Pošty kritizují Pecinu: Nepoštovní prodej nutný není

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
22. 11. 2013 15:53
Místopředseda Asociace poštovních služeb se ohradil proti výroku ministra
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Česká pošta

Praha - Úterní zasedání senátního výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu a lidská práva, na kterém se řešila petice za záchranu České pošty a zavedení přiměřených pracovních podmínek pro zaměstnance, má další dohru.

Místopředseda představenstva Asociace poštovních služeb Petr Angelis se totiž ostře ohradil proti úternímu výroku ministra vnitra Martina Peciny. Ten jako zřizovatel České pošty prohlásil, že na prodeji produktů aliančních partnerů závisí chod pošty.

Pokud by pak takové produkty neprodávala, hrozí zánik až třetině poboček. Podle Angelise je takové tvrzení alarmující.

"Jinými slovy to totiž znamená, že provoz třetiny stávajících poboček je financován z výnosu uvedených obchodních aktivit České pošty. Přitom poštovní sektor byl v ČR zcela liberalizován k 1. lednu 2013 a podle novelizovaného poštovního zákona tak musejí být od tohoto data ceny základních poštovních služeb odvozeny od nákladů na jejich provozování," uvedl Angelis.

Pecina na úterním zasedání senátního výboru prohlásil, že pokud se i malé pobočky neuživí, tak se zruší. "Jakékoliv křížové financování není podle zákona dovoleno. V opačném případě by docházelo k vážnému narušení hospodářské soutěže na trhu poštovních služeb," napsal také Angelis.

Angelis: Má vytvořit lepší ceny

Podle něj by tak Česká pošta měla přizpůsobit ceny za poskytované služby situaci na trhu. "Kdyby pošta stanovila reálné ceny, nemusela by ztráty kompenzovat činností, která s poštovními službami nemá nic společného," uzavřel svou kritiku s tím, že Pecina jako ministr by měl věnovat pozornost cenotvorbě pošty.

Ta se podle něj leckdy potýká s "nereálně nízkými cenami v oblastech, kde hrozí reálná konkurence", tedy například u firemních dopisů nebo roznosu firemních letáků.

Na úterním veřejném slyšení se mimo jiné projednávala petice, jež iniciovala Federace výkonných zaměstnanců České pošty, a kterou podepsalo téměř 11 tisíc lidí.

Federaci se nelíbí zejména způsoby, jakým způsobem pošta vymáhá plnění plánu aliančních partnerů, jejichž produkty zaměstnanci poboček prodávají.

Česká pošta je největší českou firmou co do počtu zaměstnanců, kterých je okolo 33 tisíc lidí. Poštovních míst je pak přes 3400.

 

Právě se děje

Další zprávy