Prodej majetku svazáků? Podvody

Tomáš Fránek
21. 3. 2006 11:32
Brno - Prodej majetku z Fondu dětí a mládeže byl plný podvodů a nevýhodných smluv, konstatoval Nejvyšší kontrolní úřad. Uvnitř: GRAFIKA

NKÚ tak potvrdil to, o čem léta informují aktivisté, úředníci a média. Totiž, že prodej majetku z Fondu dětí a mládeže byl v řadě případů minimálně velmi nevýhodný.

Cenu nemovitostí, které měly sloužit dětským a mládežnickým organizacím, odhadli znalci na téměř 200 milionů korun. Likvidátor fondu Pavel Žák je ale prodal za pouhých 37 milionů korun.

Hotel Belária Hradec nad Moravicí má podle NKÚ hodnotu minimálně sedmdesát milionů korun. Likvidátor ho ale prodal za dvacet čtyři a půl milionu korun.
Hotel Belária Hradec nad Moravicí má podle NKÚ hodnotu minimálně sedmdesát milionů korun. Likvidátor ho ale prodal za dvacet čtyři a půl milionu korun. | Foto: Hotel Belaria

Desítky nevýhodných prodejů

Z celkem třiceti šesti prodaných objektů bylo dvacet osm prodáno pouze třem obchodním společnostem.

Při prodeji šesti budov a pozemků, mezi nimiž byl například pozemek ve Špindlerově Mlýně, ubytovací základna na Dolní Bečvě nebo Klub mladých v Trutnově, likvidátor uzavřel smlouvy se zájemci, kteří nabídli nižší cenu než jiní uchazeči.

Rozdíl v nabízených cenách byl přitom více než jeden a půl milionu korun.

Podle kontrolorů byl jedním z nejmarkantnějších případů nevýhodného postupu likvidátora Fondu dětí a mládeže prodej hotelu Belária Hradec nad Moravicí. Cena hotelu s kapacitou 163 lůžek, s bazénem, saunou, víceúčelovou halou a vlastní čistírnou odpadních vod, byla podle NKÚ minimálně sedmdesát milionů korun. Likvidátor ale hotel prodal za pouhých dvacet čtyři a půl milionu korun.

Foto: Aktuálně.cz

Obešel vládu i poslance

Likvidátor Fondu dětí a mládeže o svém postupu neinformoval vládu a postupoval  rozporu s usneseními Poslanecké sněmovny. Vláda tak například nebyla informována o vyřazení některých budov z výběrových řízení z důvodu, že měly být nevhodné pro práci s dětmi.

Likvidátor nerespektoval usnesení poslanců, které mu ukládalo pozastavit veškeré aktivity související s prodejem majetku Fondu dětí a mládeže. "V řadě případů se jednalo o lukrativní nemovitosti, které likvidátor prodal za výrazně nižší kupní cenu, než je současná tržní a dokonce i účetní cena těchto nemovitostí," uvedli kontroloři NKÚ.

Likvidátor tak prodal i dva objekty, které sněmovna schválila k bezplatnému převodu občanskému sdružení Junák. Jednalo se o pozemek Přísečná Domoradice a obytný dům v Praze-Vinohradech.

Policisté už kvůli prodejům majetku obvinili bývalého likvidátora fondu Pavla Žáka a jeho dva spolupracovníky. Podle policie ochudili stát při deseti transakcích minimálně o 37 milionů korun.

Ministerstvo financí kvůli nevýhodným převodům majetku Fondu dětí a mládeže podalo na třicet žalob, kterými usiluje o to, aby se majetek vrátil zpět státu. Soud už rozhodl například o tom, že se státu vrací pozemek na Českokrumlovsku.

Fond dětí a mládeže vznikl v roce 1993 a převzal jmění někdejšího Svazu socialistické mládeže (SSM).

 

Právě se děje

Další zprávy