Pražskou Opencard bude spravovat nově založená akciovka

ČTK ČTK
16. 3. 2010 14:47
S novým plánem přicházejí i nové funkce karty, zatím jen sleva na vstupné

Praha - Radní hlavního města odsouhlasili plán rozvoje kritizovaného projektu Opencard. Karta tak získá nové funkce. Lidé s ní například získají levnější vstupné do ZOO či muzeí. Na tiskové konferenci to řekl náměstek primátora Milan Richter (ODS).

V návaznosti na to vznikne také dceřiná společnost dopravního podniku, která převezme správu projektu. Do té by mohl vstoupit bankovní partner. Až poté by se Opencard mohla stát i takzvanou mikropeněženkou, tedy jakousi obdobou platební karty.

Plán rozvoje už dříve schválila komise rady pro Opencard, na stůl ji příští týden dostanou ještě zastupitelé.

Praha bude mít v nové společnosti, která vznikne zřejmě v září letošního roku, většinový podíl. Partner projektu by si podíl ve společnosti koupil. O to, kolik by za svůj vstup mohl zaplatit, se bude soutěžit.

"Je nutné dostat projekt mimo strukturu Prahy," poznamenal náměstek s tím, že podobně fungují i některé zahraniční projekty. Město si ale chce nejprve nechat ohodnotit cenu projektu při současném počtu uživatelů.

S opencard levnější vstupné

Plán rozvoje Opencard počítá s novými funkcemi karty. Podle Richtra by už od dubna měly začít platit některé slevy na vstupenky do městských organizací, jako je zooloogická zahrada, muzeum nebo planetárium.

Od července pak budou moci Pražané využívat možnost přerušit platnost ročního kuponu na dobu dvou týdnů až dvou měsíců. "Mohou tak ušetřit až 17 procent z ceny ročního kuponu," uvedl Richter.

Ještě letos město počítá s převedením dětských, juniorských, seniorský a zbývajících dospělých kuponů na MHD na Opencard. Po převedení všech kuponů, které nastane zřejmě příští rok, by pak zanikla klasická papírová tramvajenka.

Mikropeněženka bude až s bankou

Chystá se také zavedení zpoplatněné karty pro turisty a dalších slev u komerčních partnerů. Žadatelé o kartu budou moci také požádat o vydání Opencard přes internet.

Už dříve avizovaná funkce mikropeněženky, která by umožňovala kartou také platit, bude ale zavedena až po vstupu bankovního partnera.

Příprava na vstup banky do projektu by měla Prahu podle schváleného materiálu stát zhruba 45 milionů korun. Projekt už přitom stál přes 800 milionů korun.

Zastupitelé se v názoru na další rozvoj liší, například Petra Kolínská (SZ) se obává, že převedením projektu do nové společnosti město ztratí možnost kontrolovat a ovlivňovat další kroky. Kritizuje také to, že by data o chování uživatelů Opencard mohla být prodávána pro marketingové a komerční účely.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy