Boj o prezidenta: Deset tisíc odpůrců proti hrstce příznivců

Sabine Kejlová Lucie Stuchlíková Sabine Kejlová, Lucie Stuchlíková
17. 11. 2014 18:21
Odpůrci Miloše Zemana se sešli na Národní třídě s červenými kartami. Na Klárově hlavu státu bránilo několik stovek jeho podporovatelů.
Červená karta Zemanovi
Červená karta Zemanovi | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Je jedenáct hodin a deset minut a na Národní třídě se za hvizdu píšťalek zvedá synchronizovaný les rukou třímající červené karty a transparenty "Nechceme na hradě vulgárního prezidenta".

Téměř desetitisícový dav, který zaplnil celý bulvár i přilehlé ulice, přišel v den pětadvacátého výroční revoluce říci stop prezidentu Miloši Zemanovi.

Ten se na Národní třídě navzdory původním informacím neukázal. Zamířil pouze na pražský Albertov na setkání s prezidenty zemí Visegrádské čtyřky.

Střetu se svými odpůrci se ale přesto nevyhnul. Účastníci ho nenechali vůbec promluvit a za hlasitého pískotu po něm dokonce házeli vejci.

Jen o pár set metrů dál na pražském Klárově demonstrovali naopak Zemanovi příznivci.

S "protizemanovským" happeningem na Národní třídě měla tato akce jedno společné - i její účastníci si přinesli karty, tentokrát ovšem zelené. Tím ale veškerá podobnost skončila.

Zatímco v centru města se tísnily tisíce demonstrantů, na prostranství u pomníku československých letců se sešla prořídlá skupinka zhruba stovky lidí. O to více ovšem na Klárově bylo policistů v uniformách, kteří na Národní třídě nebyli skoro vidět.

Zatímco proti prezidentovi se vyslovili lidé všech věkových kategorií a k vidění byly celé rodiny od vnoučat po prarodiče, na Klárov dorazili především starší lidé. "Co vy můžete o tom vědět, když jste tak mladá?!" rozkřikla se jedna ze starších dam na skupinku studentů, kteří s červenými kartami procházeli kolem Klárova.

Nešlo o jediný konflikt mezi znepřátelenými tábory. Při projevu senátora Jana Veleby vystoupil na pódium student Miroslav Mynář, ještě než stihl promluvit, ho ale dav strhl dolů a vypjatou situaci zachraňovali až policisté s poslancem a bývalým boxerem Jaroslavem Foldynou. "Neplánoval jsem to. Pan Veleba říkal přede všemi lži," vysvětloval svoje jednání Mynář.

Na Národní třídě protest probíhal v poklidu. "Byl jsem překvapený, jak lidi nepodlehli trollům v diskuzi na Facebooku a projevili disciplínu i po tom na Národní. Všichni se chovali velmi slušně. Jestli si nějak představuju slušnou a spontánní občanskou iniciativu, tak to bylo tohle. Nevěřil jsem, že je to možné," řekl Aktuálně.cz pořadatel akce Martin Přikryl.

Několik desítek lidí se sešlo na podporu prezidenta Miloše Zemana.
Několik desítek lidí se sešlo na podporu prezidenta Miloše Zemana. | Foto: Lucie Kudláčková

Otevřený konflikt hrozil později odpoledne, kdy přes Klárov procházel dvoutisícový průvod "červených karet" mířící na Hrad. Policisté museli utvořit kordon, aby se k sobě oba tábory nedostaly. Z jedné strany zaznívala hesla "Miloše do koše" nebo "ruský šváb", z druhého břehu k nim pak doléhaly pokřiky "Ať žije Zeman" nebo "Ať žije Putin".

Právě při setkání obou skupin vyšel najevo nepoměr v počtu účastníků, kdy byli Zemanovi odpůrci ve výrazné přesile. Organizátory "prozemanovské" akce účast viditelně zklamala. "Lidé jsou apatičtí a nikam nechodí. A je jasné, že smýšlení Pražáků je vychýleno jiným směrem, než ve zbytku republiky," komentoval to komunistický poslanec Jiří Dolejš, který také na Klárov přišel podpořit Miloše Zemana.

Pořadatele "červené karty" účast zaskočila také, jenomže přesně opačným způsobem. "Naše akce se jmenovala Chci si s vámi promluvit pane prezidente, protože jsem si opravdu na začátku myslel, že nás tam bude tak dvacet a že mu osobně sdělíme svůj nesouhlas. Během jednoho dne se to ale rozrostlo na deset tisíc lidí," dodal Přikryl.

Podle Přikryla už akce nebude mít další dohru. "Šlo mi jen o to ukázat, že je tu velká skupina lidí, kteří nesouhlasí s politikou Miloše Zemana," uzavřel Přikryl. Zatímco na Klárově bylo kolem čtvrté hodiny odpoledne hotovo, v centru města zůstaly tisíce lidí. Ti si užívají oslavy a hudební doprovod naplánované až do nočních hodin.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Při nehodě kamionu a dodávky na D8 za Roudnicí nad Labem se zranili čtyři lidé

Provoz na dálnici D8 ve směru z Ústí nad Labem na Prahu komplikuje nehoda na 25. kilometru za sjezdem na Roudnici nad Labem. V noci se tam střetly nákladní automobil a dodávka s vlekem. Při nehodě byli zraněni čtyři lidé, řekl policejní mluvčí Daniel Vítek. V místě se projíždí jedním jízdním pruhem, tvoří se kolona.

"Nehoda se stala krátce před 02:30, došlo ke zranění čtyř osob. Dálnice byla po nějakou dobu uzavřená, nyní je průjezdná levým jízdním pruhem," uvedl mluvčí. Okolnosti a příčinu nehody policisté prošetřují, dodal.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Biden vybral nového velvyslance při EU, nominaci ještě projedná Senát

Americký prezident Joe Biden hodlá na post velvyslance při Evropské unii nominovat právníka a bývalého ambasadora USA v Rumunsku Marka Gitensteina. Bílý dům to oznámil v prohlášení společně s dalšími nominacemi. Jmenování Gitensteina je podobně jako obsazování čelných postů na ministerstvech podmíněno souhlasem amerického Senátu.

"Bude mi ctí, budu-li schválen, pomoci implementovat agendu přijatou na červnovém summitu USA a EU," uvedl následně ve vlastním komuniké kandidát na pozici velvyslance. "Je to robustní a komplexní agenda, která zahrnuje spolupráci s našimi partnery v EU ve snaze udávat kurz světové ekonomiky v 21. století, zajistit pravidla založená na našich sdílených demokratických hodnotách, a postavit se sdíleným výzvám od covidu-19 po klimatické změny," citoval z vyjádření zpravodajský web Axios.

Zdroj: ČTK
Další zprávy