Pravda o Čunkovi se blíží. Soudy už však leccos odkryly

Eliška Bártová Eliška Bártová
10. 7. 2008 17:25
Schwarzenbergův audit je hotov, jen ho zveřejnit
Předseda Jiří Čunek na začátku sjezdu KDU-ČSL.
Předseda Jiří Čunek na začátku sjezdu KDU-ČSL. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha/Přerov - Už před rokem zabránil zásah státního zastupitelství, aby byla kauza vicepreméra Jiřího Čunka rozkryta před soudem. A přesto se veřejnost o Čunkovi i jeho rodinných financích leccos dozvěděla.

Mohou za to "pobočné" soudy, před kterými se rozplétají aféry, které s tou Čunkovou souvisejí.

Pravdu - zda jsou účty Jiřího Čunka v pořádku či ne - má přinést audit, jehož výsledky hodlá v rozmezí několika dní zveřejnit ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Deník Aktuálně.cz se ještě před tím pokusil shrnout, co jsme se do této chvíle mohli o Čunkovi dozvědět. A to především ze soudu, který se zabýval případem takzvané justiční mafie. A za druhé od přerovského soudu s vlivným podnikatelem Romanem Vaškůjem. Zde se rozhoduje, zda byly na Čunkovu záchranu vynaloženy úplatky.

Klíčová výpověď

Co víme? Tři podstatné věci:

  • Že se kauzu pokusila ovlivnit justiční mafie.
  • Že Čunek při výpovědi na policii nedal odpovědi na klíčové otázky ohledně financí.
  • Že je možné, že se také podílel na ovlivňování korunní svědkyně Marcely Urbanové.

Klíčovou informaci přinesl přerovský soud s Vaškůjem.

Soudce Jiří Barbořík se totiž odhodlal číst z dosud neveřejného Čunkova spisu. Především přečetl podstatnou část Čunkovy výpovědi, kterou učinil na policii jako obviněný.

V souvislostech
Autor fotografie: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Na otázky týkající se Marcely Urbanové odpovídal Jiří Čunek ochotně, když však přišla řeč na peníze, uchýlil se nejčastěji k odpovědím nevím, nevzpomínám si.

Původ svých rodinných peněz tehdy Čunek vůbec nevysvětlil. Ani to, kde najednou získal bezmála půl milionu korun, které uložil na účet jen tři dny poté, co stejnou sumu vybrala z účtu firma HB Real.

"Kde byla uložena částka 497 tisíc korun předtím, než jste ji uložil na účet do banky?"

Na dotaz policisty Čunek reagoval: "Nebudu vypovídat."

Stejná odpověď následovala i na dotaz, z čeho zaplatil ordinaci manželky, která měla přijít na 600 tisíc korun.

Díky čtení z Čunkova spisu se také ukázalo, že v den, kdy měl být Čunek údajně ve Zlíně (podstatný argument obhajoby, proč nemohl převzít ve Vestíně úplatek), se z jeho pevné linky ve vsetínské kanceláři uskutečnily dva hovory - z toho jeden manželce do ordinace.

Ani tento rozpor Čunek nevysvětlil.

Rozhodnutí Salichova

Čtení z Čunkova spisu před soudem bylo důležité nejen pro představu, jak tehdejší vicepremiér vysvětloval své majetkové poměry, ale i pro představu, na základě jakých podkladů se jihlavský státní zástupce Arif Salichov rozhodl Čunka zprostit obvinění.

Nyní tak víme, že Salichov zprostil Čunka obvinění i přesto, že měl k dispozici výpověď, ve které není žádná odpověď na podstatné otázky ohledně financí ani inkriminované částky.

Původ peněz na svém kontě před vstupem do politiky začal Čunek vysvětlovat až po zastavení stíhání na konci roku 2007. Přesto stále zůstává nejasný milion korun.

Zásah mafie

Další soudní líčení - tentokrát v Praze při projednávání obžaloby na Marii Benešovou kvůli výroku o justiční mafii - nabízí odpověď, proč Salichov Čunka obvinění zprostil.

