Děti dospívají rychleji. U obchodníků závratně rychle

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
18. 3. 2010 12:50
Slevy dostávají maximálně patnáctiletí
Foto: Michal Štůsek

Praha - Politici se léta zdráhají přiznat dětem a mladým lidem více práv - na legální sexuální život nebo letní brigádu mohou děti do patnácti let zapomenou, právo volit získají až v osmnácti.

Obchodníci i organizátoři nejrůznějších akcí takové hranice neznají - dospělý je (co se placení plného vstupného týká) někde třináctiletý, jinde o rok, dva i tři mladší zákazník.

Například provozovatelé lyžařských vleků téměř bez výjimky účtují plné ceny pemanentek už dětem mladším patnácti let.

Třeba v oblíbeném krkonošském středisku Pec pod Sněžkou platí plnou cenu už děti od deseti let. "Nemůžeme hranici nastavit jinak, jezdí k nám mnoho škol, které mají ještě množstevní slevu. Je to až třicet procent zákazníků," říká ředitel společnosti Ski Pec, která areál provozuje, František Vambera.

Mezi řečí vlekaři přiznávají, že se snaží nalákat do svých středisek rodiče dětí, ale samotní dětští zákazníci jim často přinášejí problémy, třeba s bezpečností. "Dětský zákazník je trochu problematický. U nás v Peci jsou velmi dlouhé vleky, s velkým převýšením. Pro děti je to často velmi náročné," dodává Vambera. 

Brigáda? Až po základní škole

Děti za lyžování zaplatí stejně jako dospělí, ale přivydělat si několik stokorun třeba na den na horách zákon zapovídá. "Zákoník práce jasně stanovuje hranici patnácti let. Navíc je tu ještě jedna překážka: Pokud dítě chodí do základní školy zaměstnavatel mu žádnou brigádu rovněž nesmí nabídnout," vysvětluje odbornice na pracovní právo advokátka Lucie Jindrová.

Dítě za stovku, pes za dvacku...
Dítě za stovku, pes za dvacku... | Foto: Pavel Baroch

Přesně podle hranic školní docházky určují jízdné dopravci. V Pražské MHD platí děti od šesti let. Od patnácti se jim jízdné znovu zvedá. Další slevy už platí jen pro studenty.

Společnost ROPID, která jízdné stanovuje, tvrdí, že nijak nezkoumá, jestli se jí přeprava dětí vyplatí nebo ne. "To nezjišťujeme. Je to prostě forma sociální pomoci. Jízdné dopravnímu podniku dorovnává pražský magistrát," říká mluvčí Ropidu Filip Drápal.

Dítě za peníze, pes zadarmo 

Jít s dětmi za zábavou se prodraží hlavně rodinám s více než dvěma dětmi. Rodinné balíčky jsou totiž v drtivé většině nastaveny na dva dospělé a dvě děti.

"Rodina se třemi dětmi má většinou smůlu. Naopak pes má vstup se slevou nebo úplně zdarma," rozčiloval se před časem na konferenci o postavení rodiny tehdy ještě ministr sociálních věcí Petr Nečas.

Praxe třeba v pražské zoologické zahradě mu dává za pravdu. Rodina se dvěma dětmi zaplatí 75 korun za každé z nich, vstupenka pro třetí už přijde na 100 korun. Pes může turniketem projít s lístkem za dvacetikorunu.

Dítě na klíně letí zdarma, taxám ale neujde

Dovolená zdarma? Ano, na přistýlce a s oběma rodiči
Dovolená zdarma? Ano, na přistýlce a s oběma rodiči | Foto: Jaroslav Pikous Aktuálně.cz

Dětské slevy se teď dostanou do hledáčku rodičů,  kteří budou vybírat letní dovolenou. Dítě zdarma, lákají cestovní kanceláře, ale není to tak jednoduché.

"Řídíme se podle toho, co nabízejí hotely. Některé nabídnou zdarma přistýlku pro děti do pěti let, někde i do dvanácti. Někde je zdarma jídlo, jinde se připlácí. Většinou je ale nutné, aby s dítětem jeli dva dospělí platící zákazníci," vysvětluje motivaci hoteliérů pracovnice cestovní kanceláře Greece tours.

"Za letenku platí i děti kromě těch úplně nejmenších, i ty ale musí platit letištní taxy," dodává.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 41 minutami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy