Žleby (Kutnohorsko) - Sdružení praktických lékařů vyzvalo své členy, aby 18. října, tedy příští středu, na jeden den zavřeli ordinace. Uvádí, že tak protestuje proti byrokracii a podfinacování praxí. Pokud jejich požadavky nebudou vyslyšeny, jsou připraveni zavírat ordinace opakovaně a na delší dobu. Při symbolickém pohřbu končících ordinací ve Žlebech na Kutnohorsku to řekl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.
"Zavíráme ordinace teď na jeden den proto, abychom je nemuseli zítra zavřít navždycky, a věříme, že pacienti tohle pochopí a že to je i v jejich zájmu. Jde o zachování dostupnosti primární péče co nejblíže občanům," uvedl Šonka. Pacienti s akutním problémem se podle něj včas dozvědí, kam se obrátit. "Informace najdou na dveřích našich ordinací, co mají dělat v případě, že budou potřebovat akutní ošetření," uvedl.
Předpokládá, že akci podpoří většina kolegů. Ordinace by mohlo zavřít přes 6000 praktických lékařů a ambulantních specialistů z celé republiky. Protest organizují společně Sdružení praktických lékařů, Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost a Sdružení ambulantních specialistů. Stomatologové podle Šonky akci podporují, ale budou ordinovat.
Důvodem je podle něj podhodnocení ambulantní péče a její tristní stav, kterému ministerstvo zdravotnictví podle praktiků nevěnuje pozornost. "My už neumíme nijak více upozornit ministerstvo na problém, který dlouhodobě neřeší," tvrdí Šonka. Lékařům vadí povinnost předepisovat recepty jen elektronicky a chystaná elektronická evidence tržeb. Protestují také proti tomu, že úhrady jejich práce ze strany zdravotních pojišťoven mají příští rok stagnovat. Vadí jim, že ministerstvo přidává hlavně nemocnicím.
Svou ordinaci příští týden zavře například Libor Beneš z Velkého Meziříčí. "Už přetekl náš pohár trpělivosti. Posledním hřebíčkem do rakve je zavedení povinného elektronického receptu, který u nás na Jihlavsku povede k zavření minimálně dvou praxí. Další praxe možná budou následovat," řekl ČTK Beneš, který ve Žlebech spolu s dalšími nespokojenými praktiky symbolicky pohřbíval české ambulantní lékařství. Obcí se vydal smuteční průvod zhruba 50 lidí s rakví a věnci, smuteční marš vyhrávala vesnická kapela.
Po České republice má protestovat asi 10 tisíc lékařů. Ordinace ale zůstávají otevřené, lékaři mají na rukávech černé pásky. Akce ve Žlebech připomněla i uzavření ordinace místní lékařky. Nejbližší dostupný praktik je nyní v Ronově nad Doubravou nebo Čáslavi. "Stát tohle vesele přehodil na nás, na nás se ti lidé obracejí, ale řešení měla zajistit pojišťovna, kraj a stát," řekl k problémům s dostupností péče stomatolog Richard Klail z Kutné Hory.
Předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko upozornil, že Žleby nejsou daleko od Prahy. "Nejde o žádné zapadlé městečko nebo zapadlou vesničku. Ta situace bohužel začíná být stále četnější," dodal. Podobně musí k 1. lednu zavřít ordinaci například i Marie Košťálová ze Žďáru nad Sázavou. Hlavním důvodem je podle ní povinný elektronický recept. "Nechápu, jak někdo, kdo o mé práci ví víc než málo, mně může povinně nařizovat, jak technicky mám řešit svoji práci," uvedla.
Ministerstvo: Situace nemocnic je horší než ambulancí
Situace nemocnic je podle náměstka ministra pro zdravotní péči Romana Prymuly horší než ambulantních lékařů. Je třeba je personálně stabilizovat, protože lékaři i sestry z nemocnic odcházejí. Proto je v úhradové vyhlášce plánován vyšší nárůst příjmů právě pro lůžkovou péči, řekl k úternímu protestu praktických lékařů, zubařů a ambulantních specialistů. Protest náměstek nepovažuje za zcela korektní, jde podle něj o předvolební nátlak.
"Můžeme diskutovat o tom, jestli je adekvátní mzdové ohodnocení praktických lékařů, nicméně připravovaná úhradová vyhláška není bezedným zdrojem prostředků," dodal Prymula.