Miluji vás, napsala Máša a zmizela. Rodiče ji za poslední peníze přijeli hledat z Ruska do Prahy

Lukáš Prchal Ondřej Soukup Lukáš Prchal, Ondřej Soukup
18. 4. 2017 8:03
Už skoro dva roky hledají manželé Jurjevovi z Ruska po celé Evropě svou dceru Marii, která jednoho dne zmizela se svým manželem a zanechala po sobě pouze krátký vzkaz na kusu papíru: "Miluji vás, promiňte". Nyní poté, co prodali nemovitost v Rusku, dorazili za poslední peníze do Prahy, kde se naposledy objevila stopa jejich dcery. Loni ji tady na chvíli zadržela policie. "Nemůžeme se zastavit, nemůžeme se teď vrátit k normálnímu životu," říká Jevgenij Jurjev a doufá, že se se svou dcerou shledá.
Dcera Jurjevových Máša
Dcera Jurjevových Máša | Foto: Archiv Jevgenije Jurjeva

Praha - Je to už téměř dva roky, co Jevgeniji Jurjevovi a jeho ženě Marině zmizela z bytu dcera a zanechala po sobě pouze krátký vzkaz na kusu papíru: Miluji vás, promiňte. Jedinou stopou, kterou nyní mají, je krátká zpráva z loňského léta, že Máša byla zadržena na chvíli v Praze. Rodiče si ale stěžují, že s nimi policie nechce spolupracovat a pomáhat jim.

Od podzimu 2015 cestují manželé, kteří skončili ve svých zaměstnáních a překonali několik vztahových krizí, po Evropě a hledají sebemenší stopy po své 25leté dceři Máše a jejím manželovi Viktorovi, s nímž zmizela.

Zoufalé pátrání

"Od jejího zmizení jsme se nevrátili do Ruska a hledáme ji. Pomáhala nám v různých zemích policie i dobrovolníci. A bylo to k ničemu," vypráví pro Aktuálně.cz její otec Jevgenij, někdejší úspěšný ruský bloger a cestovatel, který po zmizení dcery prodělal infarkt.

Máša měla podle Jevgenije s rodiči velmi dobrý a blízký vztah. Dcera se dokonce matce před svým zmizením svěřila, že její manžel něco chystá. "Když jsme u nich byli naposledy na návštěvě, Máša vypadala smutně a matce tehdy řekla, že Viktor plánuje odjet, ale ona nechce," říká otec. To byl podle něj hlavní důvod, proč si mysleli, že by zeť mohl jejich dceři něco udělat.

Dlouho mladý pár hledali na Balkáně. Nejdříve v Černé Hoře, kde jim platili byt, z nějž zmizeli. Chvíli si také rodiče mysleli, že pár pobývá v Kosovu. Pak už byli přesvědčeni, že je jejich jediná dcera mrtvá.

Viktora totiž v prosinci 2015 zadržela policie samotného a poslala jej na konzulát, kde mu vydali dočasné doklady na opuštění země. On se ale do Ruska nevrátil. "Když byl zadržený sám, byla to pro nás tehdy další indicie toho, že může být naše dcera po smrti," vypráví otec.

V tu dobu začaly mezi Jevgenijem a jeho ženou velké problémy, rozhodli se, že se rozvedou - neměli důvod dál spolu žít. "Ale den poté, co jsme se tak rozhodli, přišla zpráva, že Máša je naživu a byla v Česku na policii. To nás znovu nabudilo."

Poslední peníze na hledání v Praze

V Petrohradu prodali nemovitost a za poslední peníze, které měli, odjeli do Česka, aby se dceru pokusili najít sami. "Nemůžeme se zastavit, nemůžeme se teď vrátit k normálnímu životu," říká Jevgenij.

Čeští policisté mladé manžele odhalili, když jeden z nich ztratil v Praze doklady a přišli to oznámit. Do Česka pak dorazila zpráva, že je po Máše, která má podle rodičů vrozenou mozkovou poruchu, vyhlášené mezinárodní pátrání Interpolu. Loni v červnu si policie oba našla a předvolala k výslechu, nic podezřelého však nezjistila. Jevgenij se ale obává, že i kvůli nemoci může být Marija svým manželem ovlivněná, což policisté nemuseli odhalit.

"Oba jsme odděleně vyslechli, vypadali jako normální mladí lidé a řekli nám nezávisle na sobě, že v Česku chtějí zůstat a pracovat," vysvětlil vedoucí odboru pátrání policie Jan Rybár.

