Záchrana Opencard startuje. Zájem mají banky i divadla

Kateřina Eliášová
20. 2. 2010 20:00
Opencard se má stát platební kartou, zájem má 7 bank

Praha - Pražská radnice už má jasno v tom, jak vzkřísit kontroverzní projekt Opencard a získat pro něj zpět důvěru Pražanů.

Představitelé města už o využití Karty Pražana jednají s konkrétními bankami, ale i knihkupectvími či divadly.

Aktuálně.cz získalo dokument, který mají příští týden podrobně probrat na svém zasedání pražští zastupitelé a který detailně jednotlivé možné partnery OpenCard popisuje.

"Klíčové je, aby se karta stala univerzálním identifikačním a platebním nástrojem," stojí ve Zprávě o stavu projektu Opencard, kterou zpracovala kancelář ředitele magistrátu.

"Raiffka" a "Komerčka": nemáme zájem

Záchranný kruh může Opencard hodit banka. Jedině ta z ní může udělat i platební kartu, což město bez bankovní licence nedokáže. Radnice oslovila celkem 22 bankovních domů a finančních společností, 10 z nich rovnou odepsalo, že o Opencard nestojí.

Spojení s bankou je pro celý projekt klíčový. Městu to doporučili auditoři tří společností, které projekt Opencard prověřovali. Jedině banka a tedy i možnost s Opencard platit totiž kartě zajistí návratnost vložených financí a taky možný zisk.

Z dokumentů radnice vyplývá, že například Komerční či Hypoteční banka, UniCredit Bank nebo Raiffeisenbank nemají zájem, naopak o spolupráci už město jedná se Citibank Europe, ČSOB, Českou spořitelnou nebo s CCS. O kartu se zajímá taky PPF nebo J&T, s těmi ale zatím město nejednalo.

S Opencard do ZOO...

Město už má také představu o tom, kde všude by se dalo s kartou platit. Zatím se jedná hlavně o jeho příspěvkové organizace Zoologickou a Botanickou zahradu, platit by se mohlo na záchytných parkovištích P&R, které jsou poblíž MHD, nebo v Městské knihovně.

Opencard by mohli podle plánů města používat Pražané i pro rezervační systém do divadel. To vše chtějí pražští politici, kteří radnici vládnou, stihnout do konce letošního června.

... s Opencard levněji

A plány radnice jdou ještě dál. Držitel Opencard by dostal slevu ve vybraných knihkupectvích, divadlech či sportovištích.

Zájem má třeba Divadlo Na zábradlí, knihkupectví LUXOR, Knihovna akademie věd nebo plavecký stadion Slavia či AquaPark Průhonice, který má podle interních materiálů radnice eminentní zájem na spolupráci.

Najít uplatnění pro problémovou kartu by mohla i Pražská informační služba, která spravuje pražské památky.

Praha jedná i se Sazkou, na jejíchž terminálech by si mohli držitelé Opencard kartu dobíjet.

Opencard by také měli v nejbližší době nosit v kapse také všichni zaměstnanci pražského magistrátu. Měla by totiž nahradit dosavadní zaměstnaneckou kartu, která už je zastaralá. Radnice jich používá 2100.

Výměna přijde městkou kasu na téměř 9 milionů korun.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Olympionička Fišerová zahájila sezonu slalomářského SP bronzem

Kanoistka Tereza Fišerová obsadila třetí místo v úvodním závodu Světového poháru ve vodním slalomu v Praze. Českou olympioničku v Troji porazily Němka Andrea Herzogová a suverénní vítězka Jessica Foxová z Austrálie, jež jako jediná z deseti finalistek projela trať čistě.

Jediná česká finalistka Fišerová se dopustila jednoho dotyku stejně jako Herzogová. Na trať se vydala díky druhému místu v semifinále jako předposlední a musela ještě čekat na výkon Britky Mallory Franklinové. Světová šampionka z roku 2017 si připsala také "šťouch" a skončila čtvrtá se ztrátou 81 setin na českou vicemistryni Evropy.

Gabriela a Martina Satkovy vypadly v semifinále. V následujícím finále kanoistů bude české barvy hájit další olympionik Lukáš Rohan. Vojtěch Heger a Václav Chaloupka do jízd o medaile nepostoupili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy