Praha by opět mohla být sídlem běloruské exilové vlády, řekl Vystrčil na pietní akci

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 3. 2024 16:36
Praha by mohla být podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) po 100 letech opět místem pro působení běloruské exilové vlády. Řekl to při pietním aktu, kdy spolu s vůdkyní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou na Olšanských hřbitovech uctili památku dvou běloruských exilových prezidentů, kteří v první polovině minulého století po obsazení své země bolševickým Ruskem operovali z Prahy.
Svjatlana Cichanouská na Staroměstském náměstí v Praze, 8.6.2021.
Svjatlana Cichanouská na Staroměstském náměstí v Praze, 8.6.2021. | Foto: Jakub Plíhal

Předseda Senátu uvedl, že v Praze našla v letech 1923 až 1945 azyl běloruská exilová vláda. "Jsem přesvědčen, že i dneska by to měla být Praha, Česká republika, která poskytne běloruské exilové vládě prostor pro to, aby mohla pracovat pro svobodné Bělorusko," řekl Vystrčil.

Uvedl to v souvislosti s tím, že Cichanouská v rámci své nynější návštěvy již otevřela v české metropoli Kancelář demokratických sil Běloruska v Česka.

Současný režim běloruského vůdce Alexandra Lukašenka je podle Vystrčila diktátorský, uzurpátorský, který svou brutalitu ještě zvyšuje zásluhou podpory režimu ruského prezidenta Vladimira Putina.

"Totalitě na lidském životě nezáleží"

"Je povinností svobodných demokratických zemí, aby pomáhaly návratu svobody a demokracie do zemí, kde po tom lidé touží, ale nemohou to říci nahlas," uvedl předseda Senátu. Pokud podle něho bude lidem chybět odvaha a ochota vzdát se svého pohodlí, "tak nevyhrajeme, protože totalitě na lidském životě nezáleží".

Cichanouská poděkovala Česku a celému svobodnému světu za podporu snaze svobodomyslným Bělorusům získat pro svou zemi znovu nezávislost a zakotvit ji v evropských strukturách. Spolu s Vystrčilem pak položila kytice červených a bílých růží v historických barvách Běloruska na hroby prvního prezidenta Rady Běloruské lidové republiky Petra Krečeuského a jeho nástupce Vasila Zacharky.

S Lipavským otevřeli Kancelář demokratických sil Běloruska

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) věří, že Kancelář demokratických sil Běloruska v Praze bude sloužit jako most mezi běloruskou, českou a evropskou občanskou společností a přispěje k podpoře běloruských demokratických sil, nezávislých médií a politických vězňů. Lipavský to uvedl na sociální síti X. Kancelář slavnostně otevřel společně s běloruskou opoziční vůdkyní Svjatlanou Cichanouskou. Obdržel od ní vyznamenání za pomoc Bělorusům.

Otevření kanceláře se uskutečnilo bez přítomnosti médií. Cichanouská na akci Lipavskému předala Kříž dobrého sousedství, sdělil ministr na síti X. Ocenění se uděluje osobnostem, jež významně pomohly věci Bělorusů.

O kanceláři, která by v Česku pomáhala běloruské opozici, hovořila Cichanouská s tehdejším prezidentem Milošem Zemanem při návštěvě Prahy v květnu 2022. Premiér Petr Fiala (ODS) záměr vytvoření kanceláře podpořil při její další návštěvě Česka v listopadu téhož roku.

Cichanouská je v Praze na čtyřdenní návštěvě, v sobotu se zúčastnila konference běloruské diaspory. V neděli pak na Staroměstském náměstí odhalila pamětní desku knihtiskaři Františku Skorinovi, který žil v Praze v 16. století.

Cichanouská, která žije v exilu v Litvě, v roce 2020 kandidovala na prezidentku místo svého manžela blogera Sjarheje Cichanouského. Ten byl v roce 2021 odsouzen k 18 letům vězení za přípravu a organizaci hromadných nepokojů a podněcování k sociální nenávisti. Jí v nepřítomnosti soud loni v březnu uložil 15 let vězení. Viní ji ze spiknutí za účelem neústavního převzetí moci, což označila za pomstu Lukašenkova režimu.

 

Právě se děje

Další zprávy