Pražák Okamura vyhrál na Moravě. Jak to dokázal?

Tomáš Fránek
13. 10. 2012 22:48
Přečtěte si reportáž o vítězství Tomia Okamury v 1. kole senátních voleb na Zlínsku

Otrokovice - S přibývajícími sečtenými hlasy se v salónku hotelu v Otrokovicích zvyšuje euforie. A také vůně slivovice.

Právě tady si svůj volební štáb otevřel podnikatel Tomio Okamura. Jasný vítěz prvního kola senátních voleb na Zlínsku.

Do té chvíle také "Ten Pražák, kterého lidi volit nebudou a který nemá říkat, co máme dělat," - jak ho těsně před volbami počastoval jeho největší konkurent a soupeř ve druhém kole Stanislav Mišák.

Okamura v kraji, kde má část jeho rodiny kořeny, dokázal výrazně porazit všechny svoje konkurenty včetně dosavadní senátorky Jany Juřenčákové nebo lidoveckého exposlance Ludvíka Hovorky.

Já jsem změna

Zapíjet měl čím - do Otrokovic dovezl bednu plnou láhví slivovice, které dostal v obcích, jež během své volební kampaně navštívil. Za posledních několik měsíců byl vidět na každé slavnosti. A přesvědčil tisíce lidí.

Tomio Okamura kontroluje průběh sčítání výsledků prvního kola senátních voleb
Tomio Okamura kontroluje průběh sčítání výsledků prvního kola senátních voleb | Foto: Hynek Fránek

Voliče, kteří na Zlínsku přišli k senátním volbám v podstatně vyšší počtu než jinde, (hlas odvezdalo přes 40 procent oprávněných voličů), neodradila ani Okamurova pověst populisty, ani kontroverzní názory na jednání s komunisty.

Okamura uspěl i v místech, které byly dosud baštou lidovců - v Uherském Brodě či Bánově. Sociálním demokratům zas dokázal uzmout třeba Bojkovice.

"Pro lidi znamenám změnu, jsou naštvaní na současné politiky. Já jsem v kampani s lidmi mluvil. Chtějí to, o čem mluvím. Prosazuji třeba majetkovou odpovědnost politiků - a to je, co lidé říkají také," svěřil se reportérovi Aktuálně.cz na balkóně hotelu, který v Otrokovicích nechala postavit rodina Baťů.

Trochu bez emocí

Emoce na sobě Okamura ani ve chvílích, kdy už bylo jasné, že volby na Zlínsku vyhrál, příliš znát nedal.

"Ještě nás čeká druhé kolo," mírnil nadšení. O podpoře chce před druhým kolem vyjednávat především s neúspěšným lidoveckým kandidátem Hovorkou.

A zatím také nechtěl spekulovat, zda ho úspěch v senátních volbách přesvědčil o kandidatuře na prezidenta. "Ještě není konec, teprve po druhém kole bude uvažovat, jak dál," říkal Okamura, kterého kampaň podle jeho slov stála milion dvě stě tisíc korun.

Nečekaná podpora

Okamuru paradoxně podpořili v kampani i politici z místních organizací sociální demokracie.

"V senátu potřebujeme nezávislé lidi, kteří už jsou zajištění. A i když nemusím souhlasit se vším, co Okamura říká, tak si myslím, že v Senátu jsou takoví lidé potřeba," říká místostarosta Bojkovice, sociální demokrat a člen volebního štábu Tomia Okamury Jaroslav Staník.

Zdaleka ne jediný místní politik ČSSD, který v sobotu s Okamurou výsledky voleb sledoval a oslavoval. Mezi hosty se objevili i další komunální politici sociální demokracie.

A Okamuru podpořila - společně s další asi třicítkou lidí - i Kateřina Kubínová, kterou v regionu lidé znají jako propagátorku lidových tradic.

"Mám s Tomiem zatím jenom dobré zkušenosti, je to čestný člověk, který drží slovo," říkala.¨

 

Právě se děje

před 1 minutou

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupenek na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 1 minutou

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 24 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

před 43 minutami

Mistry pěvce norimberské ve Státní opeře nahradí Tristan a Isolda

Listopadové uvedení opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští, které mělo být vrcholem sezony v pražské Státní opeře, nahradí Tristan a Isolda. Důvodem jsou stávající hygienická opatření, která velkým divadlům komplikují zkoušení mnohočlenného orchestru a sboru, stejně jako omezení mezistátní dopravy a nepřítomnost zahraničních umělců. "Karanténou způsobené zpoždění neumožňuje odpovědně nastudovat očekávaný operního opus," vysvětluje ředitel Národního divadla Jan Burian. Na programu místo toho bude jiný, méně výpravný a také pro sbor méně náročný Wagnerův titul Tristan a Isolda. Ten uvede Státní opera 26. listopadu. Předprodej vstupenek začne 1. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy