Plzeň - Nový děkan právnické fakulty v Plzni Jiří Pospíšil (ODS) nechá prověřit, jak by na tuto školu přijat jeho blízký známý a spolustraník Roman Jurečka.
Místopředseda plzeňské ODS a člen výkonného výboru byl na fakultu přijat v září roku 2007, ale až na odvolání. Právě tento postup a zejména četnost, s jakou se opakoval, označila Akreditační komise jako nestandardní a pochybný.
Na fakultu bylo takto přijímáno až 60 procent studentů.
"Když vzal děkan 80 lidí na odvolání, nikdo si nevšiml několika speciálních jmen, která měl někdo zájem tam dostat," uvedla už dřívě pro Aktuálně.cz předsedkyně komise Vladimíra Dvořáková. "Kdyby brali na odvoláni jen tři lidi, kdyžý by to hned viděl."
Pospíšil se poté, co Aktuálně.cz upozornilo na nestandardní přijetí Jurečka, rozhodl okolnosti prověřit.
„Požádám komisi, aby tyto věci u Jurečky zjistila. S tím nemám problém," řekl děkan. „Pokud jsou potřebné podklady v archivu univerzity, tak to prověří a tuto informaci zveřejní."
Pod čarou
Roman Jurečko je plzeňský podnikatel, který v zákulísí ODS patří mezi nejvlivnější postavy v regionu.
Na právnické fakultě studuje od září 2007, ale na okolnosti svého přijetí si nevzpomíná.
"Tohle bych nechtěl pitvat. Nevím, na jakém místě pod čarou jsem byl, to jsem nezkoumal," řekl Aktuálně.cz Jurečko.
Nechce hovořit ani o motivaci, proč si ke studiu vybral právě právnickou fakultu. "To je vztah mezi mnou a školou. Rozhodl jsem se podle sebe."
Chránit stranu
Pospíšila s Jurečkou pojí nejen stranická příslušnost, ale také přátelství. Společně například několikrát strávili dovolenou v Toskánsku.
„Neprověřoval jsem to, jak byl přijat, protože přijímací testy byly skartovány," říká děkan Pospíšil. „Možná jsou v archivu univerzity. Ale nechtěl jsem se do toho pouštět. Ve chvíli, kdy začnu zkoumat politika ODS, řekne, že je to vnitrostranický boj."
Pospíšil však uvedl, že po svém návratu z dovolené požádá univerzitní komisi, aby přijetí jeho přítele prověřila.
„Zároveň navrhnu taková řešení, která snad rozptýlí pochyby o studiu pana Jurečky," řekl.
Primátor, náměstkyně, radní, asistent
Jurečko není jediným, kdo si z řad plzeňské ODS vybral ke studiu právě Právnickou fakultu. Na škole studoval také Pospíšilův asistent Antonín Dejmek.
Magisterský titul i malý doktorát na fakultě získal také bývalý primátor Plzně a současný náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous (ODS).
Jeho diplomová práce patří k těm, které podle databáze univerzity nejsou uloženy v knihovně.
Fakultu vystudovala také náměstkyně plzeňského primátora Marcela Krejsová (ODS). Nebo radní Karel Paleček (ODS), jenž musel po skandálu v nočním klubu z funkce odstoupit.
Každý má na škole vztahy
Pospíšil řekl, že na své vazby na některé studenty upozorňoval už před tím, než byl zvolen děkanem.
„Každý na té škole má nějaký vztah, já z tohoto pohledu mám ten nejmenší - nemám dítě, příbuzného, které tam studovali," říká. „Věděli, že jsem členem ODS přesto mi ten post nabídli. Řekli, že mě vnímají jako nejvhodnějšího, abych provedl reformy."
Zároveň však hovoří o tom, že nelze vyvrátit pochybnosti, že by právě nad studiem svých blízkých a spolustraníků přimhouřil oči, či zahladil případné netransparentnosti.
„Buď mám kredit a důvěryhodnost a lidé mi věří, což jsem se snažil vždy politice prosadit. Nikdy jsem nic neukradl," říká. „Je to o kredibilitě a důvěryhodnosti."
To je také jeden z důvodů, proč pochybné studium prověřuje univerzitní a nikoliv fakultní komise. „Chtěl jsem, aby to bylo odděleno od fakulty, aby nemohly vzniknout pochybnosti," dodává Pospíšil.
Komise by měla veškerá prověřování skončit v lednu příštího roku. Do měsíce by také mělo mít vedení univerzity k dispozici právnickou analýzu, zda a jak lze odebrat tituly studentům, kteří studovali v rozporu s pravidly.