ODS a TOP 09 utrpěly největší porážku historie

Petr Holub
14. 10. 2012 7:40
Referendum o velkých stranách postihlo nepříznivě také sociální demokraty
Největší prohra všech dob. Petr Nečas byl u toho.
Největší prohra všech dob. Petr Nečas byl u toho. | Foto: Reuters

Praha - Vládní strany dosud neměly v krajských volbách horší výsledek. Tak zní hlavní superlativ volebního víkendu 2012.

ODS a TOP 09 dalo hlasy necelých 19 procent voličů. Dosud nejbídnější bilanci 27 procent měli přitom sociální demokraté a lidovci před osmi lety.

Strana předsedy Petra Nečase zažila nevídanou věc. V průměru za celou republiku se musela spokojit s necelými 13 procenty a v šesti krajích nezískala ani deset procent.

Nečasovu porážku jen podtrhly výsledky Plzeňského kraje. Jedině tam ODS potvrdila očekávání a vyhrála s výsledkem 26,5 procenta. Stalo se tak ovšem pod vedením bývalého ministra Jiřího Pospíšila, kterého Nečas před čtyřmi měsíci osobně odvolal z funkce pro údajnou neschopnost.

Projděte si detailní výsledky krajských voleb:

Druhá vládní strana, TOP 09, zažila s konečným výsledkem 6,6 procenta zdánlivě ještě větší propad. Přesto se jí podařilo splnit obtížný úkol. Vedle ODS, sociálních demokratů, komunistů a lidovců se stala pátou českou stranou, která se prosadila na krajské úrovni. Své lidi nebude mít pouze v ústeckém, libereckém a moravskoslezském krajském zastupitelstvu.

Vítězství nezabránil ani Rath

Referendum o velkých stranách postihlo nepříznivě také sociální demokraty.

Jejich zisk 23,6 procenta byl nejhorší, se kterým někdo krajské volby vyhrál. Přesto předseda Bohuslav Sobotka obstál lépe než jeho konkurent Nečas. Přes korupční skandály svých krajských reprezentantů obhájila ČSSD vedoucí pozici v devíti regionech včetně Středočeského kraje a neobstála pouze ve čtyřech krajích na severozápadě republiky.

Novou hvězdou sociální demokracie se díky zisku 28 procent hlasů stane jihočeský hejtman Jiří Zimola. Proti minulým volbám ztratila jihočeská ČSSD jen šest procent hlasů, v celé republice přitom strana přišla o 12 procent voličů.

Waterloo bývalých premiérů

Komunisté téměř vyrovnali svůj dosud nejlepší výsledek z voleb v roce 2000. Tehdy získali 21,1 procenta hlasů a letos jen o sedm promile méně. Zopakovali své tehdejší vítězství v Ústeckém kraji a přidali triumf na Karlovarsku.

Přesto se celkový výsledek levicových stran nezlepšil. Dohromady pro ně hlasovalo 44 procent voličů, o sedm procent méně než při posledních volbách. Fakt, že s výjimkou Plzeňska, Liberecka a Zlínska obsadili sociální demokraté a komunisté obě první místa, svědčí spíše o tom, jak je rozložená pravá strana politické scény.

Naopak ČSSD a KSČM udržely svůj monopol na levicové voliče. Zemanovo sdružení SPOZ proniklo do krajského zastupitelstva pouze ve Zlíně a Pardubicích, Paroubkovi Národní socialisté zůstali s výjimkou Ústí a Karlových Varů pod hranicí jednoho procenta.

Dokonalé zmrtvýchvstání lidovců

Skrytým volebním vítězem se stali lidovci, kteří získali 9,9 procenta hlasů. Je to o pár promile víc než v posledních volbách, tedy ještě před rozkolem, kdy část členů v čele s Miroslavem Kalouskem ze strany odešla a založila TOP 09.

Teď KDU-ČSL porazila TOP 09 v devíti krajích a zvláště na Moravě a ve východních Čechách zůstane důležitým hráčem při sestavování krajských koalic.

Projděte si kompletní výsledky 1. kola senátních voleb

Nejlepší výsledek v historii zaznamenaly menší regionální strany. Starostové pro Liberecký kraj se stali dokonce nejsilnější stranou svého regionu. Jejich rivalové ze Změny pro Liberecký kraj skončili třetí a dohromady tyto dvě strany získaly 40 procent hlasů.

Podle očekávání uspěli také Jihočeši 2012 a Severočeši.cz, kteří ve svých krajích obsadili třetí pozice po sociálních demokratech a komunistech. Vítězství nad čtvrtou ODS může potěšit zvláště občanskodemokratického rebela, poslance Michala Doktora, který je hlavním autorem jihočeského projektu. 

 

Právě se děje

Další zprávy