"Prověřili jsme všechna podezření, na nic jsme nepřišli," dodal policista s tím, že vše předali Interpolu. Marija podle něj měla šanci říct, že se stalo něco špatného a potřebuje pomoc. "A využila práva nesdělovat místo svého pobytu," vysvětluje Rybár. Ukazuje i fotografie mladých manželů, které pořídili, když byli oba v polovině loňského roku na policii.

Nesrovnalosti s doklady

Rodiče ani jejich právnička však nechápou, na základě čeho vlastně mladí lidé v Česku pobývají. Pokud doklady ztratili, mohl jim ruský konzulát vystavit jen dočasné dokumenty na vycestování do Ruska. Tam ale nikdy nedorazili.

"Pohřešovaní se vyjádřili ke svému životu a místu pohybu - pobytu po Evropě. Podle mně dostupných informací od zakročujících policistů nebyly další důvody k jejich zadržení nebo předání cizinecké policii," uzavřel Rybár.

Jevgenij Jurjev s tím ale nesouhlasí. "Policie pustila člověka, o němž věděla, že je spojený s určitou hrozbou násilí, a s námi se odmítá bavit. Hledáme Mášu už hodně dlouho, dochází nám síly i peníze. A chápeme, že už ji nikdy nemusíme vidět," popisuje dál zoufalé hledání otec.

Rodiče si myslí, že policie buď pustila lidi bez dokladů, nebo je uplatili. To však policisté odmítají s tím, že vše proběhlo podle zákona a jejich práci přezkoumalo i státní zastupitelství a Generální inspekce bezpečnostních sborů. Podle rodičů je však možné, že mladý pár má falešné doklady a policisté je tehdy neodhalili.

Jevgenij se svou ženou mají nyní připravené trestní oznámení na policii kvůli tomu, že s nimi nechce mluvit, a poslali také dopis ministru vnitra Milanu Chovancovi, zda by jim ze svého postavení nepomohl. "Pokud řeknou, že nám ji nepomohou najít a nechtějí projevit lidskost, podáme trestní oznámení a budeme pokračovat v hledání," dodává Jevgenij.

"Máša je naše jediná dcera a má ještě babičky a dědečky, jsou to pro nás muka. Jsme silní lidé, proto jsme to přežili. Pokud nás dcera už v životě nechce vidět, je to v pořádku. Chceme jenom záruku od někoho důvěryhodného, třeba ochránců lidských práv nebo novinářů, že je naše dcera v pořádku, že je šťastná, že tady žije legálně a nic ji neohrožuje. Pak se pokusíme vrátit ke starému životu," ukončuje své vyprávění Jevgenij.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Brno díky smršti v první třetině zdolalo Pardubice, Boleslav vyhrála v Plzni

V předehrávkách 4. kola extraligy zvítězili hokejisté Brna nad Pardubicemi 3:2, Mladá Boleslav uspěla poměrem 4:2 v Plzni. 

O své první výhře za tři body v sezoně rozhodla Kometa třemi góly během pěti minut první třetiny, kdy se prosadili Alexandre Mallet, Peter Mueller a Daniel Rákos. Hosté ve třetí třetině dokázali zápas výrazně zdramatizovat, vyrovnat se jim ale nepodařilo a prohráli podruhé za sebou.

Boleslav si po dvou úvodních nezdarech připsala druhou výhru v řadě. Plzeňští sice vyhráli první třetinu, hosté však stihli skóre otočit a na vyrovnání na konci druhé třetiny odpověděli v závěrečné části dvěma góly. Vítěznou trefu si připsal obránce Adam Jánošík, gólem a asistencí se dresu hostů blýskl David Šťastný. Za domácí se prosadil pouze dvougólový Michal Bulíř. 

Předehrávky 4. kola hokejové extraligy:

HC Kometa Brno - HC Dynamo Pardubice 3:2 (3:0, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 12. Mallet, 12. Mueller (P. Holík, Zaťovič), 17. Rákos (Kučeřík) - 44. Říčka (Nakládal, Mikuš), 45. Vála (Anděl, Nakládal). Rozhodčí: Hejduk, Hradil - Gerát, Hynek. Vyloučení: 3:2. Bez využití. Oslabení: 1:0. Diváci: 5922.

Brno: Tomek - Bartejs, Ďaloga, Holland, Kučeřík, D. Mikyska, Gulaši - Mueller, P. Holík, Zaťovič - Haščák, Krištof, Vincour - R. Pavlík, Kollár, L. Horký - Magee, Rákos, Mallet - Dočekal. Trenér: Kalous.

