Firma z kauzy Budišov vysála ze státu další miliony

Markéta Chaloupská
1. 7. 2009 11:40
Vyšetřovatelé hovoří o podvodném získání dotace od státu
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Firma Bono Publico, která se před volbami v roce 2006 zapletla do zpronevěry dotací z EU - skandálu, jehož nitky vedly až ke špičkám ČSSD - figuruje v další kauze.

A znovu jde podle vyšetřovatelů o pokus zpronevěřit dotace - tentokrát ze státního rozpočtu.

Protikorupční policie obvinila v souvislosti s touto dotací dva muže. Jedním z nich je podle informací Aktuálně.cz tehdejší šéf společnosti Bono Publico Marek Řičař, známý jako klíčový svědek z kauzy Budišov (více o kauze v infoboxu). Druhým je Josef Kamenský, tehdejší starosta obce Proseče pod Ještědem a bývalý předseda mikroregionu Podještědí, do nějž měly peníze směřovat.

Z policejního vyšetřování vyplývá, že obvinění během roku 2005 podvodem získali od ministerstva pro místní rozvoj dotaci patnáct a půl milionu korun, která měla údajně sloužit Podještědí. Peníze však místo v regionu skončily na jejich vlastních účtech.

Fakta:

Co je kauza Budišov?

  • Samotná "kauza Budišov" odstartovala před třema lety. Policie tehdy zatkla čtyři podezřelé, kteří podle obvinění chtěli zpronevěřit peníze z evropských fondů
  • V kauze vedle náměstkyně z ministerstva pro místní rozvoj Věry Jourové figuroval starosta Budišova Ladislav Péťa (ČSSD), bývalý poradce sociálnědemokratických premiérů Zdeněk Doležel a také úředník ministerstva zemědělství Miloslav Řehulka. Péťu, Doležela a Řehulku policie podezřívala z toho, že nadhodnotili cenu rekonstrukce zámku v Budišově zhruba o 30 milionů korun. Peníze si pak měli rozdělit mezi sebou.
  • I přesto ministerstvo pro místní rozvoj však v květnu 2007 na základě auditu shledalo, že v projektové dokumentaci nebyla žádná chyba, manipulace nebo úmysl.
  • Nakonec Péťu, Doležala, Řehulku k soudu žalobce poslal, ale ne kvůli podezřením z podvodu, ale kvůli vydírání architekta Marka Řičaře, který na údajnou manipulaci s dotacemi EU upozornil. Bývalého poradce sociálnědemokratických premiérů ale státní zastupitelství tohoto obvinění zprostilo.
  • K soudu se nakonec nedostane ani bývalý starosta Péťa, protože na začátku května zemřel.
  • Celou věc má na stole třebíčský soud, protože se v jeho obvodu údajné vydírání odehrávalo.
  • Policie v souvislosti s případem vyšetřovala také bývalou náměstkyni ministra pro místní rozvoj Věru Jourovou. Její trestní stíhání v srpnu loňského roku státní zástupce zastavil.

"Muži si byli vědomi, že nemají zajištěné potřebné finanční prostředky na financování nákladů uváděného projektu, jehož náklady měly dosáhnout celkem 311 milionů korun, a s tímto vědomím dodali na MMR nepravdivá prohlášení a zkreslené podkladové materiály," upřesnil mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

Architekt Řičař je v tuto chvíli stále v programu na ochranu svědků. Nicméně podle zjištění Aktuálně.cz si již obsílku od policie převzal.

Jak to tehdy bylo?

Soutěž o státní dotace vypsalo ministerstvo pro místní rozvoj vedené současným předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem na podzim 2004. Peníze měly podle tehdejších ministerských úředníků hlavně podpořit žadatele, kteří chtěli čerpat z evropských fondů, ale měli problém se složitou bruselskou administrativou.

Paradoxní na celém případu je, že všichni uchazeči žádali o podporu v řádech statisíců korun. Jen Bono Publico požadovala rovnou skoro 15 milionů.

Pomocí těchto peněz chtěla firma vytvořit projekt za 311 milionů a zavést internet do stovek obcí. Ač se projekt nezdál některým úředníkům, tak od ministerstva peníze dostal.

Realita pak dala za pravdu úředníkům, protože k realizaci projektu nikdy nedošlo a peníze šly mužům z Bono Publico do vlastních kapes. Konkrétně většina financí skončila na účtu společnosti Atelieru Habitat, který je spojen právě s Řičařem.

Podle detektivů z protikorupčního bylo patnáct milionů převedeno složitými transakcemi na jiné účty nebo vybráno v hotovosti.

"Jejich cílem bylo vzbudit dojem, že tento majetkový prospěch byl nabyt v souladu se zákonem," sdělil Skřepek s tím, že obviněným hrozí pět až dvanáct let za mřížemi.

Jourová: Řičař mě chtěl zničit

Věra Jourová, bývalá náměstkyně Jiřího Paroubka na ministerstvu pro místní rozvoj
Věra Jourová, bývalá náměstkyně Jiřího Paroubka na ministerstvu pro místní rozvoj | Foto: Ondřej Besperát

Mezi úředníky, kteří upozorňovali na pochybnou dotaci v mikroregionu Podještědí, byla i tehdejší náměstkyně na ministerstvu pro místní rozvoj Věra Jourová.

Ta je dodnes přesvědčena, že právě její postoj vedl k jejímu obvinění v takzvané kauze Budišov (více o kauze v infoboxu).

V roce 2006 ji totiž hlavně na základě svědectví Řičaře policisté obvinili.

"Po celou tuto pro mne velmi nešťastnou životní etapu jsem byla - a dodnes jsem - přesvědčena, že likvidační pomluvu o úplatku vyslovil M. Řičař již v době, kdy jsem byla náměstkyní ministra pro místní rozvoj a jako taková jsem 'překážela' dokončení podvodu, který se nyní vyšetřuje. Záhy poté jsem z ministerstva odešla a dokonání dnes vyšetřovaného podvodu již nic a nikdo nebránil," míní Jourová.

 

Právě se děje

Další zprávy