Online: Poslanci schválili lex Babiš, šéf ANO se bude muset zbavit Agrofertu

Živě
Poslanci ve středu druhým dnem projednávají novelu zákona o střetu zájmů, která ministrovi financí a šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi zakazuje vlastnit média a jeho firmám znemožňuje ucházet se o státní dotace. Poslanci už novelu jednou schválili, zákon ale vetoval prezident Miloš Zeman. Úterní projednávání sněmovna přerušila a vrátila se k němu ve středu.
Vicepremiér Andrej Babiš.
Vicepremiér Andrej Babiš. | Foto: Matej Slávik
Živě
Aktualizovat reportáž
13:26

"Předseda ANO Babiš by měl přestat zatěžovat koalici svými problémy se střetem zájmů, za ty opravdu ČSSD nemůže, a soustředit se na plnění vládního programu a zajištění fungování Ministerstva financí," vyzval předseda vlády.

13:23

"ČSSD se dlouhodobě staví proti prorůstání ekonomických a politických zájmů. Proto pokládáme za důležité nastavit jasná zákonná pravidla, která pomohou, lépe oddělit politickou, ekonomickou a mediální moc. Je to důležité jak pro demokracii, tak pro rovné podnikatelské prostředí, v němž nebudou podnikateli zneužívány veřejné funkce k získávání konkurenční výhody. Koalici s ANO jsme nevytvářeli proto, abychom kryli střet zájmů miliardáře Babiše, ale abychom ve vládě prosadili program, který pomůže zlepšit život našich občanů," doplnil premiér. 

13:22

Schválení novely kvitoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Je dobře, že Poslanecká sněmovna navzdory odporu ANO zpřísnila zákon o střetu zájmů a omezila podnikání členů vlády. Ministři mají ve vládě hájit veřejný zájem, nemají podnikat, získávat dotace nebo se ucházet o veřejné zakázky," uvedl.

12:37 Představení olympijské kolekce oblečení pro OH v Riu de Janeiru v Pražském hradě

Jiří Ovčáček potvrdil, že se prezident Miloš Zeman po přehlasování chystá obrátit na Ústavní soud, jak avizoval v prosinci loňského roku. Zákon je podle Hradu v rozporu s ústavním pořádkem a mezinárodními smlouvami. "O konkrétních krocích budeme informovat, až nastanou," uvedl Ovčáček.

12:31

Andrej Babiš komentuje schvalování novely zákona o střetu zákona o střetu zájmů.

12:16

Andrej Babiš označil zákon o střetu zájmů za frašku, která má za cíl dostat ho z politiky. "Jsem v šoku z přístupu sociální demokracie a pana premiéra," řekl Babiš. Právě Bohuslav Sobotka (ČSSD) společně s Miroslavem Kalouskem (TOP 09) jsou podle ministra financí autory "lex Babiš". "Mohu rezignovat, to je jedna možnost, ale to neudělám," dodal Babiš. 

12:14

Ministr financí jmenoval několik možností, jak by mohl na zákon reagovat. Zdůraznil, že má jen čtrnáct dní na to, aby se "zbavil Agrofertu". "Firmy, kterou jsem vybudoval a která zaměstnává 30 tisíc lidí, platí daně a odvody a dělá obchody s tisíci malých firem a živnostníků," poznamenal Babiš.

12:13

Babiš vyvrátil i spekulaci o tom, že by chtěl odškodné, pokud ústavní soud zákon schválí. "Českou republiku určitě nikdy žalovat nebudu," řekl.

12:11

"My určitě dovládneme, bude to psychicky náročné," prohlásil ministr financí Andrej Babiš.

12:08

Z politiky neodejdu. To je přesně to, o co se mí soupeři snaží, a já jim takovou radost neudělám, dodal šéf ANO.

12:07

Určitě dovládneme, ale bude to pro mě psychicky náročné. Tady ve sněmovně jsou na takové podrazy zvyklí, já jsem tu jen krátce. V byznysu někoho podrazíte jen dvakrát – poprvé a naposled, řekl Babiš.

12:05

Na Babišovu skupinu Agrofert však novela o střetu zájmů nakonec zřejmě nedopadne. Ministr už ohlásil, že se plánuje do konce ledna zbavit akcií koncernu. Zatím ale neupřesnil jak. Normu navíc bude s největší pravděpodobností posuzovat Ústavní soud.

11:41

Poslanci zákon schválili. Pro bylo 129 členů, proti 49.

