Pošťák, který ukradl desítky tisíc dopisů, jde k soudu

Lenka Smyčková
5. 2. 2009 13:36
Vysoký trest pachatele poštovní krádeže století zřejmě nečeká
Foto: Ondřej Besperát

Břeclav - Muž, který se "proslavil" jako pachatel největší poštovní krádeže v novodobých dějinách České pošty, půjde před soud.

Státní zástupce Jiří Košíček ho obžaloval ze dvou trestných činů - z porušování listovního tajemství a z krádeže.

Čtyřicátník Libor Janda má štěstí v neštěstí. Přestože kvůli němu marně čekaly na dopisy několik let desítky tisíc lidí a pošta označila jeho čin za nejhorší v dějinách, hrozí mu maximálně dva roky vězení.

S velkou pravděpodobností navíc vyvázne s ještě nižším trestem.

Zřejmě jen rok nebo podmínka

"Obžaloba obsahuje dva trestné činy, jednak porušování tajemství dopravovaných zpráv, jednak trestný čin krádeže, přičemž vyšší trestní sazba hrozí u krádeže, a to dva roky odnětí svobody," sdělila deníku Aktuálně.cz místopředsedkyně břeclavského soudu Helena Slunská.

Spis o jedenácti stech stranách nyní leží u soudce Oldřicha Rezka. Ten může podle Slunské v případu rozhodnout i bez konání hlavního líčení, pokud nasbírá dostatek objasněných důkazů. "Nic není jisté, ale ta možnost tam je," uvedla.

V případě řízení bez projednání věci v hlavním líčení by přitom soud podle zákona mohl uložit trest ve výši maximálně jednoho roku. I další skutečnosti nasvědčují tomu, že trest nijak zvlášť vysoký nebude.

Jandovi zřejmě ulehčí to, že se při krádežích příliš neobohatil. Prokázaná výše škody dosahuje jen 11 tisíc korun za valuty, které z některých psaní vybral. Ve známých případech porušování listovního tajemství, kdy byla škoda i vyšší než v tomto případě, dostali viníci jen podmíněné tresty.

Lákaly ho známky

K odhalení největší poštovní krádeže v novodobých dějinách České pošty došlo jen náhodou. Dělníci, pracující na přestavbě místního železničního uzlu, loni v březnu v takzvaném poštovním tunelu na břeclavském nádraží našli přes sedmdesát pytlů s nedoručenými dopisy z let 2001 až 2006.

Balíky i některé dopisy byly otevřené. Pocházely z bývalého třídicího střediska pošty, přes které proudily letecké zásilky ze zámoří do Evropy.

"Nic takového se v historii České pošty nikdy nestalo," uvedl tehdy mluvčí podniku Ivo Mravinac.

Klec spadla po půl roce. V září policisté oznámili, že zloděje dopadli. Přiznal se pod tíhou důkazů. Byl zaměstnancem pošty. "Pracoval v třídírně dopisů, později dokonce jako vedoucí čety," sdělil břeclavský kriminalista Josef Brabec. Od pošty odešel, když se třídicí středisko rušilo.

Policistům Janda řekl, že pytle začal vybírat kvůli cizokrajným známkám. Ze začátku si z dopisů bral skutečně pouze známky, později neodolal ani cizím měnám a dalším cennostem uvnitř obálek.

Poškozené zásilky zpočátku vracel zpět do oběhu; to ale bylo náročné, a tak je pak raději házel do šachty. Tam pak léta ležely, aniž by to kdokoli tušil.

Přes polovinu z asi čtyřiceti tisíc ukradených zásilek pošta lidem doručila dodatečně. Ke každému psaní přidala omluvu a sadu známek za sto korun.

 

Právě se děje

Další zprávy