Hlavní město Praha dá autorům vítězného návrhu 1,2 milionu korun, druhý v pořadí získá 600 tisíc korun a třetí dostane 400 tisíc.
Do druhého kola se z celkem 40 přijatých návrhů dostalo celkem 5 návrhů. Všechny projekty byly odevzdány v češtině a anonymně, takže nikdo z poroty po celou dobu trvání soutěže nevěděl, kdo jsou autoři jednotlivých návrhů.
Podle primátorky Adriany Krnáčové má Vítězné náměstí šanci stát se jedním z nejreprezentativnějších míst v Praze. "Výrazným prvkem návrhu je centrální monument, který byl i v původních plánech architekta Antonína Engela," komentuje nový návrh primátorka.
Nové řešení by podle primátorky mohlo výrazně ulehčit dopravě, protože tramvajová trať již neprotíná náměstí, ale střed nově objíždí po západní straně, takže pojme více aut. Na kruhový objezd budou auta nově vjíždět ze dvou pruhů, nikoliv z jednoho jako je tomu nyní.
Končící radní pro územní rozvoj Petra Kolínská je s výsledkem soutěže také spokojena. "Pro mě ta architektonická soutěž dopadla nečekaně dobře. Rozhodně zlepší ten současný stav a zároveň je realizovatelný," ocenila vítězný návrh Kolínská.
Hlavní výhodou návrhu je podle Kolínské zvětšení prostoru mezi prvním domem a komunikací a vnitřní kruhu, který získá pobytovou funkci. "Návrh také pracuje dobře s tím, že časem zmizí volné plochy před kampusem ČVUT," dodala Kolínská.
Kdo seděl v porotě?
Členové poroty nezávislí
- prof. Ing. arch. Jan Jehlík, architekt-urbanista (předseda poroty)
- Peter Heath, RIBA MRTPI, Atkins Design Director Public Realm, Londýn
- prof. Ivan Reimann, Müller-Reimann architekten, Berlín
- Ing. arch. Antonín Novák, atelier DRNH, Brno
- prof. PhDr. Petr Kratochvíl, CSc., teoretik architektury
Členové poroty závislí
- Mgr. Adriana Krnáčová, MBA, primátorka hl. m. Prahy
- Mgr. Petra Kolínská, náměstkyně primátorky hl. m. Prahy
- Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy
- Mgr. Ondřej Kolář, starosta MČ Prahy 6
- Ing. arch. Martin Polách, bývalý zástupce starosty MČ Prahy 6
"Porotou bylo velice kladně hodnoceno promyšlené umístění stromů. Ty oddělují vozovku od středu náměstí a vytváří tak nerušený prostor pro chodce. Ti se na vzniklé náměstí pohodlně dostanou díky novému výstupu z metra nebo přechodům," stojí v tiskové zprávě Institutu plánování a rozvoje.
Rada hlavního města Prahy by si u vítěze nyní měla v jednacím řízení bez uveřejnění objednat zpracování projektové dokumentace. Návrh se dopracuje do finální podoby a realizovat by se podle odhadů IPRu mohl za 5 let.
Vítězné náměstí, lidově zvané "Kulaťák", se nachází v Praze 6 na rozhraní Dejvic a Bubenče. Architektonické řešení náměstí vyprojektoval ve dvacátých letech architekt Antonín Engel. Jeho koncept celé nové čtvrti však nebyl v důsledku světové hospodářské krize nikdy dokončen, takže Vítězné náměstí zůstalo torzem.
Engel počítal s výstavbou domů také na parcele v severozápadní části náměstí. Ta je v současné době volná a kromě parkování slouží k pořádání farmářských trhů.