Mýty a fámy o kauze Anička: Najdete ji na Slovensku

Sabina Slonková
21. 1. 2011 11:20
Pátrání po dívce provázejí desítky "horkých" stop, všechny ale špatné

Praha - Příběh ztracené Aničky doprovázela řada nikdy nepotvrzených fám a slepých cest. Přitom některé vypadaly na první pohled zcela přesvědčivě.

Jako nejsilnější se zpočátku navenek jevila varianta, že zmizení dívky je pomstou za obchodování jejího otce s lehkými topnými oleji.

Stačilo k tomu málo. Vystoupení Miloše Janatky v televizi a pohled do obchodního rejstříku.

Několik dní po zmizení dcery vyzval třesoucím se hlasem blíže nespecifikované únosce, ať jim holčičku vrátí. Nabídl jim za to 3,5 milionů korun. A mnohoznačně dodal: "My vám pomůžeme".

1. Stopa LTO

Letmý pohled do obchodního rejstříku současně ukázal, že otec Aničky působil ve firmách, které obchodují s LTO. A zdálo se být jasno.

Po týdnech pátrání deníku Aktuálně.cz i policejního vyšetřování se ale ukázalo, že verze únosu jako odplata za nějaké nesplacené účty z obchodů s LTO, byla mylná.

Miloš Janatka vydělal na CCS kartách, po technické stránce jej lze označit za jejich duchovního otce.

S LTO ale on sám nikdy neobchodoval, ostatně do byznysu podle spolupracovníků nikdy ani moc nebyl. Jeho účast ve zmiňovaných firmách byla v podstatě formální.

A tajemný vzkaz domnělým únoscům i on sám zpětně hodnotí jako řečnickou neobratnost. Rodina prostě byla v té chvíli v situaci, kdy potřebovala udělat cokoli, jen ne sedět doma a nečinně čekat.

2. Rakouská a slovenská stopa

Podobně prozaické je vysvětlení i rakouské stopy.

Před Vánocemi úřady v Rakousku oznámily, že zahájily pátrání po ztracené Aničce Janatkové. Vypadalo, že policie pátrá v zahraničí kvůli horkým informacím. Ve skutečnosti šlo ale jen o rutinní žádost o pomoc zahraničním kolegům.

Verze únosu do zahraničí sice není definitivně vyloučená, nejsou pro to ale žádné konkrétní informace.

A pokud se objeví, doposud vždy byly mylné. Jako například před pár dny, kdy dorazil "horký" tip: Anička je na Slovensku, žije v jedné rodině.

Policie bleskově zalarmovala slovenské kolegy, kteří rodinu neprodleně kontaktovali. Ukázalo se ale, že Anička u nich nikdy nebyla a rodina nemá s případem nic společného

3. Falešný komplic

Současně s tím, jak policie uvalila na případ informační embargo, začaly se fámy množit. V některých případech šlo přitom o čiré výmysly.

Jako například zpráva, že hlavní podezřelý Otakar T. měl komplice. V médiích se objevily informace, že policie přivedla k výslechu dalšího muže, sexuálního devianta, který byl momentálně krátkodobě za mřížemi.

Muž však neměl s případem ani s Otakarem T. nic společného. Byl prostě jen na výslechu na patře, kde pracovali i kriminalisté z případu Anička.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si v Egyptě vyžádala srážka autobusu s kamionem

Nejméně dvacet lidí přišlo o život a další tři byli zraněni při úterní srážce autobusu s kamionem v jižním Egyptě. Informovala o tom dnes agentura AP. Nehoda se stala v provincii Asijút asi 320 kilometrů jižně od Káhiry. Autobus, který jel z hlavního města, se převrátil při předjíždění kamionu. Následně do něj kamion narazil a obě vozidla vzplanula, uvedla AP s odvoláním na guvernéra.

Při dopravních nehodách v Egyptě každý rok umírají tisíce lidí. Havárie jsou většinou způsobeny překračováním povolené rychlosti, špatnými silnicemi nebo nedostatečným prosazováním bezpečnosti v dopravě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy