Pozor, gorila na palubě! Moja odletěla do Španělska

Pavel Baroch
29. 11. 2011 19:04
Reportáž z převozu nejznámější zvířecí celebrity do přírodního parku Cabárceno
Moju v letadle utěšovali a krmili její chovatelé.
Moju v letadle utěšovali a krmili její chovatelé. | Foto: Pavel Baroch

Cabárceno /Od našeho zvláštního zpravodaje/ - Buch, buch!

Z bedny před pilotní kabinou se co chvíli ozvou důrazné rány. Uvnitř je cenný náklad. První gorila nížinná narozená v Česku, slavná Moja.

Nevelký vrtulový letoun ji právě převáží přes půlku Evropy do nového domova v severošpanělském přírodním parku Cabárceno. A Moja boucháním dlaněmi do přepravní bedny dává hlasitě najevo, co si o tom stěhování myslí.

"Nelíbí se jí, že jsme ji vzali z její skupiny," říká chovatel Martin Vojáček z pražské zoo. Netrvá to ale dlouho a bušení do bedny skončí. "Už se uklidnila," usmívá se chovatel.

O pár hodin později jeho španělští kolegové vypustí Moju z bedny do jejího nového "pokoje" v zoologické zahradě a první dojem ukazuje, že by se zde gorila mohla cítit dobře. Vyhlíží spokojeně a klidně. Tři členové její nové rodiny - samec Nicky a samice Nadia a Chelewa - jsou zatím v oddělené místnosti, ale přes okno a průzory se o Moju začali okamžitě zajímat.

Malé drama v pražské zoo

Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek je spokojený, že transport dopadl dobře. A to se na začátku cesty, ještě doma v Praze, odehrálo malé drama, které mohlo cestu zhatit.

Veterinářům se totiž dlouho nedařilo Moju uspat, aby ji ošetřovatelé mohli přenést do transportního boxu. Povedlo se to až za půldruhé hodiny. Potvrdila se tak obava ředitele Bobka, že "nejužším hrdlem" transportu bude právě uspání gorily.

"Nikdy nevíte, jak bude zvíře reagovat," řekl Bobek reportérovi Aktuálně.cz, který sledoval cestu Moji z Prahy až do Španělska.

Ředitel zoo Miroslav Bobek v pražském pavilonu goril.
Ředitel zoo Miroslav Bobek v pražském pavilonu goril. | Foto: Barbora Prášilová, Zoo Praha

Když se nakonec podařilo Moju naložit do bedny a odvézt na letiště, začala téměř čtyřhodinová cesta vrtulovým letadlem do Španělska, kde by měla sedmiletá Moja založit s tamním pětadvacetiletým samcem rodinu.

Největší zvířecí celebrita

Na letiště přijel kvůli cestě zvířecí celebrity, která je známá především ze živého přenosu projektu Odhalení, i pražský primátor Bohuslav Svoboda. "Moja se stala naprostým symbolem Prahy," konstatoval.

Zároveň si pochvaloval, že v době, kdy musí Praha šetřit, mu nepřišla žádná stížnost na to, že hlavní město zaplatí podstatnou část z bezmála 29 tisíc eur, na něž transport vyjde.

Letadlo s Mojou na palubě pilotoval viceprezident ČSA Marek Týbl. "Jsme první posádka, která bude mít na palubě gorilu," prohlásil krátce před vzlétnutím. Dodal, že mu kolegové budou závidět.

Československé aerolinie kvůli Moje dokonce vyzdobily letoun její podobiznou, před nástupem na palubu dostal každý cestující banán a letuška se stevardem měli v kapsičce kapesník s namalovanou Mojou.

"Je to asi největší zvířecí celebrita v zemi," poznamenal ředitel Bobek, který se na její slávě výrazně podílel ještě v době, kdy pracoval v Českém rozhlase.

Přírodní park Cabárceno

  • Leží na severu Španělska.
  • Založen byl v roce 1990.
  • Je 12,5x větší než pražská zoo.
  • Žije v něm na tisíc zvířat.
  • Pavilon goril byl otevřen v roce 2007.
  • Skládá se z vnitřní expozice, 5 ložnic a velkého venkovního výběhu.

Pomáhalo i gorilí mručení

Po celou dobu bezmála čtyřhodinového letu byli u Moji dva ošetřovatelé a veterinář. Dávali jí její oblíbené pamlsky jako sušené švestky nebo mandle, mluvili na ni, dávali jí pít džus nebo na ni mručeli podobně, jako to dělají gorily.

"Je taková obezřetnější," popsal v jednu chvíli chování gorilí celebrity Moji ošetřovatel Martin Vojáček. Po přistání následovala asi půlhodinová cesta do přírodního parku Cabárceno.

Když nákladní auto dorazilo k areálu goril, vyskočil na korbu Pavel Brandl z pražské zoo, nakouknul otvorem do bedny a spokojeně ohlásil: "Sedí tam a je v pohodě."

Moja se má stát matkou

Za pár okamžiků už Moja vběhla do svého nového domova. "Jsme rádi, že k nám dorazila taková celebrita, jako je právě Moja," řekl reportérovi Aktuálně.cz ředitel zahrady Carlos Recio.

Španělé doufají, že se díky Moje jejich gorilí rodina výrazně rozroste. A nemají obavu z toho, že by ji skupina mezi sebe nepřijala. "Všechny naše gorily jsou klidné, nejsou agresivní," prohlásila jedna ze španělských ošetřovatelek.

Odhaduje, že za několik dní se Moja zcela připojí ke své nové gorilí rodině. "Myslím, že začlenění do nové skupiny nebude problém," věří i ošetřovatel Martin Vojáček.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Joe Biden si při hře se psem přivodil vlasovou zlomeninu zánártí

Zvolený americký prezident Joe Biden si při hře se psem Majorem přivodil nepatrné zlomeniny zánártí. Uvedl to podle agentury AP Bidenův lékař po prozkoumání snímku z CT vyšetření. Úřad prezidenta původně oznámil, že Biden při hře se psem uklouzl a vymkl si kotník.

Incident se stal již v sobotu. V neděli pak osmasedmdesátiletého politika pro jistotu prohlédl ortoped v Newarku. Lékař Kevin O'Connor poté oznámil, že vyšetření potvrdilo vlasové zlomeniny na laterální a střední kosti klínovité, které jsou ve střední části chodidla. Podle O'Connora zřejmě bude Biden muset několik týdnu nosit speciální ortézu pro stabilizaci chodidla.

Biden se má úřadu ujmout v lednu a bude skládat přísahu jako dosud nejstarší z amerických prezidentů. Jeho zdravotní stav budou pečlivě sledovat jeho oponenti i spojenci, píše Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy