Vítěz Pospíšil: ČSSD dostane nabídku, KSČM k moci nesmí

Petr Kučera Petr Kučera
13. 10. 2012 20:57
O předsedovi ODS neuvažuji, tvrdí Pospíšil. Chce zabránit návratu komunistů v kraji
Foto: Vojtěch Marek

Plzeň - Plzeňský kraj se ve volbách vymknul všem ostatním, jako v jediném zde krajské volby vyhrála ODS. Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, odvolaný v červnu premiérem Petrem Nečasem z nepříliš přesvědčivých důvodů, zde získal nejvíce preferenčních hlasů, skoro třikrát víc než dosavadní hejtman z ČSSD na druhém místě.

Celorepublikově dostal Pospíšil třetí nejvyšší počet preferenčních hlasů, zdaleka nejvíce ze všech kandidátů ODS.

I přes výhru je teď ale ODS v Plzeňském kraji odkázána na to, zda ji sociální demokraté dají v koalici přednost před komunisty. Navzdory ujišťování, že se nyní chce věnovat hlavně práci pro kraj, tedy může mít Pospíšil dost času věnovat se ODS na celostátní úrovni.

Projděte si detailní výsledky krajských voleb:

Aktuálně.cz: Po krajském úspěchu ODS, kde jste podle preferencí jasně uspěl právě vy jako lídr, je první otázka ještě aktuálnější než dřív: Budete na podzim kandidovat na celostátního předsedu strany?

Jiří Pospíšil: Určitě budu chtít obhajovat post místopředsedy strany. O kandidatuře na předsedu strany zatím neuvažuji, chci se naplno věnovat Plzeňskému kraji. Není to tak, že bych se do Plzně vrátil jen dočasně.

A.cz: Přesto - pokud vás někdo nominuje na předsedu ODS, přijmete to?

Nechci to předjímat. Nicméně ten mandát od voličů v kraji je hodně silný, dosáhli jsme zde nejlepšího výsledku ODS v republice.

A.cz: Co teď budete prosazovat v ODS na celostátní úrovni? Co dělá špatně?

Každopádně si myslím, že tato vláda by měla dále pokračovat, nejsem pro její pád. Ale bohužel vláda nebyla schopna voličům dostatečně vysvětlit nutnost reforem, které provádí. Problémy nevidím ani tak v samotné politice, ale ve stylu, v komunikaci.

A.cz: Premiér Petr Nečas říká, že výsledky krajských voleb neříkají nic o jeho vládě...

Nejsem sice pro to, aby vláda padala, ale bylo by špatně, kdybychom nad výsledky krajských voleb mávli rukou. Musí přijít nějaká sebereflexe.

A.cz: Co rozhodlo o vašem úspěchu?

V politice působím už dlouho a lidé mne znají. Vyplatila se nám kontaktní kampaň, oslovovali jsme voliče osobně u stánků až do pátečního poledne. Každopádně ale nejsem v plzeňské ODS sám - hodně nám pomohli třeba úspěšní starostové nebo třeba Meda Mládková, hlavní hvězda naší kampaně...

A.cz: Mnoho lidí se tedy nenechalo odradit vaším údajným propojením s „plzeňským kmotrem" Romanem Jurečkou.

Roman Jurečko je místopředsedou regionální ODS. Stýkáme se na pracovní a stranické úrovni, musíme spolu přece komunikovat. Ještě mi nikdo neřekl, co konkrétně špatného udělal, není z ničeho obviněn... Jsem rád, že jsme v kraji uspěli i přes tu antikampaň, kterou tu konkurenti vedli.

A.cz: Proč tak výrazně uspěli komunisté?

Jejich velký výsledek přičítám hlavně tomu, že sociální demokraté jsou poškozeni a zdiskreditováni kauzou Rath a dále mají nevýraznému lídra Bohuslava Sobotku. ČSSD sice vyhrála, ale ne tak razantně, mnoho těch levicových hlasů dostali komunisté.

Jak dopadly volby do Senátu? Projděte si obvod po obvodu:

A.cz: Také pro ODS v Plzeňském kraji je to ale taková „nevýhra". Získali jste sice 26,5 procenta hlasů, ale váš nejbližší partner, TOP 09 a Starostové, jen těsně překročil pětiprocentní hranici. Koalici tak mohou snadnou sestavit ČSSD (25 % ) s KSČM (21 %), další strany se totiž do krajského zastupitelstva nedostaly.

Ano, vypadá to na levicovou koalici. Teď bude na krajském lídrovi ČSSD a dosavadním hejtmanovi Milanovi Chovancovi, zda tu chce být prvním, kdo přivede komunisty zpátky k aktivní moci. Navíc v kraji, osvobozeném americkou armádou. Myslím totiž, že komunisté už se nesmíří s dosavadní rolí, kdy sociální demokraty jen podporují.

A.cz: Jak tomu můžete zabránit?

Jsme připraveni zasadit se o to, aby se komunisté v Plzeňském kraji k moci nevrátili. Na regionálním grémiu se teď dohodneme, jak ČSSD oslovit. Počítám, že se na začátku příštího týdne sejdu s panem Chovancem. Pokud se vůbec bude chtít bavit o spolupráci a nejsou už domluveni s komunisty. Nechceme být u moci za každou cenu, jsem připraven vést čtyři roky opozici. Pro případnou koalici je pro nás základní programová dohoda.

A.cz: Jaké body jsou pro vás úplně základní, tedy podmínkou koalice s ČSSD?

Tím základním je lepší hospodaření kraje. Nebudeme ho chtít zadlužovat. Dluhy jsou možné jen při významných investicích do budoucna, kdy je neprojídáme - tedy investice typu nová galerie nebo severozápadní obchvat Plzně. Velice důležitá je pro nás také podpora kultury a regionálního školství, zejména chceme vrátit dotace na podporu škol v malých obcích.

A.cz: Kde může kraj šetřit?

Určitě lze zrušit takové věci jako fond hejtmana pro propagaci kraje v místních médiích. Myslím, že komerční reklamu mají platit samotné politické strany, ne kraj jako takový.

ČSSD brečí, že kraj má málo peněz. Ale kraj má 3,5 miliardy, s nimiž hospodaří. Není to málo a při dobrém vedení lze hodně věcí uskutečnit. Vždyť za vlády ODS v kraji v letech 2000 až 2008 se podařilo kraj nejen nezadlužit, ale ještě jsme našetřili jednu miliardu korun.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy