Praha, Liberec - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil zasáhl do případu odvolaného vedoucího liberecké pobočky Krajského státního zastupitelství Adama Bašného. Chce jeho návrat na post, z něhož byl minulý týden sesazen.
Novinářům oznámil, že zároveň odvolal jeho nadřízeného Jiřího Křivance z Ústí nad Labem.
„Došli jsme k závěru, že důvody k jeho odvolání nejsou adekvátní. Proto jsme dnes jednali s jeho nadřízeným Jiřím Křivancem, přičemž jsme vnímaly dvě varianty. Varianta jedna - pan Křivatec vrátí pana Bašného do původní funkce. Varianta dvě byla, že pan Křivanec odejde. Nakonec byla zvolena ta druhá," shrnul jednání Pospíšil s tím, že si žalobce Křivanec vybral sám.
Co se týče Bašného, zdůraznil, že má na jeho práci jasný názor.
„Po důkladném prostudování všech materiálů jsem došel k závěru, že by se měl vrátit do čela liberecké pobočky. Adam Bašný plnil své povinnosti svědomitě, věcné důvody k jeho odvolání chybí," tvrdí ministr.
Post šéfa Krajského státního zastupitelství opustí Jiří Křivanec ve středu. Pospíšil chce následně najít schopného nástupce, který kauzu Bašný uzavře.
Bašný byl Křivatcem odstaven kvůli své kritice chování žalobců v takzvané kauze Čunek.
Na konferenci společnosti Transparency International loni v prosinci řekl, že "to byla rána do pracně a dlouhodobě vytvářené image české justice a že zde je odůvodněná obava z neoprávněných vlivů v justici".
Křivanec jej následně nařkl, že svým hodnocením porušit zákon o státních zástupcích, podle kterého by se měl zdržet "nepřiměřené" veřejné kritiky svých kolegů a organizace vůbec.
Dalšími důvody Bašného odvolání měla být jeho údajná pochybení jako vedoucího pobočky.
Sám Bašný zejména druhý důvod zásadně odmítl a označil ho za zástupný. Dohled nad odborem, jehož špatná práce měla žalobce stát funkci, totiž nepatří do jeho kompetencí.
Proti náhlému odvolání vedoucího liberecké pobočky v úterý ostře vystoupila i Unie státních zástupců. Nelíbí se jí odůvodnění Jiřího Křivance a dokonce o něm tvrdí, že jen prohlubuje atmosféru strachu, která po potrestání Bašného mezi žalobci panuje.
"Unie státních zástupců se zásadně ohrazuje proti výkladu, podle něhož je porušením zákona veřejné prezentování názoru, který komentuje a reflektuje společenskou atmosféru a veřejný život a reaguje na obavy veřejnosti z ohrožení nestranného výkonu působnosti státního zastupitelství," stojí v prohlášení jejího výkonného výboru.
Bašného projev na konferenci Transparency International pak Unie považuje za korektní.
"Opačný výklad zákona o státním zastupitelství by představoval popření garantovaného práva přiměřené kritiky, vyjádření vlastního názoru a potřebné sebereflexe," argumentuje profesní organizace žalobců.