Mynář na summit NATO nepojede, bude usilovat o prověrku

ČTK ČTK
29. 8. 2014 9:54
Kancléř sdělil, že v té době má dlouhodobě naplánovanou návštěvu Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ).
Prezidentův kancléř Vratislav Mynář
Prezidentův kancléř Vratislav Mynář | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezidentův kancléř Vratislav Mynář, který stále nemá adekvátní bezpečnostní prověrku, nepojede příští týden na summit NATO do Velké Británie.

Sdělil, že v té době má dlouhodobě naplánovanou návštěvu Národního bezpečnostního úřadu(NBÚ). O jeho účasti na summitu informovala ve čtvrtek Česká televize, které kancléř řekl, že "prezidenta může doprovázet všude".

"Vzhledem k dlouhodobě plánované návštěvě NBÚ jsem od samého počátku neplánoval účast na summitu NATO," uvedl ale v pátek Mynář.

Kancléř požádal NBÚ o prověrku na stupeň přísně tajné loni v prosinci. Minimální lhůta na tento stupeň je devět měsíců, NBÚ ji ale může až dvakrát prodloužit.

Není však jisté, zda Mynář prověrku nakonec získá. Podle médií NBÚ vadí jeho podnikatelské kontakty. Mynář to však opakovaně odmítá.

Vstup do konferenčních sálů na summitu NATO vyžaduje prověrku alespoň na stupeň tajné, tedy druhý stupeň. "Člověk bez bezpečnostní prověrky se v podstatě na summit NATO nedostane, nebo jenom někam před dveře," sdělil ČT mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Na summit pojede z České republiky zhruba třicetičlenná delegace.

 

Právě se děje

Další zprávy