Policie si posvítí na kontroverzní projekt Opencard

Domácí Domácí
26. 2. 2010 9:53
Podnět jí k tomu dala pražská zastupitelka

Praha - Policie začala prověřovat kontroverzní projekt Opencard. Důvodem je trestní oznámení, které před několika týdny podala pražská zastupitelka Jana Ryšlinková (EDS).

Online deníku Aktuálně.cz to potvrdila mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. "Policie nyní může provádět výslechy či zadávat znalecké posudky," vysvětlila.

Podle ní jsou podezřelými "dosud neztotožněné osoby z pražského magistrátu a firmy Haguess". Policisté prošetřují, zda se nedopustili spáchání trestných činů porušování závazných pravidel hospodářského styku a porušování povinnosti při správě cizího majeku.

Za porušování pravidel hrozí až dva roky vězení, zákaz činnosti či peněžitý trest. U druhého je sazba 2 až 8 let vězení.

Projekt za stamiliony

O nesrovnalostech ve financování projektu pražské dopravní karty Opencard informoval audit z prosince loňského roku. Ten ukázal, že neúčelně bylo na projekt vynaloženo minimálně čtvrt miliardy korun.

Výsledky druhého auditu projektu, který si nechal udělat sám primátor metropole Pavel Bém a který měl prozkoumat především použitou technologii i způsob zadávání zakázek, se shodovaly s verdiktem prvního auditu.

Praha za Opencard dosud zaplatila téměř 900 milionů, karta samotná ale dosud nevydělala ani korunu, potvrdil druhý audit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou v úterý ráno zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn. Událost se obešla bez zranění, hasiči mají požár pod kontrolou. Ráno likvidovali také požár nákladního vagonu v Dolních Beřkovicích na Mělnicku, tam už byl provoz obnoven, řekl mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

Událost v Karlštejně byla hlášena před 8:00. "Jednalo se o požár vagonu rychlíku společnosti Arriva. Všichni cestující byli evakuovaní, provoz byl na trati byl v obou směrech uzavřen," uvedl Sýkora. Podle Správy železnic šlo o požár motorové jednotky.

Zdroj: ČTK / BBC News
před 52 minutami

Počet turistů v Česku za 2. čtvrtletí stále nedosáhl předcovidových čísel

V hotelech, penzionech a kempech v Česku se ve 2. čtvrtletí letošního roku ubytovalo pět milionů turistů. Období před covidem se počet hostů nevyrovnal, ve druhém kvartále roku 2019 přijelo do hromadných ubytovacích zařízení v ČR téměř 5,8 milionu hostů a o rok dříve téměř 5,5 milionu. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku letošní údaj představuje nárůst o 229 procent. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Počet přenocování hostů stoupl v letošním 2. čtvrtletí na 12 milionů nocí. Meziročně byl vyšší o 190 procent.

"Výkony ubytovacích zařízení v letošním 2. čtvrtletí ještě nedosáhly objemů před pandemií. Stále chybí zahraniční hosté, kterých se ubytovalo jen 65 procent v porovnání s rokem 2019. Zatímco návštěvnost domácích hostů výsledky 2. čtvrtletí 2019 již překonala," uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Pavel Vančura.

Zdroj: ČTK
Další zprávy