Pardubice: Frodl (17. Klouček) - Košťálek, J. Mikuš, Nakládal, Robertson, Hrádek, J. Kolář, Vála - Camara, A. Musil, R. Kousal - Blümel, Poulíček, Paulovič - Hecl, Cienciala, Říčka - O. Rohlík, Anděl, Koffer. Trenér: R. Král.

HC Škoda Plzeň - BK Mladá Boleslav 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)

Branky a nahrávky: 11. Bulíř (Kantner, Kodýtek), 40. Bulíř (Kantner) - 35. O. Najman (P. Kousal, Ševc), 36. D. Šťastný (Kelemen), 48. Jánošík (A. Raška. D. Šťastný), 55. Kotala (Claireaux, Eberle). Rozhodčí: Jeřábek, Pešina - Ondráček, Špůr. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:1. Diváci: 2782.

Plzeň: D. Furch - Čerešňák, Budík, Jiříček, Graňák, J. Kindl, Kvasnička - M. Lang, Mertl, Dzierkals - Bulíř, Kodýtek, Kantner - F. Suchý, G. Thorell, Blomstrand - Kuťák, F. Přikryl, Malát. Trenéři: Baďouček a M. Říha ml.

Mladá Boleslav: Krošelj - Ševc, D. Moravec, Bernad, Jánošík, Fillman, Pýcha - D. Šťastný, A. Raška, Kelemen - P. Kousal, O. Najman, Flynn - Dufek, Claireaux, Kotala - Eberle, Bičevskis, Lunter. Trenéří: Rulík a Patera.

1. Mladá Boleslav 4 2 0 1 1 14:10 7
2. Liberec 3 2 0 1 0 6:5 7
3. Karlovy Vary 3 2 0 0 1 10:7 6
4. Litvínov 3 1 1 1 0 10:8 6
Pardubice 3 2 0 0 1 10:8 6
6. České Budějovice 3 2 0 0 1 11:12 6
7. Třinec 3 1 1 0 1 10:6 5
8. Olomouc 2 1 1 0 0 7:3 5
9. Sparta Praha 1 1 0 0 0 5:2 3
10. Hradec Králové 2 1 0 0 1 3:1 3
11. Vítkovice 2 1 0 0 1 3:5 3
12. Plzeň 4 1 0 0 3 6:14 3
13. Brno 3 0 1 0 2 7:11 2
14. Zlín 3 0 0 1 2 7:11 1
15. Kladno 3 0 0 0 3 6:12 0

 

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Brusel pojmenuje ulici po zavražděné nigerijské prostitutce

Město Brusel pojmenuje ulici po zavražděné nigerijské prostitutce. Chce tak upozornit na zapomenuté oběti pašování lidí, sexuálního násilí nebo zločinů na ženách. Pojmenování nové ulice, která se bude nacházet v severní části belgické metropole, po Eunice Osayandeové také souvisí se snahou radních pojmenovávat více míst po ženách, napsal dnes server BBC News. Podle belgické televizní stanice RTBF to bude první ulice v zemi, která ponese jméno sexuální pracovnice.

Eunice Osayandeová přijela do Belgie v roce 2016 s vidinou dobré práce a lepší budoucnosti. Uvěřila přitom mužům, kteří se vydávali za umělecké agenty a slibovali jí kariéru u filmu. Ve skutečnosti pašovali lidi a Osayandeovou po příjezdu do Bruselu přinutili k prostituci. Tvrdili, že pašeráckému gangu dluží 45 000 eur (přes 1,1 milionu korun) za převoz, pasáky a nájem.

Mladá žena se několik týdnů před smrtí obrátila na charitativní organizaci, která pomáhá prostitutkám, se slovy, že je při své práci obětí násilí a zastrašování. Bála se však jít na policii, protože byla migrantkou bez povolení k pobytu. V červnu 2018 - když jí bylo 23 let - ji ubodal jeden ze zákazníků. Z vraždy policie obvinila sedmnáctiletého mladíka, jenž nyní čeká na soud. Policisté rovněž zatkli čtyři členy pašeráckého gangu, soud je poslal do vězení až na čtyři roky.

Po smrti Osayandeové vypukly ve městě demonstrace vedené prostitutkami, které žádaly lepší pracovní podmínky a po úřadech chtěly vytvoření právních norem pro tuto profesi. Prostituce není v Belgii nelegální, ale neexistují pro ni žádná jednotná pravidla na národní úrovni, podotkl BBC News.

Zdroj: ČTK
Další zprávy