Brno - Nejvyšší soud definitivně rozsekl spor o stamilionový majetek, který v dobách komunistického Československa patřil Socialistickému svazu mládeže a který za podezřele výhodných podmínek získaly před třemi roky soukromé firmy.
Majetek, který se v řadě případů dostal evidentně pod cenou do rukou soukromých firem, se má podle Nejvyššího soudu oprávněně vrátit státu, jak to už dříve rozhodly soudy nižší instance.
Co řekla kriminálka
V konkrétním případě soud zamítl dovolání společnosti Alcredo, která měla získat svazácký majetek v okolí Prahy. A rozhodl, že v právu je ministerstvo financí, které se o návrat majetku do rukou státu snaží.
Prodej exsvazáckého majetku prověřovala také policie a podle ní bývalý likvidátor fondu Pavel Žák prodal pod cenou desítky budov a pozemků po celé republice. Škodu pro stát vyšetřovatelé spočetli na čtvrt miliardy korun.
Ministerstvo financí podalo kvůli navracení majetku přes sto žalob.
Rozhodnout měli poslanci
Společnost Alcredo v dovolání namítala, že majetek získala v řádné veřejné soutěži v dobré víře a že verdikt o navrácení se příčí právní jistotě.
Nejvyšší soud však potvrdil, že bývalý likvidátor fondu neměl oprávnění svazácký majetek prodávat před rozhodnutím Poslanecké sněmovny, která měla převody majetku na mládežnické organizace, jako je Skaut nebo Junák, potvrdit.
Senát Nejvyššího soudu pod vedením Roberta Waltra pak uvedl, že obecné soudy rozhodly o navrácení majetku do rukou státu a neplatnosti smluv správně. "Soud nemá důvod se od soudní praxe v projednávané věci odchýlit," uvedl Nejvyšší soud ve svém verdiktu.
Prodej za tisíce, hodnota za miliony
Policejní vyšetřování transakcí se svazáckým majetkem ukázala, že všechny prodeje se uskutečnily podle stejného scénáře.
Pro příklad: likvidátor Žák jen chvíli předtím, než měl podle zákona fond zaniknout, prodal bývalou tiskárnu Socialistického svazu mládeže v Přerově firmě T-report.
Cena byla třiapadesát tisíc korun. Skutečná hodnota budovy se přitom odhaduje v milionech korun.
A podle NKÚ byl jedním z nejmarkantnějších případů nevýhodného postupu likvidátora Fondu dětí a mládeže prodej hotelu Belária Hradec nad Moravicí.
Cena hotelu s kapacitou 163 lůžek, s bazénem, saunou, víceúčelovou halou a vlastní čistírnou odpadních vod, byla podle kontrolorů minimálně sedmdesát milionů korun. Likvidátor ale hotel prodal za pouhých dvacet čtyři a půl milionu.
Policie Žáka a jeho dva spolupracovníky za pochybné hospodaření ve fondu obvinila. Soud s nimi ještě nezačal.