11:28

Poslanci si dávají desetiminutovou pauzu do 11:38

11:16 ikona ODS online

Poslankyně Jana Černochová (ODS) kritizovala členy hnutí ANO za to, že zdržují projednávání zákona. "Zvedněte ruku, kdo jste z hnutí ANO nevystupovali? Skoro všichni!" prohlásila.

11:11

"Sedím zde druhý den a musím vám říct, že se nestačím divit. Osočování jsem očekával, ale opravdu mě překvapuje množství času využité bez dalšího výsledku." podivil se nejnovější poslanec František Petrtýl (ANO), který v úterý nahradil Jaroslavu Jermanovou. Navrhl nejprve vyřešit věci, ve kterých panuje alespoň nějaká shoda.

11:09

"Není tu nikdo kdo by potvrdil, že Andrej Babiš není každodenně ve střetu zájmů," prohlásil Antonín Seďa (ČSSD). Zároveň ale chápe, že poslanci z hnutí ANO brání "do krve" svého šéfa.

11:07


"Nikdy jsem nikomu neodpustil ani korunu daně. Představa, kdy bych si sám sobě odpustil daně, které jsou dnes v řádu miliard, je představa z jiného světa," reagoval Miroslav Kalousek (TOP 09) na vyjádření Jaroslava Faltýnka.

10:59

Michal Kučera (TOP 09) se pustil do výčtu daňových výjimek pro holding Agrofert. "Andrej Babiš ve velkém rozsahu odpouští daně svým firmám. Nevím, co by mělo sloužit jako větší ukázka střetu zájmů."

10:50

"Reálně se to dělá tak, že sedí ve funkci ministr financí, který odpustí svému kolegovi ministrovi zahraničí pokutu," rýpnul si do Miroslava Kalouska (TOP 09) během jeho nepřítomnosti Jaroslav Faltýnek (ANO).

10:35

"Tohle je dům pokrytectví. Pojďme se vrátit k pravdě," zahájil svou obsáhlou řeč Martin Komárek (ANO), ve které se věnoval mimo jiné chudobě a prestiži jednotlivých povolání. "Je to zákon o tom, že nesmíte mít majetek, pokud chcete dělat politickou kariéru," řekl. Zákon je podle něj "absurdní blbost".

10:36

Dříve by si takové jednání, jakého se dopouští Andrej Babiš, nikdo nedovolil upozornil Miroslav Kalousek (TOP 09) s tím, proč dříve Česko podobný zákon nepotřebovalo.

10:26

"Zákon se mi tak, jak šel do sněmovny líbil. Paskvil z něj udělaly vaše pozměňovací návrhy," reagoval Pavel Plzák (ANO) na Martina Plíška (TOP 09), který hnutí ANO kritizoval za nečinnost v loňském roce.

10:22

"Nyní jsme svědky, jak poslanci hnutí ANO zdržují projednávání a hájí tak podnikání svého šéfa Andreje Babiše," prohlásil Martin Plíšek z TOP 09 a vyzval poslance, aby jednání urychlili.

11:33

Ministr Babiš přišel do sněmovny až těsně před závěrečným hlasováním. Na výsledek čeká společně s novináři, do jednacího sálu za ostatními poslanci nešel. "Jsou to zoufalci a lháři," řekl na jejich adresu poté, co si prý ve své kanceláři vyslechl diskuzi.

10:18

Ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD) citoval z morálního kodexu hnutí ANO: "Článek 4 zvolený: reprezentant nefiguruje v žádném střetu zájmu." "Navrhovaný zákon je tedy zcela v souladu s jejich kodexem," upozornil.

10:17

Bronislav Schwarz (ANO) koaličním partnerům vyčítá pokrytectví: Stávající podoba novely o střetu zájmu je, jako bych týden po svatbě začal vyčítat své novomanželce, že má zelené oči, které měla i před svatbou. 

10:14

"Jako koaliční poslanec bych rád vyzval kolegy z ANO, aby přestali fňukat a šli jsme o tom hlasovat," zakončil svou podporu lex Babiš Ivan Gabal (KDU-ČSL).

10:11

"Tak jste si měli vybrat jiného koaličního partnera, který nevlastní Agrofert," vzkázal poslanec za hnutí ANO Bronislav Schwarz.

10:10

"My taky nemáme máslo na hlavě. Chtěl bych připomenout že OKD jsme iniciovali spolu s KSČM, chceme bojovat proti korupci, chceme bojovat proti zlodějnám a chceme, aby zákon platil pro všechny," reagoval poslanec Marek Černoch (Úsvit).

10:16

Jan Birke (ČSSD) na adresu kolegů poslanců z hnutí ANO citoval slavný výrok seriálového doktora Štrosmajera o hlouposti, která nadnáší, a jako starosta východočeského Náchoda dodal: Prosím vás, k nám do Náchoda nikdy nejezděte. Takové jako vy tam žereme! 

10:04

Kristýna Zelienková, která je bývalou členkou hnutí ANO ostře vystoupila proti svému bývalému šéfovi a ministrovi financí Andreji Babišovi. "On sám přišel s tím, že Agrofert převede na nějakého svého kolegu Průšu," řekla s tím, že se tak očividně nestalo. Babiš podle ní dokázal využívat mezery v zákonech.

10:05

"Jediný kdo nemá máslo na hlavě jsou komunisté a hnutí ANO," vyjádřil se při kritice zákona poslanec Josef Hájek (ANO).

9:59 ikona ODS online

Pavel Blažek (ODS) připustil, že schvalovaný zákon Andreji Babišovi politicky neuškodí.

9:51

Dlouze hovoří poslanec ANO Bohuslav Chalupa.

9:37

"Vítězem tohoto souboje bude, pokud zákon přijmeme, Andrej Babiš. Ten zákon není zákonem, který by řešil skutečný střet zájmů, a je příliš jednostranný. Druhým vítězem bude prezident republiky, přestože přehlasujeme jeho veto," řekl Vojtěch Filip.

9:34

Vojtěch Filip (KSČM) zdůraznil, že zákon, který omezí možnosti střetu zájmů, je nutně třeba.

9:33

František Laudát (TOP 09) kritizoval kolegy z ANO. "Vy jste si vytknuli za cíl, že budete hájit zájmy svého šéfa," řekl.

9:31

Osobně jsem našemu předsedovi řekla, že s masmédii bych byla asi opatrnější, připustila Válková. "Takže je vidět, že mé názory jsou někdy disentní," dodala.

9:20

Výsledek ranního hlasování o programu.

9:17

ANO se ráno pokusilo jednání o novele odložit, poslanci ale návrh šéfa poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka odmítli.

9:14

Poslankyně a bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) prohlásila, že ctí dodržování ústavního pořádku a právní kultury. Ta podle ní v případě novely zákona o střetu zájmů nebyla dodržena. 

9:00

Poslanci druhým dnem jednají o novele zákona o střetu zájmů. Předpokládá se, že o lex Babiš rozhodnou v nejbližších chvílích.

16:55

Poslanci po vzrušené diskusi přerušili projednávání lex Babiš, vrátí se k němu zřejmě ve středu.

15:59

Ústavu novela neporušuje ani podle ministra pro legislativu Jana Chvojky (ČSSD). "Ústavnost je dle mého názoru dodržena," prohlásil. Poslanecké úpravy novely zákona o střetu zájmů, které směřují k omezení podnikání členů vlády i dalších funkcionářů, byly podle něho ve Sněmovně řádně, až nadstandardně odůvodněny a projednány.

15:57

Na Faltýnkův projev ostře reagoval šéf sněmovního rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD), označil jej za ubohost a výlevy. "Je pikantní, že moralizuje člověk, který je členem představenstva Agrofertu a předsedá zemědělskému výboru," podotkl.

15:56

Faltýnek v projevu novelu zákona označil za účelový právní paskvil "ušitý" na ministra financí a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. "Předpokládám, že se jako poslanecký klub obrátíme na Ústavní soud," řekl.

14:10

Zákon podpoří KDU-ČSL. "Jsme přesvědčeni, že principiálně je tento návrh správný, potřebný a měl zde být už dávno," řekl šéf lidoveckých poslanců Jiří Mihola. Podle něj podobné zákony existují v řadě jiných zemí a Česko je nyní dohání.

14:08

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) novinářům řekl, že jeho strana bude hlasovat proti vetu prezidenta. "Očekávám, že se najde dost poslanců, aby mohlo být přehlasováno. Rádi bychom žili v normální zemi, kde platí normální pravidla, kde člen vlády, který má mnoho informací a ovlivňuje pravidla hry, by neměl podnikat a pobírat dotace," uvedl.

13:56

Lidovci poukazují na blízké vztahy mezi prezidentem Zemanem a vicepremiérem Babišem.

13:37

"Dokud novela zákona o střetu zájmu nevstoupí v platnost, nemá smysl proti ní jakkoliv bojovat. Poté ale zvažujeme ústavní stížnost," dodal před jednáním poslanců Faltýnek.

Jaroslav Faltýnek
Jaroslav Faltýnek | Foto: Radek Bartoníček
13:30

"Chci apelovat na kolegy, abychom vnímali argumenty pana prezidenta, který řekl, že zákon je protiústavní a proto ho vetoval," vyzval šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Dodal, že se pokusí přesvědčit poslance, aby souhlasili s přepracování zákona o střetu zájmů. Tato nová norma by podle něj mohla platit pro nově vzniklou vládu po podzimních volbách.

13:03

"I malý krůček je pro nás důležitý a nebudeme měnit své stanovisko. Ať koalice zvládne svůj spor sama," dodal před zahájením jednání sněmovny Filip.

13:25 ikona ODS online

Svůj dosavadní postoj nehodlá měnit ani ODS. "Už dvakrát jsme hlasovali pro novelu zákona o střetu zájmu. A budeme pro něj hlasovata i potřetí," řekl předseda strany Petr Fiala.

13:05

Proti oběma Zemanovým vetům bude hlasovat také Úsvit. "Vzhledem k tomu, že jsme tyto zákony podpořili už předtím, tak se nestalo nic natolik zásadního, co by nás přimělo k tomu, abychom svůj názor změnili," řekl poslanec Úsvitu Martin Lank.

12:59

Proti prezidentskému vetu lex Babiš budou hlasovat i komunisté. Přislíbil to místopřeseda sněmovny Vojtěch Filip: "Nemá smysl měnit stanovisko, znovu ho podpoříme, ale jsme připraveni případné výhrady Ústavního soudu akceptovat a předložit novelu tohoto zákona."

13:03

Negativně se vyjádří i TOP 09. "Už dvakrát za sebou Poslanecká sněmovna víc než ústavní většinou dala jasně najevo, že nepovažuje za správné a morální, aby firmy členů vlád pobíraly státní dotace, investiční pobídky a veřejné zakázky," řekl novinářům poslanec TOP 09 Martin Plíšek. Připomněl, že kvůli nástupu do prezidentské funkce se hodlá zbavit svého podnikání i budoucí hlava USA Donald Trump.

Poslanec TOP 09 Martin Plíšek
Poslanec TOP 09 Martin Plíšek | Foto: Radek Bartoníček
12:56

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) před dnešním jednáním sněmovny novinářům řekl, že jeho strana bude hlasovat proti vetu prezidenta. "Očekávám, že se najde dost poslanců, aby mohlo být přehlasováno. Rádi bychom žili v normální zemi, kde platí normální pravidla, kde člen vlády, který má mnoho informací a ovlivňuje pravidla hry, by neměl podnikat a pobírat dotace," uvedl.

11:48

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek pak znovu zopakoval, že ministři se mají věnovat výkonu své funkce a nikoliv soukromým podnikatelským aktivitám.

11:47

Pro zpřísnění zákona o střetu zájmu budou znovu hlasovat poslanci Úsvitu i TOP 09. Její poslanec Martin Plíšek před jednáním sněmovny řekl, že se Andrej Babiš snaží převedením svého majetku do svěřenských fondů obejít smysl zákona. Ten podle něj není přitom zdaleka nejpřísnější normou v rámci EU. 

11:41 Představení olympijské kolekce oblečení pro OH v Riu de Janeiru v Pražském hradě

Prezident Miloš Zeman je stále připraven novelu napadnout u Ústavního soudu, pokud ji poslanci schválí. "V případě, že Poslanecká sněmovna přehlasuje veto pana prezidenta, je pan prezident připraven obrátit se na Ústavní soud, aby definitivně rozhodl o případném nesouladu novely zákona o střetu zájmů s Ústavou ČR," řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

10:30

Komentář Jana Lipolda k vetu prezidenta Zemana.

10:00 Představení olympijské kolekce oblečení pro OH v Riu de Janeiru v Pražském hradě

Prezident údajně při rozhodování o lex Babiš vycházel z odborných posudků, které upozorňovaly na to, že norma nemusí být v souladu s ústavou.

9:30

"To bude velká událost. Já doufám, že už potom se mě nikdo nebude ptát na Agrofert, když už ho nebudu vlastnit," kasal se Andrej Babiš.

Domácí Domácí
Aktualizováno 11. 1. 2017 12:04
 

Právě se děje

Další zprávy