Praha zdražuje jízdné, je na špičce drahých měst

brp, ph, bar
13. 11. 2007 15:41
Radní v úterý schválili zdražení MHD
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Po zdražení jízdného se pražská městská doprava dostane na samou špičku mezi dalšími evropskými metropolemi.

Přestože pražská městská rada dnes schválila menší zdražení, než navrhoval dopravní podnik, deník Aktuálně cz. zjistil, že cena jednorázové jízdenky je v poměru k průměrnému platu mezi dalšími městy v Evropě nejvyšší.

Ve srovnání měsíčních jízdenek se drží české hlavní město uprostřed osmičlenného pole velkoměst a ani roční předplatní kupón není mezi nimi nejlevnější.

Praha je v tomto porovnání konfronotvána s Amsterodamem, Berlínem, Mnichovem, Hamburkem, Paříží, Vídní a Bruselem, tedy s městy považovanými za drahé k životu.

Oproti tomu například Varšava je s Prahou srovnatelná a Budapešť a další města bývalého východního bloku jsou ještě levnější.

Bém: Praha je nejlevnější

Pražští radní a vedení dopravního podniku ovšem zveřejnily jiné tabulky, z nichž městská doprava v české metropoli vychází ze srovnávaných měst jako nejlevnejší.

"Systém je jedním z nejlevnějších i v přepočtu na paritu kupní síly," prohlásil primátor Pavel Bém. Dražší než Praha je podle magistrátních tabulek kromě západoevrolskýc měst (Hamburg, Mnichov, Paříž, Milán či Brusel) dokonce i Budapešť.

Podle Béma patří pražská hromadná doprava dokonce k nejlevěnšjím i v porovnání s ostatními českými městy, respektive v porovnání s rozsahem dopravních spojů.

Magistrát srovnává to, co se mu hodí 

Magistrát srovnává ceny jízdného v pražské MHD s jinými velkými městy, kde veřejnou dopravou cestuje srovnatelný počet lidí a kde jezdí metro.

Jenže si vybírá jen ta města, kde jsou ceny vyšší. Například ve Španělsku anebo v Portugalsku se platí ve srovnání s Prahou méně.

Srovnat cenu je možné trojím způsobem. Magistrát zvolil dvě varianty, které jsou pro něho výhodnější.

Pražské tramvaje
Pražské tramvaje | Foto: Ludvík Hradilek

Praha je několikrát lacinější, když se ceny jízdenek přepočtou na euro v bankovním kursu. Například jednorázová jízdenka je v Paříži, Berlíně, Vídni a Bruselu dvakrát až třikrát dražší. Takové srovnání není úplně korektní, protože dopravní podnik počítá své výdaje v českých cenách, příjmy však srovnává v evropských cenách, které jsou víc než o polovinu vyšší.

Spravedlivější je tedy varianta, která bere v úvahu cenovou hladinu v jednotlivých zemích. Podle ní se jízdné v pražské dopravě přiblížilo Vídni nebo Paříži, a je dvakrát levnější než v Berlíně nebo v Mnichově.

Magistrát ovšem neuvádí třetí možnost, kdy se cena jízdenky srovnává s průměrným platem. Ten je v Česku i při započtení různé cenové úrovně dvakrát nižší než například v Německu či ve Francii.

Při této metodě patří jednorázové jízdenky pražské MHD k nejdražším v Evropě. I takové srovnání musí brát marketing dopravního podniku v úvahu.

Veřejnou dopravu využívá na cesty po městě tradičně víc než polovina Pražanů, v západoevropských městech je to obvykle třetina. Pokud nevezme Praha v úvahu kupní sílu občanů, může se přiblížit západní Evropě nejen v cenách jízdenek, ale také tím, že bude hromadnou dopravou jezdit méně lidí.

Přestupní stanice metra Florenc patří k těm, na kterých chce magistrát rozmístit detektory chemických látek.
Přestupní stanice metra Florenc patří k těm, na kterých chce magistrát rozmístit detektory chemických látek. | Foto: Josef Mašek

Roční kupón za 4750 korun

Radní v Praze dnes rozhodli, že jednorázové přestupní jízdné podraží ze dvaceti na 26 korun, měsíční kupón ze 460 na 550 korun a roční předplatní jízdenka ze 4150 na 4750 korun.

Nejméně podraží jízdné pro důchodce, zůstalo také zachováno, že lidé nad 70 let mohou po Praze jezdit hromadnou dopravou zadarmo.

Radní se přitom při rozhodování o zdražení tramvají, autobusů a metra neřídili žádnou analýzou, zda lidé po zvýšení cen jízdného "neutečou" z MHD do aut a zda automobilová doprava v hlavním městě ještě více zhoustne. Ani si podobnou prognózu nenechali připravit.

Automobilová doprava je přitom hlavním ekologickým problémem hlavního města. Například znečištění pražského ovzduší drobnými částicemi prachu je spolu s Ostravskem nejvyšší v republice.

Dále si k tomuto tématu přečtěte: 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy