reklama
 
 

Online: Poslanci schválili lex Babiš, šéf ANO se bude muset zbavit Agrofertu

Aktualizováno 11. 1. 2017 12:04
reklama
Poslanci ve středu druhým dnem projednávají novelu zákona o střetu zájmů, která ministrovi financí a šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi zakazuje vlastnit média a jeho firmám znemožňuje ucházet se o státní dotace. Poslanci už novelu jednou schválili, zákon ale vetoval prezident Miloš Zeman. Úterní projednávání sněmovna přerušila a vrátila se k němu ve středu.

Online: Poslanci schválili lex Babiš, šéf ANO se bude muset zbavit Agrofertu

reklama
13:26
ČSSD

"Předseda ANO Babiš by měl přestat zatěžovat koalici svými problémy se střetem zájmů, za ty opravdu ČSSD nemůže, a soustředit se na plnění vládního programu a zajištění fungování Ministerstva financí," vyzval předseda vlády.

13:23
ČSSD

"ČSSD se dlouhodobě staví proti prorůstání ekonomických a politických zájmů. Proto pokládáme za důležité nastavit jasná zákonná pravidla, která pomohou, lépe oddělit politickou, ekonomickou a mediální moc. Je to důležité jak pro demokracii, tak pro rovné podnikatelské prostředí, v němž nebudou podnikateli zneužívány veřejné funkce k získávání konkurenční výhody. Koalici s ANO jsme nevytvářeli proto, abychom kryli střet zájmů miliardáře Babiše, ale abychom ve vládě prosadili program, který pomůže zlepšit život našich občanů," doplnil premiér. 

13:22

Schválení novely kvitoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Je dobře, že Poslanecká sněmovna navzdory odporu ANO zpřísnila zákon o střetu zájmů a omezila podnikání členů vlády. Ministři mají ve vládě hájit veřejný zájem, nemají podnikat, získávat dotace nebo se ucházet o veřejné zakázky," uvedl.

12:37
Miloš Zeman

Jiří Ovčáček potvrdil, že se prezident Miloš Zeman po přehlasování chystá obrátit na Ústavní soud, jak avizoval v prosinci loňského roku. Zákon je podle Hradu v rozporu s ústavním pořádkem a mezinárodními smlouvami. "O konkrétních krocích budeme informovat, až nastanou," uvedl Ovčáček.

12:31
ANO

Andrej Babiš komentuje schvalování novely zákona o střetu zákona o střetu zájmů.

12:16
ANO

Andrej Babiš označil zákon o střetu zájmů za frašku, která má za cíl dostat ho z politiky. "Jsem v šoku z přístupu sociální demokracie a pana premiéra," řekl Babiš. Právě Bohuslav Sobotka (ČSSD) společně s Miroslavem Kalouskem (TOP 09) jsou podle ministra financí autory "lex Babiš". "Mohu rezignovat, to je jedna možnost, ale to neudělám," dodal Babiš. 

12:14
ANO

Ministr financí jmenoval několik možností, jak by mohl na zákon reagovat. Zdůraznil, že má jen čtrnáct dní na to, aby se "zbavil Agrofertu". "Firmy, kterou jsem vybudoval a která zaměstnává 30 tisíc lidí, platí daně a odvody a dělá obchody s tisíci malých firem a živnostníků," poznamenal Babiš.

12:13
ANO

Babiš vyvrátil i spekulaci o tom, že by chtěl odškodné, pokud ústavní soud zákon schválí. "Českou republiku určitě nikdy žalovat nebudu," řekl.

12:11
ANO

"My určitě dovládneme, bude to psychicky náročné," prohlásil ministr financí Andrej Babiš.

12:08
ANO

Z politiky neodejdu. To je přesně to, o co se mí soupeři snaží, a já jim takovou radost neudělám, dodal šéf ANO.

12:07
ANO

Určitě dovládneme, ale bude to pro mě psychicky náročné. Tady ve sněmovně jsou na takové podrazy zvyklí, já jsem tu jen krátce. V byznysu někoho podrazíte jen dvakrát – poprvé a naposled, řekl Babiš.

12:05
ANO

Na Babišovu skupinu Agrofert však novela o střetu zájmů nakonec zřejmě nedopadne. Ministr už ohlásil, že se plánuje do konce ledna zbavit akcií koncernu. Zatím ale neupřesnil jak. Normu navíc bude s největší pravděpodobností posuzovat Ústavní soud.

11:41

Poslanci zákon schválili. Pro bylo 129 členů, proti 49.

11:28
 

Poslanci si dávají desetiminutovou pauzu do 11:38

11:16
ODS

Poslankyně Jana Černochová (ODS) kritizovala členy hnutí ANO za to, že zdržují projednávání zákona. "Zvedněte ruku, kdo jste z hnutí ANO nevystupovali? Skoro všichni!" prohlásila.

11:11
ANO

"Sedím zde druhý den a musím vám říct, že se nestačím divit. Osočování jsem očekával, ale opravdu mě překvapuje množství času využité bez dalšího výsledku." podivil se nejnovější poslanec František Petrtýl (ANO), který v úterý nahradil Jaroslavu Jermanovou. Navrhl nejprve vyřešit věci, ve kterých panuje alespoň nějaká shoda.

11:09
ČSSD

"Není tu nikdo kdo by potvrdil, že Andrej Babiš není každodenně ve střetu zájmů," prohlásil Antonín Seďa (ČSSD). Zároveň ale chápe, že poslanci z hnutí ANO brání "do krve" svého šéfa.

11:07
TOP 09


"Nikdy jsem nikomu neodpustil ani korunu daně. Představa, kdy bych si sám sobě odpustil daně, které jsou dnes v řádu miliard, je představa z jiného světa," reagoval Miroslav Kalousek (TOP 09) na vyjádření Jaroslava Faltýnka.

10:59
TOP 09

Michal Kučera (TOP 09) se pustil do výčtu daňových výjimek pro holding Agrofert. "Andrej Babiš ve velkém rozsahu odpouští daně svým firmám. Nevím, co by mělo sloužit jako větší ukázka střetu zájmů."

10:50
ANO

"Reálně se to dělá tak, že sedí ve funkci ministr financí, který odpustí svému kolegovi ministrovi zahraničí pokutu," rýpnul si do Miroslava Kalouska (TOP 09) během jeho nepřítomnosti Jaroslav Faltýnek (ANO).

autor: Domácí | 10. 1. 2017 11:49

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama