Praha - Poslankyně za hnutí ANO Radka Maxová chce, aby Sněmovna měla zákonnou možnost, jak odvolat ombudsmana. Během tohoto týdne proto hodlá předložit návrh, který by zákonodárcům umožňoval odvolat veřejného ochránce práv v případě „závažného pochybení“. Podle kritiků by to ale mohlo vést k ohrožení nezávislosti ombudsmana.
„Nevidím důvod, aby tam odvolatelnost nebyla. Jestliže máme možnost ombudsmana volit, tak proč bychom neměli v případě závažných pochybení mít možnost ho odvolat?“ ptá se poslankyně, která předsedá sněmovní komisi pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny. Návrh chce zahrnout do komplexní novely zákona o veřejném ochránci práv.
Podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) by přijetí návrhu bylo „zrušením principu nezávislosti“ ombudsmana.
„Pojem ,závažné pochybení' je navíc zcela neurčitý a umožnil by naprostou zvůli. Varující je, že paní poslankyně při jednání ústavněprávního výboru přiznala, že návrh je osobně motivovaný. Taková motivace by nikdy neměla vstupovat do tvorby zákonů,“ sdělil Aktuálně.cz Dienstbier.
Maxová patří k hlasitým kritikům současné ombudsmanky Anny Šabatové. Té by se však úprava týkala pouze v případě, že by po uplynutí prvního funkčního období byla zvolena znovu. Poslankyně odmítá, že by její antipatie k Šabatové byly hlavním důvodem, proč s návrhem přišla. Přiznává ale, že některé kroky Šabatové za pochybení považuje.
„Ombudsman má prioritně chránit a hájit občany proti úřadům. Já si myslím, že to, co teď předvádí současná paní ombudsmanka, není úplně ta pravá práce veřejného ochránce práv,“ míní Maxová. Vadí jí například případ, kdy Romka předstírala zájem o byt, aby dokumentovala diskriminaci Romů na realitním trhu. Kancelář ombudsmanky se na testu podílela.
„Já si myslím, že pokud někoho k něčemu nabádám, tak to je závažné pochybení. Jako ombudsman nemám nikoho nabádat, já mu mám radit,“ je přesvědčená poslankyně a dodává: "Ať se to někomu líbí, nebo ne, je to vždycky o člověku. A člověk se během své funkce někdy může změnit, může začít zastávat jiná stanoviska, a proto si myslím, že by politici měli mít možnost ombudsmana odvolat."
Nezávislost díky komplikovanosti volby
Šabatová souhlasí s Dienstbierem a návrh Maxové považuje za ohrožení nezávislosti úřadu. „Myslím, že návrh nerespektuje základní atribut té instituce, a to je nezávislost, která musí být i institucionálně zajištěna,“ říká.
Poukazuje na to, že nyní je nezávislost její funkce zajištěna už samotnou komplikovaností volby. „Dva kandidáty musí vygenerovat volbou Senát, dva kandidáty dává prezident republiky. A Poslanecká sněmovna potom z těchto kandidátů, které dostala odjinud, vybírá,“ popisuje Šabatová.
Podle autora původního zákona Vladimíra Sládečka je nyní nezávislost ombudsmana ošetřena dostatečně a návrh Maxové by ji mohl ohrozit. Blíže se k němu ale vyjadřovat nechtěl, protože momentálně působí u Ústavního soudu, kam by teoreticky mohla norma doputovat.