Brno - Nejvíce neoblíbené regulační poplatky jsou ty za položku na receptu.
Vyplývá to ze statistik, které mají k dispozici kraje měsíc poté, co začaly lidem formou darů vracet poplatky v krajských nemocnicích a lékárnách.
V lékárnách využijí možnosti neplatit regulační poplatek přes tři čtvrtiny zákazníků. Přitom v ambulancích a u nemocničních lůžek jich naopak kolem poloviny platí přesto, že nemusí.
"V lékárnách využije možnosti přijmout dar mezi 75 až 85 procenty zákazníků. Pokud vím, tak nejen v našem kraji," uvedla jihočeská náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Ivana Stráská.
Praxe prvního měsíce proplácení poplatků kraji nedělá radost soukromým majitelům lékáren. Utvrzuje je v tom, že se stali obětí politického boje o poplatky.
Poplatky vybírat musí a tím přicházejí o šetřivé zákazníky, kteří jdou raději s receptem do krajského podniku. Ztráty lékárníci odhadují na stovky tisíc korun měsíčně a zvažují hromadné podávání žalob na kraje.
U lékaře polovina, v lékárně tři čtvrtiny
Kompletní statistiku za měsíc únor už má k dispozici Karlovarský kraj. Ve třech nemocnicích tu přijalo dar od kraje celkem 56 % pacientů. Zato v jediné krajské lékárně dar přijalo 72 % zákazníků.
"Číslo navyšují starší lidé, kteří si najdou čas a udělají si do lékárny cestu i z odlehlejších míst, aby ušetřili," tvrdí mluvčí Karlovarského kraje Andrea Bocková.
Na Vysočině mají zatím čísla je za první dva únorové týdny. Zatímco v ambulancích tu dar od kraje přijalo jen 34 % pacientů a na nemocničních lůžcích 51 %, v lékárnách využilo této možnosti 78 % nakupujících. Například v Havlíčkově Brodě to bylo dokonce 85 %.
"Zájem o služby ústavních lékáren jsme v souvislosti s nesmyslným regulačním poplatkem za položku na receptu čekali," pochvaloval si čísla hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek.
Ostatní kraje ještě nemají statistiky uzavřené, čísla ale budou zřejmě všude podobná. Téměř osmdesátiprocentní zájem o proplacení regulačního poplatku za položku na recept konstatovala minulý týden i zdravotnická komise při Asociaci krajů.
"Je to ten nejlepší průzkum veřejného mínění. Je zřejmé, které poplatky lidem vadí nejvíce," řekla Aktuálně.cz Ivana Stráská.
Budou padat žaloby
Čísla, která dělají radost sociálnědemokratickým politikům, naopak válcují majitele soukromých lékáren.
Hlavně ti podnikatelé, kteří mají lékárny v blízkosti těch krajských, tvrdí, že přicházejí o desítky až stovky tisíc korun měsíčně. Lékárenský řetězec Dr. Max dokonce předpokládá ztrátu desítek milionů korun v rámci celé republiky.
"Dalo se to předpokládat. Pro lidi není takový problém zaplatit za ošetření u lékaře nebo za hotelové služby v nemocnici. Trápí je ale právě poplatky za položku na receptu," přiznal předseda představenstva Grémia majitelů lékáren Marek Hampel.
Postup krajů považují lékárníci za diskriminační. Zatím se brání alespoň tak, že poskytují různé slevy na nákup, věrnostní programy pro zákazníky a další marketingové tahy. I tak se jim nedaří ztráty zcela vyrovnat.
Ve Středočeském kraji už proto podali žalobu na kraj. Další podle Hampela padnou nejpozději do poloviny března. "Součástí všech žalob bude i vyčíslení škod konkrétních lékáren," uvedl Hampel. "Všem kolegům říkám, ať se připraví na dlouhodobou konkurenční válku. Pokud se politici nedohodnou, může trvat déle než rok," dodal.
Tento týden bude grémium shromažďovat darovací smlouvy od lékáren, které se rozhodly je lidem nechat podepisovat, přestože nepatří kraji. Pak je hromadně předá hejtmanům a vyzve je k jejich proplacení.
"Jsou to například smlouvy z lékáren v odlehlých menších obcích, kde lidé, ač volili ČSSD, nemohou využívat možnosti nechat si proplatit poplatek, protože to mají do krajské lékárny daleko. Uvidíme, jak se k tomu politici postaví," říká Hampel.
Například jihomoravský hejtman a předseda Asociace krajů Michal Hašek ale už před měsícem soukromým lékárníkům vzkázal, ať s proplácením žádostí nepočítají.
Kraje začaly lidem ve svých zařízeních přispívat na regulační poplatky hromadně od 1. února. Sociálnědemokratická vedení regionů tak splnila svůj předvolební slib. Od praxe neupustila ani poté, co novela zákona o zdravotním pojištění zmírnila poplatky u dětí a důchodců. Naopak - Moravskoslezský kraj podává nový návrh zákona na úplné zrušení všech poplatků.