Straníci se zlobí na Nachera kvůli Kleslové. Šance na koalici tím padly, říká Pilný

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
Aktualizováno 11. 10. 2018 11:45
Angažmá bývalé starostky Prahy 10 Radmily Kleslové (ANO) jako poslanecké asistentky Patrika Nachera naštvalo některé členy hnutí ANO v Praze. Minulost Kleslové je totiž spojovaná s tajnou komunistickou rozvědkou.
Foto: Matej Slávik/Economia

Praha - Nové angažmá Kleslové kritizuje například bývalý ministr financí za ANO a nyní nově zvolený zastupitel Prahy Ivan Pilný. Je přesvědčený, že Kleslové pověst a její zaměstnání coby asistentky ve Sněmovně ještě více umenší šance hnutí, že se bude podílet na vládě v hlavním městě během následujících čtyř let.

"Odhaduji, že zejména potom, co se v tisku objevilo, že se Kleslová stala asistentkou Patrika Nachera, tak to naše vyhlídky na koalici definitivně zbouralo," řekl Pilný Aktuálně.cz.

To však Radmila Kleslová považuje za nesmysl. "Nesouhlasím s tím. Na rozdíl od jiných poradců mám ve sněmovní legislativě dvacetiletou praxi. Reakce pana Pilného mi přijde absolutně mimo realitu. Asi se ještě nevzpamatoval, že jako bývalý ministr financí neprošel ani do druhého kola senátních voleb," reagovala.

Kleslová musela opustit politické funkce v roce 2015, když piráti zveřejnili, že dostává statisícové měsíční odměny za práci v orgánech městských firem.

"Nerozumím tomu, nevím, proč to udělal, absolutně se mi to nelíbí," zlobí se na Nachera Pilný. A to dokonce tak, že se s ním o Kleslové odmítl bavit. "Nechci s ním o tom mluvit. Aby mi Patrik Nacher říkal nějaké zástupné důvody - ty prostě neexistují a já je neberu. Ta diskuse je zbytečná," dodal Pilný.

Vadí její minulost

Kleslové kritici vyčítají například již zmíněné vysoké příjmy ve státních či městských firmách. "Předsedkyně pražského ANO Radmila Kleslová bere za funkce členky představenstva Pražské teplárenské a předsedkyně dozorčí rady Pražské energetiky celkem 360 000 korun měsíčně," upozornil v roce 2015 pražský zastupitel pirátů Adam Zábranský.

Vadí i její minulost před rokem 1989. Český rozhlas zveřejnil, že v době komunistické totality Kleslová měla být spojená s tehdejší rozvědkou. Veřejnost ji zaznamenala i v roce 2015. Tehdy ještě jako starostka Prahy 10 oznámila, že našla článek "Hitler je gentleman" od Ferdinanda Peroutky. Jednalo se však o žert - o podvrh. Takový článek neexistuje.

I Nacher připouští, že od chvíle, kdy zprávu o zaměstnání Kleslové jako asistentky zveřejnil server Lidovky.cz, čelí kritice některých kolegů.

"Můj motiv udělat to byl pozitivní a vznikl, když jsem byl zvolený lídrem pražské kandidátky. A cílem bylo začít zakopávat válečnou sekeru v ANO, abychom byli do voleb jednotní," vysvětloval Nacher.

Poslanec ANO dále dodal, že kolegům svůj postoj vysvětlí. "Pokud to bude dál vzbuzovat reakce, zamyslím se nad tím, jak to řešit. A zamyslím se i nad kritiky, aby i oni šli s kůží na trh a nebyli jen kibicové, kteří mě vysílají před kamery a mezi lidi," dodal Nacher.

V případě některých asistentů poslanců není důležitý plat, který se může pohybovat na úrovni pár tisíc korun měsíčně. Klíčový je přístup do budovy parlamentu a možnost se po ní volně pohybovat. Toho využívají třeba lobbisté, kteří tak získají možnost setkat se s ministry či poslanci, s nimiž by si jinak museli složitěji sjednávat schůzky. 

Kleslová však tvrdí, že jejím úkolem coby asistentky bude připravovat podklady, ale do Sněmovny chodit nebude.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 2 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy