Poslanecký plat za mříže, korupce, tajné nahrávky. Podívejte se, koho sněmovna vydávala před Babišem

Kristýna Šopfová
6. 9. 2017 21:18
Za posledních sedm let vydala sněmovna k trestnímu stíhání 14 poslanců, v dalších dvou případech žádosti nevyhověla. Nejčastějším prohřeškem poslanců jsou manipulace s veřejnými zakázkami a korupce. Naposledy poslanci zbavili imunity Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Ti označili policejní kroky za předvolební kampaň.

Praha - Policejní žádost o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka ke stíhání v kauze Čapí hnízdo zaměstnala ve středu poslance na celý den. Šéf a první místopředseda ANO ale nejsou zdaleka jediní zákonodárci, kteří se dostali do křížku se zákonem a o jejichž osudu sněmovna rozhodovala. Za poslední dvě funkční období zbavila imunity celkem 14 poslanců, ve dvou případech policejní žádost zamítla.

Do pádu Nečasovy vlády v roce 2013 rezonovala sněmovnou především kauza šéfa Věcí veřejných Víta Bárty, který si měl kupovat loajalitu spolustraníků. Významnou roli sehrála i korupční kauza Davida Ratha. Po předčasných volbách na sebe strhl pozornost Bohuslav Svoboda (ODS) s kauzou Opencard. Ke konci funkčního období jedná sněmovna o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) za dotační podvody.

Foto: Ludvík Hradilek

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO)

Policie od loňska vyšetřuje bývalého ministra financí Andreje Babiše (ANO) z dotačních podvodů. Babiš podle ní neoprávněně získal 50milionovou dotaci na svůj projekt Farma Čapí hnízdo, který byl nejprve součástí holdingu Agrofert, o dotaci ale žádal jako malý podnik se skrytými vlastníky. Ke stíhání byl vydán společně s prvním místopředsedou hnutí ANO Jaroslavem Faltýnekem, který v kauze jako bývalý manažer Agrofertu rovněž figuruje.

Podle Babiše je načasování žádosti účelové a má ovlivnit říjnové parlamentní volby.

 

Právě se děje

Další zprávy