Děti dospívají rychleji. U obchodníků závratně rychle

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
18. 3. 2010 12:50
Slevy dostávají maximálně patnáctiletí
Foto: Michal Štůsek

Praha - Politici se léta zdráhají přiznat dětem a mladým lidem více práv - na legální sexuální život nebo letní brigádu mohou děti do patnácti let zapomenou, právo volit získají až v osmnácti.

Obchodníci i organizátoři nejrůznějších akcí takové hranice neznají - dospělý je (co se placení plného vstupného týká) někde třináctiletý, jinde o rok, dva i tři mladší zákazník.

Například provozovatelé lyžařských vleků téměř bez výjimky účtují plné ceny pemanentek už dětem mladším patnácti let.

Třeba v oblíbeném krkonošském středisku Pec pod Sněžkou platí plnou cenu už děti od deseti let. "Nemůžeme hranici nastavit jinak, jezdí k nám mnoho škol, které mají ještě množstevní slevu. Je to až třicet procent zákazníků," říká ředitel společnosti Ski Pec, která areál provozuje, František Vambera.

Mezi řečí vlekaři přiznávají, že se snaží nalákat do svých středisek rodiče dětí, ale samotní dětští zákazníci jim často přinášejí problémy, třeba s bezpečností. "Dětský zákazník je trochu problematický. U nás v Peci jsou velmi dlouhé vleky, s velkým převýšením. Pro děti je to často velmi náročné," dodává Vambera. 

Brigáda? Až po základní škole

Děti za lyžování zaplatí stejně jako dospělí, ale přivydělat si několik stokorun třeba na den na horách zákon zapovídá. "Zákoník práce jasně stanovuje hranici patnácti let. Navíc je tu ještě jedna překážka: Pokud dítě chodí do základní školy zaměstnavatel mu žádnou brigádu rovněž nesmí nabídnout," vysvětluje odbornice na pracovní právo advokátka Lucie Jindrová.

Dítě za stovku, pes za dvacku...
Dítě za stovku, pes za dvacku... | Foto: Pavel Baroch

Přesně podle hranic školní docházky určují jízdné dopravci. V Pražské MHD platí děti od šesti let. Od patnácti se jim jízdné znovu zvedá. Další slevy už platí jen pro studenty.

Společnost ROPID, která jízdné stanovuje, tvrdí, že nijak nezkoumá, jestli se jí přeprava dětí vyplatí nebo ne. "To nezjišťujeme. Je to prostě forma sociální pomoci. Jízdné dopravnímu podniku dorovnává pražský magistrát," říká mluvčí Ropidu Filip Drápal.

Dítě za peníze, pes zadarmo 

Jít s dětmi za zábavou se prodraží hlavně rodinám s více než dvěma dětmi. Rodinné balíčky jsou totiž v drtivé většině nastaveny na dva dospělé a dvě děti.

"Rodina se třemi dětmi má většinou smůlu. Naopak pes má vstup se slevou nebo úplně zdarma," rozčiloval se před časem na konferenci o postavení rodiny tehdy ještě ministr sociálních věcí Petr Nečas.

Praxe třeba v pražské zoologické zahradě mu dává za pravdu. Rodina se dvěma dětmi zaplatí 75 korun za každé z nich, vstupenka pro třetí už přijde na 100 korun. Pes může turniketem projít s lístkem za dvacetikorunu.

Dítě na klíně letí zdarma, taxám ale neujde

Dovolená zdarma? Ano, na přistýlce a s oběma rodiči
Dovolená zdarma? Ano, na přistýlce a s oběma rodiči | Foto: Jaroslav Pikous Aktuálně.cz

Dětské slevy se teď dostanou do hledáčku rodičů,  kteří budou vybírat letní dovolenou. Dítě zdarma, lákají cestovní kanceláře, ale není to tak jednoduché.

"Řídíme se podle toho, co nabízejí hotely. Některé nabídnou zdarma přistýlku pro děti do pěti let, někde i do dvanácti. Někde je zdarma jídlo, jinde se připlácí. Většinou je ale nutné, aby s dítětem jeli dva dospělí platící zákazníci," vysvětluje motivaci hoteliérů pracovnice cestovní kanceláře Greece tours.

"Za letenku platí i děti kromě těch úplně nejmenších, i ty ale musí platit letištní taxy," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy