Gorila Moja se stěhuje, cesta začala dramaticky

Pavel Baroch
29. 11. 2011 13:15
Nejznámější zvíře pražské zoo dnes převážejí do nového domova na severu Španělska
Moja.
Moja. | Foto: Archiv Zoo Praha

Praha (Od našeho zpravodaje) - Moja, první gorila narozená v českých zoologických zahradách, se stěhuje z pražské zoo do Španělska a její transport do Španělska začal malým dramatem.

Chovatelům se totiž dlouho nedařilo sedmiletou samici uspat, aby ji mohli naložit do přepravního boxu. Moja si třikrát vytáhla šipku s uspávací látkou a ředitel zoo Miroslav Bobek navíc uvedl, že účinek anestetik zmenšovalo i to, jak byla gorilí samice ve stresu. 

Neúspěšné pokusy o uspání trvaly jeden a půl hodiny a mezi chovateli už padaly návrhy, že se cesta bude muset odložit.

Nejhorší je za Mojou

Ředitel Bobek označil právě uspání zvířete za nejkomplikovanější operaci převozu. "Nikdy nevíte, jak bude zvíře reagovat," řekl reportérovi Aktuálně.cz, který u převozu přítomen.  

Když se akce podařila, zamířila uspaná Moja v přepravním boxu na na letiště, odkud zamíří speciálem do severošpanělského přírodního parku Cabárceno, který pro ni vybrali experti Evropského záchranného programu.

Zde teď žijí tři gorily, dvě samice a jeden samec a Moja by zde měla založit svou novou rodinu. Jedna ze zdejších samic je březí, proto se také s transportem Moji z Prahy spěchá. Moja by se totiž měla do skupiny zapojit ještě před porodem.

Primátorův symbol

Na letiště přijel kvůli cestě zvířecí celebrity, která je známa především ze živého přenosu projektu Odhalení, i pražský primátor Bohuslav Svoboda. "Moja se stala naprostým symbolem Prahy," uvedl při této příležitosti.

Letadlo s Mojou na palubě pilotuje viceprezident ČSA Marek Týbl.


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy