Tlusté a škaredé lidi vyhoď, nařídila Prada manažerce

Karel Toman
15. 3. 2010 10:20
Změň účes a zhubni, stydím se za tebe, řekl šéf manažerce. Ta teď firmu žaluje
Pokud nevypadáte nějak takhle, nemáte jako zaměstnanec značky Prada zrovna snadný život.
Pokud nevypadáte nějak takhle, nemáte jako zaměstnanec značky Prada zrovna snadný život. | Foto: Prada

Tokio - Manažerka společnosti Prada žaluje luxusní módní značku pro pracovní diskriminaci.

Šéf společnosti po ní totiž chtěl, ať vyhodí "staré, tlusté a ošklivé" zaměstnance v japonských pobočkách. Ona sama pak prý měla změnit účes a zhubnout, protože se za ni před italskými klienty stydí.

Rina Bovrisseová je zkušenou obchodní manažerkou s osmnáctiletou praxí v mezinárodním módním průmyslu. V Japonsku dohlížela nad 500 zaměstnanci ve 40 buticích Prada.

Problémy přišly vloni v květnu, poté, co výkonný ředitel Prada Japan Davide Seisa skončil pracovní cestu po všech japonských pobočkách.

Co by byla Prada bez "Prada-looku"?

Podle Bovrisseové, která se s detaily případu svěřila listu Japan Times, k ní tehdy Seisa přišel a nařídil jí, aby "eliminovala" 15 řídících pracovníků, které popsal jako "staré, tlusté, hnusné, odporné" nebo bez potřebného "Prada-looku".

Vzápětí nato údajně personalisté 13 lidem oznámili přeložení na jiné místo kvůli slabým prodejním výsledkům.

I ji samotnou si pak Seisa pozval na schůzku, kde podle ní žádal, aby "změnila účes a zhubla", protože se "tak stydí za její ošklivost, že nechce, aby ji návštěvníci z Itálie viděli".

Manažerka: Mám zodpovědnost za ostatní ženy

Vloni v listopadu pak byla donucena vzít si dovolenou. Hned v prosinci Pradu žalovala.

I firmy v Česku občas berou ženy za pracovní nástroj, zvlášť v reklamě. Podívejte se

Na dotaz, proč to udělala, manažerka Bovrisseová odpověděla: "Mám zodpovědnost chránit tvrdě pracující ženy a ujistit se, že jejich pracovní prostředí je bezpečné."

Mluvčí tokijské pobočky Prady řekla Daily Telegraphu, že společnost v této chvíli není schopna věc komentovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy