Boj o prezidenta: Deset tisíc odpůrců proti hrstce příznivců

Sabine Kejlová Lucie Stuchlíková Sabine Kejlová, Lucie Stuchlíková
17. 11. 2014 18:21
Odpůrci Miloše Zemana se sešli na Národní třídě s červenými kartami. Na Klárově hlavu státu bránilo několik stovek jeho podporovatelů.
Červená karta Zemanovi
Červená karta Zemanovi | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Je jedenáct hodin a deset minut a na Národní třídě se za hvizdu píšťalek zvedá synchronizovaný les rukou třímající červené karty a transparenty "Nechceme na hradě vulgárního prezidenta".

Téměř desetitisícový dav, který zaplnil celý bulvár i přilehlé ulice, přišel v den pětadvacátého výroční revoluce říci stop prezidentu Miloši Zemanovi.

Ten se na Národní třídě navzdory původním informacím neukázal. Zamířil pouze na pražský Albertov na setkání s prezidenty zemí Visegrádské čtyřky.

Střetu se svými odpůrci se ale přesto nevyhnul. Účastníci ho nenechali vůbec promluvit a za hlasitého pískotu po něm dokonce házeli vejci.

Jen o pár set metrů dál na pražském Klárově demonstrovali naopak Zemanovi příznivci.

S "protizemanovským" happeningem na Národní třídě měla tato akce jedno společné - i její účastníci si přinesli karty, tentokrát ovšem zelené. Tím ale veškerá podobnost skončila.

Zatímco v centru města se tísnily tisíce demonstrantů, na prostranství u pomníku československých letců se sešla prořídlá skupinka zhruba stovky lidí. O to více ovšem na Klárově bylo policistů v uniformách, kteří na Národní třídě nebyli skoro vidět.

Zatímco proti prezidentovi se vyslovili lidé všech věkových kategorií a k vidění byly celé rodiny od vnoučat po prarodiče, na Klárov dorazili především starší lidé. "Co vy můžete o tom vědět, když jste tak mladá?!" rozkřikla se jedna ze starších dam na skupinku studentů, kteří s červenými kartami procházeli kolem Klárova.

Nešlo o jediný konflikt mezi znepřátelenými tábory. Při projevu senátora Jana Veleby vystoupil na pódium student Miroslav Mynář, ještě než stihl promluvit, ho ale dav strhl dolů a vypjatou situaci zachraňovali až policisté s poslancem a bývalým boxerem Jaroslavem Foldynou. "Neplánoval jsem to. Pan Veleba říkal přede všemi lži," vysvětloval svoje jednání Mynář.

Na Národní třídě protest probíhal v poklidu. "Byl jsem překvapený, jak lidi nepodlehli trollům v diskuzi na Facebooku a projevili disciplínu i po tom na Národní. Všichni se chovali velmi slušně. Jestli si nějak představuju slušnou a spontánní občanskou iniciativu, tak to bylo tohle. Nevěřil jsem, že je to možné," řekl Aktuálně.cz pořadatel akce Martin Přikryl.

Několik desítek lidí se sešlo na podporu prezidenta Miloše Zemana.
Několik desítek lidí se sešlo na podporu prezidenta Miloše Zemana. | Foto: Lucie Kudláčková

Otevřený konflikt hrozil později odpoledne, kdy přes Klárov procházel dvoutisícový průvod "červených karet" mířící na Hrad. Policisté museli utvořit kordon, aby se k sobě oba tábory nedostaly. Z jedné strany zaznívala hesla "Miloše do koše" nebo "ruský šváb", z druhého břehu k nim pak doléhaly pokřiky "Ať žije Zeman" nebo "Ať žije Putin".

Právě při setkání obou skupin vyšel najevo nepoměr v počtu účastníků, kdy byli Zemanovi odpůrci ve výrazné přesile. Organizátory "prozemanovské" akce účast viditelně zklamala. "Lidé jsou apatičtí a nikam nechodí. A je jasné, že smýšlení Pražáků je vychýleno jiným směrem, než ve zbytku republiky," komentoval to komunistický poslanec Jiří Dolejš, který také na Klárov přišel podpořit Miloše Zemana.

Pořadatele "červené karty" účast zaskočila také, jenomže přesně opačným způsobem. "Naše akce se jmenovala Chci si s vámi promluvit pane prezidente, protože jsem si opravdu na začátku myslel, že nás tam bude tak dvacet a že mu osobně sdělíme svůj nesouhlas. Během jednoho dne se to ale rozrostlo na deset tisíc lidí," dodal Přikryl.

Podle Přikryla už akce nebude mít další dohru. "Šlo mi jen o to ukázat, že je tu velká skupina lidí, kteří nesouhlasí s politikou Miloše Zemana," uzavřel Přikryl. Zatímco na Klárově bylo kolem čtvrté hodiny odpoledne hotovo, v centru města zůstaly tisíce lidí. Ti si užívají oslavy a hudební doprovod naplánované až do nočních hodin.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 44 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

Další zprávy