Tlusté a škaredé lidi vyhoď, nařídila Prada manažerce

Karel Toman
15. 3. 2010 10:20
Změň účes a zhubni, stydím se za tebe, řekl šéf manažerce. Ta teď firmu žaluje
Pokud nevypadáte nějak takhle, nemáte jako zaměstnanec značky Prada zrovna snadný život.
Pokud nevypadáte nějak takhle, nemáte jako zaměstnanec značky Prada zrovna snadný život. | Foto: Prada

Tokio - Manažerka společnosti Prada žaluje luxusní módní značku pro pracovní diskriminaci.

Šéf společnosti po ní totiž chtěl, ať vyhodí "staré, tlusté a ošklivé" zaměstnance v japonských pobočkách. Ona sama pak prý měla změnit účes a zhubnout, protože se za ni před italskými klienty stydí.

Rina Bovrisseová je zkušenou obchodní manažerkou s osmnáctiletou praxí v mezinárodním módním průmyslu. V Japonsku dohlížela nad 500 zaměstnanci ve 40 buticích Prada.

Problémy přišly vloni v květnu, poté, co výkonný ředitel Prada Japan Davide Seisa skončil pracovní cestu po všech japonských pobočkách.

Co by byla Prada bez "Prada-looku"?

Podle Bovrisseové, která se s detaily případu svěřila listu Japan Times, k ní tehdy Seisa přišel a nařídil jí, aby "eliminovala" 15 řídících pracovníků, které popsal jako "staré, tlusté, hnusné, odporné" nebo bez potřebného "Prada-looku".

Vzápětí nato údajně personalisté 13 lidem oznámili přeložení na jiné místo kvůli slabým prodejním výsledkům.

I ji samotnou si pak Seisa pozval na schůzku, kde podle ní žádal, aby "změnila účes a zhubla", protože se "tak stydí za její ošklivost, že nechce, aby ji návštěvníci z Itálie viděli".

Manažerka: Mám zodpovědnost za ostatní ženy

Vloni v listopadu pak byla donucena vzít si dovolenou. Hned v prosinci Pradu žalovala.

I firmy v Česku občas berou ženy za pracovní nástroj, zvlášť v reklamě. Podívejte se

Na dotaz, proč to udělala, manažerka Bovrisseová odpověděla: "Mám zodpovědnost chránit tvrdě pracující ženy a ujistit se, že jejich pracovní prostředí je bezpečné."

Mluvčí tokijské pobočky Prady řekla Daily Telegraphu, že společnost v této chvíli není schopna věc komentovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy