"Pozor" na moc vysoké děti. Rodičům se prodraží

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
19. 3. 2010 5:30
Bazény, sjezdovky, tam všude si vytáhlé děti připlatí

Praha - Rodiče vysokých dětí si mohou gratulovat, pokud pro své potomky plánují kariéru modelky nebo basketbalisty, když si ale chtějí s dětmi jet třeba zalyžovat nebo navštívit oblíbené aquparky, situace se obrátí - vysoké děti jsou v nevýhodě - platí víc.

"U nás jezdí za dětské jízdné děti do výšky 150 centimetrů, do sto centimetrů je to zdarma," říká Martin Píša z lyžařského areálu Klínovec v Krušných horách. "Je pravda, že některým rodičům se to nelíbí, ale pro nás je to nejúčinnější kontrola. Slevy se hodně zneužívají," dodává.

Stejně uvažují i ve většině bazénů a akuaparků.

140 cm je výška desetiletých

"U nás platí dospělé ceny všichni vyšší než sto čtyřicet centimetrů. Výška je nejobjektivnější ukazatel. Věk nemáme podle čeho zkontrolovat. Všichni tvrdí, že nemají ani občanku ani jinou průkazku," vysvětluje vedoucí aquaparku v Jindřichově Hradci Petr Cihla.

Při pohledu do tabulek Státního zdravotního ústavu je zřejmé, že limit 140 centrimetrů je dost přísný, slevu rozhodně nedostanou všichni do patnácti let. Podle 6. Celostátního antropologického průzkumu, který Státní zdravotní ústav dělal v roce 2007, je 140 centimetrů průměrná výška pro ani ne desetileté děti. Stejné je to u dívek i u chlapců.

150 centimetrů průměrně děti měří, když je jim asi jedenáct a půl roku a chlapci jsou v té době ještě stále stejně vysocí jako dívky.

Že by vysoké děti zabraly v bazénu více místa? "To ne, to nezkoumáme.Víme jen, že plavec potřebuje asi pet metrů čtverečních a neplavec tři," říká Cihla.

Stěžují si i malí dospělí

Provozovatelé přiznávají, že rodičům vytáhlých dětí se taková pravidla vůbec nelíbí. "Je pravda, že někteří namítají, že je to diskriminace," přiznává Martin Píša z krušnohorského Klínovce. "I my uvažujeme, že ceník změníme, i proto, že bychom chtěli zavést i juniorské slevy a to už podle výšky nejde."

Rodiče vysokách dětí ovšem nejsou podle vlekařů jediní, kdo si na ceny zohledňující výšku stěžuje.

"Oni se stejně rozčilují i dospělí malého vzrůstu, kteří neví, proč také nemají slevu. Ale náklady na dítě na vleku jsou stejné jako u dospělého, jde o to, že místo je prostě obsazené," říká ředitel lyžařského areálu v Peci pod Sněžkou František Vambera. "U nás se platí podle věku a nic na tom měnit nebudeme," dodává.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy