Mýty a fámy o kauze Anička: Najdete ji na Slovensku

Sabina Slonková
21. 1. 2011 11:20
Pátrání po dívce provázejí desítky "horkých" stop, všechny ale špatné

Praha - Příběh ztracené Aničky doprovázela řada nikdy nepotvrzených fám a slepých cest. Přitom některé vypadaly na první pohled zcela přesvědčivě.

Jako nejsilnější se zpočátku navenek jevila varianta, že zmizení dívky je pomstou za obchodování jejího otce s lehkými topnými oleji.

Stačilo k tomu málo. Vystoupení Miloše Janatky v televizi a pohled do obchodního rejstříku.

Několik dní po zmizení dcery vyzval třesoucím se hlasem blíže nespecifikované únosce, ať jim holčičku vrátí. Nabídl jim za to 3,5 milionů korun. A mnohoznačně dodal: "My vám pomůžeme".

1. Stopa LTO

Letmý pohled do obchodního rejstříku současně ukázal, že otec Aničky působil ve firmách, které obchodují s LTO. A zdálo se být jasno.

Po týdnech pátrání deníku Aktuálně.cz i policejního vyšetřování se ale ukázalo, že verze únosu jako odplata za nějaké nesplacené účty z obchodů s LTO, byla mylná.

Miloš Janatka vydělal na CCS kartách, po technické stránce jej lze označit za jejich duchovního otce.

S LTO ale on sám nikdy neobchodoval, ostatně do byznysu podle spolupracovníků nikdy ani moc nebyl. Jeho účast ve zmiňovaných firmách byla v podstatě formální.

A tajemný vzkaz domnělým únoscům i on sám zpětně hodnotí jako řečnickou neobratnost. Rodina prostě byla v té chvíli v situaci, kdy potřebovala udělat cokoli, jen ne sedět doma a nečinně čekat.

2. Rakouská a slovenská stopa

Podobně prozaické je vysvětlení i rakouské stopy.

Před Vánocemi úřady v Rakousku oznámily, že zahájily pátrání po ztracené Aničce Janatkové. Vypadalo, že policie pátrá v zahraničí kvůli horkým informacím. Ve skutečnosti šlo ale jen o rutinní žádost o pomoc zahraničním kolegům.

Verze únosu do zahraničí sice není definitivně vyloučená, nejsou pro to ale žádné konkrétní informace.

A pokud se objeví, doposud vždy byly mylné. Jako například před pár dny, kdy dorazil "horký" tip: Anička je na Slovensku, žije v jedné rodině.

Policie bleskově zalarmovala slovenské kolegy, kteří rodinu neprodleně kontaktovali. Ukázalo se ale, že Anička u nich nikdy nebyla a rodina nemá s případem nic společného

3. Falešný komplic

Současně s tím, jak policie uvalila na případ informační embargo, začaly se fámy množit. V některých případech šlo přitom o čiré výmysly.

Jako například zpráva, že hlavní podezřelý Otakar T. měl komplice. V médiích se objevily informace, že policie přivedla k výslechu dalšího muže, sexuálního devianta, který byl momentálně krátkodobě za mřížemi.

Muž však neměl s případem ani s Otakarem T. nic společného. Byl prostě jen na výslechu na patře, kde pracovali i kriminalisté z případu Anička.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy