Ve středočeské Hostivici vyhrál Rath, byť je za mřížemi

Pavel Baroch
13. 10. 2012 20:34
Hnutí Středočeši2012.cz získalo v této obci pětinu hlasů, celkově ale v kraji neuspěla
Starosta Kratochvíl a hejtman Rath na obálce staršího vydání Hostivického měsíčníku.
Starosta Kratochvíl a hejtman Rath na obálce staršího vydání Hostivického měsíčníku. | Foto: hostivice.eu

Hostivice - Ve středních Čechách nedosáhlo hnutí Středočeši2012.cz ani na jedno procento hlasů, přesto může toto sdružení, za které jako jednička kandidovala někdejší Rathova mluvčí Berill Mascheková a jako čtyřka Rathova manželka Eva, do jisté míry spokojené.

Ve středočeské Hostivici, které se díky bydlišti a štědrým krajským dotacím také říkává Rathovo, totiž Středočeši převálcovali všechny ostatní, i zavedené strany.

Strana dostala 19,75 procent hlasů, takže hlas jí odevzdal každý pátý hostivický občan, který do volební místnosti přišel. V závěsu nechali Středočeši koalici Starostů s TOP 09 (16,64 procent), favorizovanou ODS (15,58 procent, před čtyřmi lety 42,55) i KSČM (14,71).

"Ten výsledek pro mě není překvapující," řekl Aktuálně.cz hostivický starosta Jaroslav Kratochvíl, dvojka na kandidátce hnutí Středočeši2012.cz. Když lidé v Hostivici volili toto sdružení, byl to hlas především pro Kratochvíla.

Středočeši2012.cz sebrali hlasy ČSSD

"Já jsem pana starostu zakroužkovala," svěřila se v pátek odpoledne hostivická důchodkyně, když vyšla z volební místnosti. Dodala, že před čtyřmi lety volila ČSSD, protože tam byl David Rath, s nímž je Hostivice neustále spojována.

Na volebních výsledcích je vidět, na čí úkor Středočeši2012.cz vyskočili až k 20 procentům. Je to především ČSSD, kterou před čtyřmi lety volilo víc jak 32 procent hostivických obyvatel. Teď získala 11,45 procent.

Jenže před čtyřmi lety byl členem ČSSD nejen David Rath, ale i hostivický starosta Kratochvíl. Tomu se ovšem nelíbilo, jak se ČSSD k Rathovi po jeho zatčení postavila, ze strany vystoupil a založil Středočechy.

Volební úspěch v Hostivici připisuje Kratochvíl tomu, co se ve spolupráci s Rathem podařilo ve městě vybudovat. "Je za námi vidět hodně práce," usmívá se Kratochvíl.

Hostivice mají například novou základní školu i školku, renovuje se budova gymnázia, opravily se chodníky i ulice nebo postavila dětská hřiště. Příspěvky dostávala i hostivická sdružení včetně důchodců nebo sportovců. Peníze z kraje, který ještě před půl rokem vedl Rath, jsou vidět.

Starostu předčila Rathova manželka

Starosta Kratochvíl dostal v celém Středočeském kraji 275 preferenčních hlasů, víc jak dvakrát tolik než jednička kandidátky Mascheková. I starostu ale přetrumfla jiná osoba - Rathova manželka Eva, kterou lidé zakroužkovali 323krát.

Eva Rathová je stejně jako její manžel doktorka, v Hostivici má ordinaci a ti, kteří k ní chodí, na ní nedají dopustit.

Pro hostivického starostu je volební výsledek v Hostivici významný ještě z jednoho pohledu. Za dva roky se konají komunální volby a ty krajské pro něho byly dobrým testem k tomu, aby si ověřil, jak si ve středočeské obci stojí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nymburk v osmifinále basketbalové LM narazí na Bandirmu

Nymburští basketbalisté v osmifinále Ligy mistrů nastoupí proti tureckému celku Bandirma. Středočeši sérii hranou na dvě vítězství odstartují doma a hrát se bude 3., nebo 4. března. V případě postupu narazí výběr trenéra Orena Amiela na lepšího z dvojice AEK Atény - Bonn.

Nymburk se v play off Ligy mistrů představil zatím dvakrát a vždy vypadl v prvním kole. Při premiéře soutěže v ročníku 2016/17 o jediný bod nestačil na italské Sassari, o rok později podlehl pozdějšímu vítězi AEK Atény. V minulé sezoně středočeský celek skončil už v základní skupině.

Další zprávy