Muž, který věznil děti v garáži, dostal 16 let. Soud mu uložil i detenci, oběti musí odškodnit

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 4. 2017 11:36
Šestnáct let vězení dostal Zdeněk Hryščenko, který loni unesl a věznil v garáži dvě děti z Litoměřicka. Kromě toho mu soud uložil zabezpečovací detenci. Vyhověl tak požadavkům státního zástupce. Podle znalců Hryščenko pravděpodobně trpí heterosexuální pedofilií a pro společnost je nebezpečný. Sám Hryščenko pro sebe žádal doživotí. Soud také přiznal uneseným dětem odškodnění. Dívce má Hryščenko zaplatit 500 tisíc korun, chlapci 250 tisíc korun.
Zdeněk Hryščenko u soudu
Zdeněk Hryščenko u soudu | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Zdeněk Hryščenko, který loni unesl a v garáži věznil dvě děti z Litoměřicka, dostal 16 let vězení. Soud mu také uložil zabezpečovací detenci. Vyhověl tak návrhu státního zástupce Vladimíra Jana. Mimo to soud přiznal uneseným dětem odškodnění. Dívce má Hryščenko zaplatit 500 tisíc korun, chlapci 250 tisíc korun. Hryščenko se hlavního líčení na vlastní žádost neúčastnil, soud opakovaně požádal o doživotní trest.

Podle právní kvalifikace případu hrozilo Hryščenkovi 12 let vězení, soud ale přistoupil k mimořádnému zvýšení sazby. "Byl pětkrát soudně trestán, přičemž tři tato odsouzení nejsou dosud zahlazena," řekl předseda trestního senátu Jiří Bednář. Dřívější odsouzení se týkala například pohlavního zneužívání, ohrožování mravní výchovy a pokusu braní rukojmích. "Navíc podle znaleckých posudků je možnost jeho resocializace minimální," doplnil Bednář.

Hryščenko unesl loni 28. srpna se zbraní v ruce tehdy šestnáctiletého chlapce a o tři roky mladší dívku. Deset dnů je držel ve speciálně upravené garáži v ústecké čtvrti Střekov. Podle znalců mají děti psychické následky.

Zabezpečovací detenci navrhovali znalci. Podle nich Hryščenko pravděpodobně trpí heterosexuální pedofilií a pro společnost je nebezpečný.

Žalobce Jan návrh na mimořádné zvýšení sazby vysvětloval tím, že oběti si po únosu nesou následky. "Oba dva poškození utrpěli zvlášť závažnou posttraumatickou stresovou poruchu," řekl před soudem. Kromě únosu dětí si Hryščenko podle žalobce loni natáčel malou dívku v Ústí nad Labem.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy