Pražák Okamura vyhrál na Moravě. Jak to dokázal?

Tomáš Fránek
13. 10. 2012 22:48
Přečtěte si reportáž o vítězství Tomia Okamury v 1. kole senátních voleb na Zlínsku

Otrokovice - S přibývajícími sečtenými hlasy se v salónku hotelu v Otrokovicích zvyšuje euforie. A také vůně slivovice.

Právě tady si svůj volební štáb otevřel podnikatel Tomio Okamura. Jasný vítěz prvního kola senátních voleb na Zlínsku.

Do té chvíle také "Ten Pražák, kterého lidi volit nebudou a který nemá říkat, co máme dělat," - jak ho těsně před volbami počastoval jeho největší konkurent a soupeř ve druhém kole Stanislav Mišák.

Okamura v kraji, kde má část jeho rodiny kořeny, dokázal výrazně porazit všechny svoje konkurenty včetně dosavadní senátorky Jany Juřenčákové nebo lidoveckého exposlance Ludvíka Hovorky.

Já jsem změna

Zapíjet měl čím - do Otrokovic dovezl bednu plnou láhví slivovice, které dostal v obcích, jež během své volební kampaně navštívil. Za posledních několik měsíců byl vidět na každé slavnosti. A přesvědčil tisíce lidí.

Tomio Okamura kontroluje průběh sčítání výsledků prvního kola senátních voleb
Tomio Okamura kontroluje průběh sčítání výsledků prvního kola senátních voleb | Foto: Hynek Fránek

Voliče, kteří na Zlínsku přišli k senátním volbám v podstatně vyšší počtu než jinde, (hlas odvezdalo přes 40 procent oprávněných voličů), neodradila ani Okamurova pověst populisty, ani kontroverzní názory na jednání s komunisty.

Okamura uspěl i v místech, které byly dosud baštou lidovců - v Uherském Brodě či Bánově. Sociálním demokratům zas dokázal uzmout třeba Bojkovice.

"Pro lidi znamenám změnu, jsou naštvaní na současné politiky. Já jsem v kampani s lidmi mluvil. Chtějí to, o čem mluvím. Prosazuji třeba majetkovou odpovědnost politiků - a to je, co lidé říkají také," svěřil se reportérovi Aktuálně.cz na balkóně hotelu, který v Otrokovicích nechala postavit rodina Baťů.

Trochu bez emocí

Emoce na sobě Okamura ani ve chvílích, kdy už bylo jasné, že volby na Zlínsku vyhrál, příliš znát nedal.

"Ještě nás čeká druhé kolo," mírnil nadšení. O podpoře chce před druhým kolem vyjednávat především s neúspěšným lidoveckým kandidátem Hovorkou.

A zatím také nechtěl spekulovat, zda ho úspěch v senátních volbách přesvědčil o kandidatuře na prezidenta. "Ještě není konec, teprve po druhém kole bude uvažovat, jak dál," říkal Okamura, kterého kampaň podle jeho slov stála milion dvě stě tisíc korun.

Nečekaná podpora

Okamuru paradoxně podpořili v kampani i politici z místních organizací sociální demokracie.

"V senátu potřebujeme nezávislé lidi, kteří už jsou zajištění. A i když nemusím souhlasit se vším, co Okamura říká, tak si myslím, že v Senátu jsou takoví lidé potřeba," říká místostarosta Bojkovice, sociální demokrat a člen volebního štábu Tomia Okamury Jaroslav Staník.

Zdaleka ne jediný místní politik ČSSD, který v sobotu s Okamurou výsledky voleb sledoval a oslavoval. Mezi hosty se objevili i další komunální politici sociální demokracie.

A Okamuru podpořila - společně s další asi třicítkou lidí - i Kateřina Kubínová, kterou v regionu lidé znají jako propagátorku lidových tradic.

"Mám s Tomiem zatím jenom dobré zkušenosti, je to čestný člověk, který drží slovo," říkala.¨

 

Právě se děje

Další zprávy