Pražané zmapovali, kde cítí zápach krmiva. Rozezlení starostové žádají Hřiba o zásah

Jakub Heller Jakub Heller
9. 10. 2019 18:11
Pět pražských starostů se spojilo, aby společně bojovali proti zápachu, který už roky obtěžuje tisíce lidí. Otevřeně vyzvali primátora Zdeňka Hřiba, aby okamžitě řešil šíření zápachu, případně jednal o omezení či zastavení výrobní linky Vafo. Ta západně od Prahy vyrábí krmivo pro zvířata a podle starostů je původcem nelibého odéru. Pražané zatím zmapovali, kde je zápach cítit nejčastěji.
Údaje za poslední rok z projektu Smrádek.eu, kde mohou lidé hlásit, kdy a v jaké intenzitě se setkali se zápachem údajně pocházejícím z výrobny firmy Vafo na krmivo pro psy a kočky.
Údaje za poslední rok z projektu Smrádek.eu, kde mohou lidé hlásit, kdy a v jaké intenzitě se setkali se zápachem údajně pocházejícím z výrobny firmy Vafo na krmivo pro psy a kočky. | Foto: Martin Dejmal

Když televizní rosnička oznámí, že bude zítra vát západní až jihozápadní vítr, většina diváků to přejde bez povšimnutí. Obyvatelé pražského Zličína či třeba Řep však zpozorní. Znamená to pro ně totiž další den protkaný zápachem, ze kterého je některým z nich doslova "na zvracení", jak sami říkají.

Už léta Pražané žijící na západě metropole tvrdí, že nepříjemný odér k nim plyne z výrobny na krmivo pro psy a kočky v nedalekých Chřášťanech. Ta patří firmě Vafo a jednomu z nejbohatších Čechů, miliardáři Pavlu Bouškovi. 

Ač problém trvá už roky, situace se podle místních nijak nezlepšila. V posledních týdnech se však zdá, že jak dotčeným lidem, tak některým politikům došla se zápachem trpělivost. Nejprve se před magistrátem hlavního města odehrála demonstrace občanů a nyní pětice starostů otevřeným dopisem vyzvala pražského primátora Zdeňka Hřiba (piráti), aby situaci okamžitě řešil. 

Požadují, aby vyvolal jednání s vedením Středočeského kraje i představiteli ministerstev životního prostředí a zdravotnictví. Současně ho však vyzývají i k tomu, aby s vedením firmy Vafo jednal o zastavení šíření zápachu, a dokonce i o omezení či úplném zastavení výroby.

"Je naprosto nezbytné začít řešit problém s továrnou Vafo na úrovni hejtmanů krajů. Proběhla už celá řada demonstrací, petic, ovšem bezvýsledně. Na čističku u nás v Bubenči si lidé taky dlouho stěžovali, nový provoz však dokázal zápach úplně eliminovat. Navíc u značně agresivního odpadu z celé Prahy. Takže to jde, ne že ne," říká Ondřej Kolář (TOP 09), starosta Prahy 6.

Spolu s ním podepsali otevřený dopis také starostové a starostky Prahy 13, 17, Prahy-Zličína a Prahy-Řeporyjí. Na otázky Aktuálně.cz, zda a jak se bude výzvou starostů zabývat, Hřib zatím neodpověděl. Po nedávném jednání s hejtmankou Středočeského kraje Jaroslavou Pokornou Jermanovou (ANO) však uvedl, že Praha v současnosti vyčkává, jak se k situaci vyjádří úřady.

Pražané si zmapovali, kde je zápach cítit

Zápach se pro řadu obyvatel na západě Prahy stal pevnou součástí každodenního života. O tom vypovídá i fakt, že si mezi sebou dokonce vytvořili speciální formulář na webu Smradek.eu, pomocí kterého denně shromažďují záznamy o intenzitě zápachu. Své zkušenosti pak hlásí do facebookové skupiny.

"Třebonice jsou pod palbou smradu několikrát denně, a to v takovém rozsahu, že byť jsem holka z vesnice, zvyklá na prasečák i kravín, tohle je na mě moc. Po ránu větrat hnus, příjezd z práce hnus, posezení v podvečer na zahrádce hnus," uvedla například Eva Trachtová.

Pro některé je zápach jen nepříjemností, která jim komplikuje život, jiní však tvrdí, že na ně má i horší dopady. "V půl sedmé ráno byl takový smrad, že jsem se pozvracela. Pociťuji újmu na zdraví," uvedla například Jitka Tomková. Ti, kteří bydlí dostatečně blízko továrny Vafo, zase tvrdí, že se zápach dá vizuálně spojit s okamžiky, kdy výrobna vypouští spaliny do ovzduší. "Víme, že když dýmí, tak smrdí," uvedla Mária Kostrová.

Z mapy hlášení, která ukazuje posledních 50 příspěvků, je poznat, že na šíření zápachu má velký vliv směr větru - jelikož si zpravidla v jednu danou dobu stěžují lidé v jedné konkrétní čtvrti. Mapu posledních hlášení si můžete prohlédnout zde

Zde je pak mapa všech míst, ze kterých lidé zápach hlásili za poslední rok:

Foto: Martin Dejmal

Máme nejpokročilejší čištění zápachu v Evropě, brání se firma

Firma Vafo však dlouhodobě tvrdí, že situace není ani zdaleka tak dramatická, jak ji popisují stěžující si Pražané. "Podnikáme v Chrášťanech přesně 25 let a limity stanovené normami či zákony ČR plníme bezezbytku. Hodnoty pachových jednotek na výstupu u nás jsou hluboko pod těmi, které mají obdobné výroby v Německu, Holandsku a dalších zemích," uvedl Martin Šámal, marketingový ředitel firmy Vafo.

Podle něj je jeho společnost jediným producentem krmiv v Evropě, který má dva stupně čištění studenou plazmou. Celá soustava čištění vzduchu podle něj odstraňuje přibližně 92 procent pachových stop. "Výše uvedené je naše iniciativa a dobrovolná investice v hodnotě 68 milionů korun nad rámec našich zákonných povinností," dodává Šámal. Zápach podle něj může pocházet z jiných lokálních zdrojů.

Když však redakce Aktuálně.cz Vafo žádala o prohlídku výrobní linky a zařízení na filtrování zápachu, Šámal to odmítl. Dodal, že všechny zainteresované strany možnost prohlídky mají.

V tom, že linka neporušuje zákony, má Šámal pravdu. Stanovené emisní limity společnost i podle inspekce splňuje. Problém je však v tom, že na základě stávajícího povolení pro ni neplatí žádné emisní limity pachových látek. "Nelze tedy na základě zjištění, že v oblasti Chrášťan je senzoricky pozorován pachový vjem z výroby krmiv pro zvířata, uložit pokutu nebo zastavit provoz zařízení," uvedla Květoslava Bartošová z České inspekce životního prostředí.

Vafo chce rozjet další linku

To by se však mohlo změnit. Nejde totiž jen o stávající provoz. Firma už loni požádala Středočeský kraj o rozšíření výroby a ten žádosti vyhověl. Vydání povolení zatím zdržují odvolání třetích subjektů. Pokud však společnost získá takzvané integrované povolení spojené se spuštěním nové linky, mohou pro ni také začít platit přísnější pravidla. "Momentálně probíhá řízení, ve kterém budou pravděpodobně podmínky provozu upřesněny," dodala Bartošová.

Inspekce by tak mohla kontrolovat i plnění případných emisních limitů pro pachové látky. Podmínky, které bude muset firma splňovat, pokud nové povolení získá, určuje Krajský úřad Středočeského kraje. 

Praha se už proti vydání povolení na druhou linku dvakrát odvolala. "Ministerstvo životního prostředí v rámci odvolacího řízení potvrdilo naše argumenty a vrátilo věc k novému projednání. Nyní čekáme na výsledek druhého odvolacího řízení," uvedl před týdnem mluvčí magistrátu Vít Hofman.

 

Právě se děje

Další zprávy