Žalobce Arif Salichov
Žalobce Arif Salichov | Foto: Ondřej Besperát

Podle výroku soudce Vojtěcha Cepla se vrcholní představitelé české justice - včetně nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké - pokusili ovlivnit vyšetřování případu Jiřího Čunka.

Soudce Cepl v odůvodnění svého rozsudku vyjmenoval tři zásadní způsoby, jak se skupina žalobců snažila případ Čunek ovlivnit. Nevhodné intervence (schůzky, telefonáty, informování se), odborná šikana (odvolávání státních zástupců, vyšetřovatelů) a chybná delegace (neboli přeložení vyšetřování případu z Přerova do Jihlavy).

V důsledku tohoto tlaku pak byla krátce před obžalováním Čunka věc předána Salichovovi, jenž kauzu uzavřel.

Nedávno pak v důsledku Salichovova rozhodnutí padlo obvinění z křivé výpovědi na korunní svědkyni proti Čunkovi Marcelu Urbanovou.

Jediný argument proti ní? Rozhodnutí o zastavení stíhání Čunka - které, jak jsme se díky rozhodnutí soudu dozvěděli, však bylo s největší pravděpodobností ovlivněno špičkami české justice.

Kdo to podepsal?

Čunek si chce na soudce, jenž čte z jeho, spisu stěžovat
Čunek si chce na soudce, jenž čte z jeho, spisu stěžovat | Foto: Ludvík Hradilek

A na závěr zpět k soudnímu líčení v Přerově. Během posledního jednání u soudu vyšlo najevo, že podpis pod omluvným dopisem od Jiřího Čunka pro Marcelu Urbanovou nebyl skenovaný, jak tvrdí obžalovaný Vaškůj, ale že ho někdo skutečně podepsal.

Tudíž se nabízí dvě varianty: buďto někdo podpis dokonale zfalšoval vlastní rukou, nebo onen dokument opravdu podepsal sám Čunek.

Pokud by tomu tak bylo, znamenalo by to, že Čunek o Vaškůjově krocích proti Urbanové věděl a snažil se ovlivnit ji, aby změnila výpověď proti němu.

O tom, že měl Čunek možnost onen dopis podepsat, svědčí fakt, který přerovský soudce citoval ze spisu - totiž že v týdnu, kdy Vaškůj s Urbanovou vyjednával o omluvném dopise, přišla na ministerstvo za Čunkem Vaškůjova dcera.

Během soudního líčení vyšlo také najevo, že Vaškůj byl po celou dobu, kdy se snažil Urbanovou ovlivnit, v kontaktu s Čunkovými obhájci.

Je však také možné, že Čunek o ničem nevěděl a celá Vaškůjova akce měla za cíl poškodit ho právě tím, že se vytvoří dojem, že o všem ví.

Čunek však stejně jako při výpovědi na policii ohledně údajného úplatku i v tomto případě nedává žádné odpovědi, které by ho mohly zbavit podezření. Před přerovským soudem odmítl vypovídat.

Na důvěryhodnosti mu nepřidává ani to, že si chce kvůli čtení z jeho spisu na soudce Barboříka stěžovat.

Kličkování před soudem

Vojtěchovi Ceplovi nečiní problém soudit v přímém přenosu
Vojtěchovi Ceplovi nečiní problém soudit v přímém přenosu | Foto: Ludvík Hradilek

V pražské soudní síni pod taktovkou soudce Cepla padla ještě jedna velmi podstatná informace - ve prospěch Jiřího Čunka.

Soudce totiž konstatoval, že s tím, jak daleko do minulosti se vyšetřovatelé pustili při zkoumání financí Čunkovy rodiny, by před soudem neobstáli.

"Z mého pohledu považuji za fatální, že vyšetřování překročilo rozsah skutku, kvůli kterému byl Jiří Čunek vydán ke stíhání," uvedl soudce Cepl, podle jehož názoru se přesto měl případ dostat až k soudu. "...V případě překročení rozsahu vyšetřování by to mohl být důvod zprošťujícího rozsudku."

Čunek se však díky kličkám justiční mafie soudu vyhnul a nyní se brání vypovídat před soudem jako svědek.

 

Právě se děje

Další zprávy