Pravá ruka expremiérů není vyděrač, rozhodl soud

Lenka Smyčková
15. 7. 2009 15:45
Třebíčský soud zprostil Zdeňka Doležela a Miloslava Řehulku obžaloby z vydírání
Zdeněk Doležel je nevinný. Nikoho nevydíral, rozhodl soud.
Zdeněk Doležel je nevinný. Nikoho nevydíral, rozhodl soud. | Foto: Ondřej Besperát

Třebíč - Bývalý šéf kabinetů sociálnědemokratických premiérů Zdeněk Doležel a ministerský úředník Miloslav Řehulka nejsou vyděrači. Třebíčský okresní soud je dnes zprostil viny ve všech bodech obžaloby.

Muži - známí z defraudantské kauzy Budišov (více v infoboxu) - čelili obvinění, že spolu se starostou Budišova Ladislavem Péťou vydírali architekta Marka Řičáře a nutili jej, aby vydal jím zadržované účetnictví firmy Bono Publico.

Řičářova výpověď byla vedle výpovědi utajeného svědka Vojtěcha Nováka hlavními důkazy obžaloby. Oba svědci byli ale soudem shledáni nevěrohodnými. Zproštění obžaloby nakonec kvůli nepřesvědčivým svědkům navrhl i sám státní zástupce Zdeněk Špaček.

Rozsudek zatím není pravomocný, Špaček si ponechal lhůtu na odvolání.

Dva svědci, oba nevěrohodní

Vojtěch Novák tvrdil, že si ho obžalovaní najali, aby účetnictví z Řičáře dostal i s použitím násilí, pokud to bude nutné. Obvinil je dokonce, že mluvili i o smrti.

Fakta:

Co je kauza Budišov?

  • Samotná "kauza Budišov" odstartovala před třema lety. Policie tehdy zatkla čtyři podezřelé, kteří podle obvinění chtěli zpronevěřit peníze z evropských fondů
  • V kauze vedle náměstkyně z ministerstva pro místní rozvoj Věry Jourové figuroval starosta Budišova Ladislav Péťa (ČSSD), bývalý poradce sociálnědemokratických premiérů Zdeněk Doležel a také úředník ministerstva zemědělství Miloslav Řehulka. Péťu, Doležela a Řehulku policie podezřívala z toho, že nadhodnotili cenu rekonstrukce zámku v Budišově zhruba o 30 milionů korun. Peníze si pak měli rozdělit mezi sebou.
  • I přesto ministerstvo pro místní rozvoj však v květnu 2007 na základě auditu shledalo, že v projektové dokumentaci nebyla žádná chyba, manipulace nebo úmysl.
  • Nakonec Péťu, Doležala, Řehulku k soudu žalobce poslal, ale ne kvůli podezřením z podvodu, ale kvůli vydírání architekta Marka Řičaře, který na údajnou manipulaci s dotacemi EU upozornil.
  • K soudu se nakonec nedostal bývalý starosta Péťa, protože na začátku května zemřel.
  • Celou věc měl na stole třebíčský soud, protože se v jeho obvodu údajné vydírání odehrávalo.
  • Policie v souvislosti s případem vyšetřovala také bývalou náměstkyni ministra pro místní rozvoj Věru Jourovou. Její trestní stíhání v srpnu loňského roku státní zástupce zastavil.

"Doležel řekl, že pokud to dnes Řičář nevydá, že už toho má dost, že zůstane na Vysočině navěky," zaznělo z úst utajeného svědka u soudu.

Seděl v oddělené místnosti a audio zařízení mu měnilo hlas. Při výpovědi byl přesto značně nejistý. Několikrát odmítl odpovídat na dotazy s tím, že by tím byla odhalena jeho totožnost. Několikrát odpověděl v rozporu s tím, co uvedl v přípravném řízení.

A na množství důležitých otázek odpovídal slovy "nevzpomínám si". Problémy měl hlavně se záležitostmi kolem jeho styků s policií a s novináři. Soudce Vilém Machálek ho několikrát upozorňoval na možné následky křivého svědectví.

Nevěrohodným byl shledán i svědek Řičář, který se k soudu ani nedostavil. Během trestního stíhání Doležela a Řehulky se navíc sám dostal do hledáčku policie, která ho obvinila ze zneužití patnáctimilionové státní dotace od ministerstva pro místní rozvoj.

Obhájce: Obviňte Řičáře a ÚOOZ

Doležel v minulosti figuroval v několika kauzách. Poprvé v roce 2000 musel odejít z postu ředitele kulturního domu Jupiter ve Velkém Meziříčí kvůli nesrovnalostem v účetnictví.

V roce 2005 byl propuštěn z Úřadu vlády kvůli podezření z korupce v případu "Unipetrol" - "Pět na stole v českých". I v této kauze byl zatím poslední rozsudek soudu osvobozující. A opět kvůli nevěrohodnosti svědka.

Zámek v Budišově, po kterém se jmenuje celá kauza (ne)zneužitých dotací.
Zámek v Budišově, po kterém se jmenuje celá kauza (ne)zneužitých dotací. | Foto: www.zamky-hrady.cz

V roce 2006 byl Doležel zatčen kvůli obvinění ze zneužívání dotací v kauze známé jako Budišov. Strávil několik týdnů ve vazbě, ale obvinění se nakonec neprokázalo.

Kauza vydírání architekta Marka Řičáře byla podle obhajoby vykonstruována policisty z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Péťův obhájce Oldřich Chudoba dokonce požádal státního zástupce, aby podal trestní oznámení na Řičáře a na neznámého pachatele z ÚOOZ.

"Z důkazů ve spisu pramení, že se skutek vůbec nestal. Je to umělý příběh," řekl Aktuálně.cz Chudoba. Státní zástupce má proto podle něj povinnost na tuto skutečnost reagovat.

"Já nevím, proč někdo vymýšlí umělé příběhy, ale pokud tomu tak je, je politováníhodné, že se to může dít v právním státě," dodal Chudoba.

Státní zástupce Špaček ale zatím žádné kroky, jaké Chudoba naznačil, podnikat nehodlá.

"Zatím nic iniciovat nebudu. To, že existují pochybnosti o důvěryhodnosti svědka, ještě nutně neznamená křivé svědectví, nebo dokonce křivou obžalobu," zdůvodnil Špaček.

 

Právě se děje

Další zprávy