Muž, který věznil děti v garáži, dostal 16 let. Soud mu uložil i detenci, oběti musí odškodnit

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 4. 2017 11:36
Šestnáct let vězení dostal Zdeněk Hryščenko, který loni unesl a věznil v garáži dvě děti z Litoměřicka. Kromě toho mu soud uložil zabezpečovací detenci. Vyhověl tak požadavkům státního zástupce. Podle znalců Hryščenko pravděpodobně trpí heterosexuální pedofilií a pro společnost je nebezpečný. Sám Hryščenko pro sebe žádal doživotí. Soud také přiznal uneseným dětem odškodnění. Dívce má Hryščenko zaplatit 500 tisíc korun, chlapci 250 tisíc korun.
Zdeněk Hryščenko u soudu
Zdeněk Hryščenko u soudu | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Zdeněk Hryščenko, který loni unesl a v garáži věznil dvě děti z Litoměřicka, dostal 16 let vězení. Soud mu také uložil zabezpečovací detenci. Vyhověl tak návrhu státního zástupce Vladimíra Jana. Mimo to soud přiznal uneseným dětem odškodnění. Dívce má Hryščenko zaplatit 500 tisíc korun, chlapci 250 tisíc korun. Hryščenko se hlavního líčení na vlastní žádost neúčastnil, soud opakovaně požádal o doživotní trest.

Podle právní kvalifikace případu hrozilo Hryščenkovi 12 let vězení, soud ale přistoupil k mimořádnému zvýšení sazby. "Byl pětkrát soudně trestán, přičemž tři tato odsouzení nejsou dosud zahlazena," řekl předseda trestního senátu Jiří Bednář. Dřívější odsouzení se týkala například pohlavního zneužívání, ohrožování mravní výchovy a pokusu braní rukojmích. "Navíc podle znaleckých posudků je možnost jeho resocializace minimální," doplnil Bednář.

Hryščenko unesl loni 28. srpna se zbraní v ruce tehdy šestnáctiletého chlapce a o tři roky mladší dívku. Deset dnů je držel ve speciálně upravené garáži v ústecké čtvrti Střekov. Podle znalců mají děti psychické následky.

Zabezpečovací detenci navrhovali znalci. Podle nich Hryščenko pravděpodobně trpí heterosexuální pedofilií a pro společnost je nebezpečný.

Žalobce Jan návrh na mimořádné zvýšení sazby vysvětloval tím, že oběti si po únosu nesou následky. "Oba dva poškození utrpěli zvlášť závažnou posttraumatickou stresovou poruchu," řekl před soudem. Kromě únosu dětí si Hryščenko podle žalobce loni natáčel malou dívku v Ústí nad Labem.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy