Mynář na summit NATO nepojede, bude usilovat o prověrku

ČTK ČTK
29. 8. 2014 9:54
Kancléř sdělil, že v té době má dlouhodobě naplánovanou návštěvu Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ).
Prezidentův kancléř Vratislav Mynář
Prezidentův kancléř Vratislav Mynář | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezidentův kancléř Vratislav Mynář, který stále nemá adekvátní bezpečnostní prověrku, nepojede příští týden na summit NATO do Velké Británie.

Sdělil, že v té době má dlouhodobě naplánovanou návštěvu Národního bezpečnostního úřadu(NBÚ). O jeho účasti na summitu informovala ve čtvrtek Česká televize, které kancléř řekl, že "prezidenta může doprovázet všude".

"Vzhledem k dlouhodobě plánované návštěvě NBÚ jsem od samého počátku neplánoval účast na summitu NATO," uvedl ale v pátek Mynář.

Kancléř požádal NBÚ o prověrku na stupeň přísně tajné loni v prosinci. Minimální lhůta na tento stupeň je devět měsíců, NBÚ ji ale může až dvakrát prodloužit.

Není však jisté, zda Mynář prověrku nakonec získá. Podle médií NBÚ vadí jeho podnikatelské kontakty. Mynář to však opakovaně odmítá.

Vstup do konferenčních sálů na summitu NATO vyžaduje prověrku alespoň na stupeň tajné, tedy druhý stupeň. "Člověk bez bezpečnostní prověrky se v podstatě na summit NATO nedostane, nebo jenom někam před dveře," sdělil ČT mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Na summit pojede z České republiky zhruba třicetičlenná delegace.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Babiš letí na dvoudenní návštěvu Izraele

Premiér Andrej Babiš ve středu odletí na dvoudenní návštěvu Izraele, kde se ve čtvrtek zúčastní za přítomnosti francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, ruské hlavy státu Vladimira Putina nebo německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera světového fóra o holokaustu.

Už ve středu Babiše čeká jednání s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem či s premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Během dvou dnů se předseda české vlády, který se kvůli návštěvě Izraele tentokrát nezúčastní současně probíhajícího Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu, setká také s českými přeživšími holokaustu, předsedou Evropského židovského kongresu Mošem Kantorem, odborníkem na Blízký východ Amosem Giladem nebo s vedoucím styčného úřadu ČR v Ramalláhu Petrem Starým.

Další zprávy