Rozhodující den pro lex Babiš. Poslanci se chystají přehlasovat prezidentovo veto

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
10. 1. 2017 6:26
Andrej Babiš se v úterý odpoledne konečně dozví, zda bude muset omezit své podnikání. Komplikované schvalování novely zákona o střetu zájmů, která by prvnímu místopředsedovi vlády a šéfovi ANO zakázala vlastnit média a jeho firmám žádat o státní zakázky, je totiž u konce. Novela se přitom do sněmovny vrací poté, co ji vetoval prezident Miloš Zeman.
Pokud poslanci v úterý odpoledne zasáhnou, bude muset Andrej Babiš změnit systém svého podnikání
Pokud poslanci v úterý odpoledne zasáhnou, bude muset Andrej Babiš změnit systém svého podnikání | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Prezident Miloš Zeman se svým vetem postaral o to, že se poslanci budou v úterý odpoledne ještě jednou zabývat zákonem o střetu zájmů. Ten je známější pod označením lex Babiš, protože výrazně omezuje především podnikání předsedy hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše.

Pokud poslanci prezidentovo veto přehlasují, Babišovy firmy – dokud bude členem vlády – se nebudou smět účastnit veřejných zakázek a nedosáhnou ani na nenárokové dotace a investiční pobídky. Novela by mu zároveň zakázala provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk.

Prezident v obsáhlém stanovisku 19. prosince 2016 mimo jiné poslancům vyčítá, že se podle něj snaží ovlivnit volnou soutěž politických stran. Zároveň poukazuje na to, že jejich návrhy byly do zákona připsané dodatečně a nebyly součástí původního vládního návrhu.

"Jejich odůvodnění je založeno na ničím nepodložených domněnkách, postrádá jakékoliv konkrétní argumenty a je zjevné, že při jejich přijímání nebyla vzata v úvahu ta hlediska, která by měla být v právním státě pro tvorbu a schvalování každého zákona rozhodující," stojí ve stanovisku prezidenta, podle kterého by změna zasáhla do svobody a základních práv jednotlivce. Zeman také avizoval, že kdyby poslanci jeho veto přehlasovali, tak se obrátí se na Ústavní soud.

Zbavím se firem, bude to událost, tvrdí Babiš

Většina poslanců zatím dává najevo, že bez ohledu na mínění Hradu jsou odhodlaní veto přehlasovat. Pro zákon tak pravděpodobně opět zvednou ruku také politici, kteří sedí s Andrejem Babišem ve vládní koalici.

Samotný Babiš bude v takovém případě nucen se zákonu podvolit, což už avizoval. "Myslím, že to bude v lednu tohoto roku. Bude to velká událost. Doufám, že už potom se mě nikdo nebude ptát na Agrofert, když už ho nebudu vlastnit," prohlásil v České televizi, ale neupřesnil, jak se chce svých firem zbavit. "Zbavím se akcií Agrofertu. Nebudu akcionář Agrofertu," řekl.

Později vysvětlil, že svůj majetek převede do svěřenského fondu, který bude spravovat jím vybraný správce. Půjde o velkou obchodní operaci, protože Babišův Agrofert zahrnuje přes 250 firem, zaměstnává kolem 30 tisíc lidí a je třetí největší českou společností podle tržeb.   

 

Právě se děje

před 24 minutami

Polovina kontrolovaných e-shopů v prvním čtvrtletí porušila zákon, zjistila inspekce

Polovina internetových obchodů, které kontrolovala v letošním prvním čtvrtletí Česká obchodní inspekce (ČOI), porušila předpisy. Nejčastěji se zjištěná pochybení týkala zákona o ochraně spotřebitele a inspekce za ně uložila pokuty za téměř 1,5 milionu korun. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla ČOI, která ve sledovaném období, poznamenaném epidemií nemoci covid-19, provedla meziročně šestkrát více kontrol e-shopů. Vzhledem k uzavření mnohých kamenných prodejen kvůli protikoronavirovým opatřením se totiž prodej přes internet výrazně zvýšil.

"Výsledky kontrol v 1. čtvrtletí 2021 potvrzují, že u internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování spotřebitelské legislativy," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný. Podle něj e-shopy často neinformují zákazníky o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů nebo o jejich právech týkajících se reklamace zboží. Dopouští se i nekalých obchodních praktik a často poskytují lživé či neúplné údaje o výrobku, dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 40 minutami

Dálnice uzavřená kvůli popraskané vozovce způsobuje na Olomoucku dopravní komplikace

Dálnice D35 ve směru z Olomouce na Ostravu je uzavřena kvůli nehodě nákladního a osobního auta. Nehoda se stala na 279. kilometru, všechny nájezdy ve směru na Ostravu jsou uzavřeny, informoval mluvčí policie Libor Hejtman. Provoz je podle Ředitelství silnic a dálnic odkloněn na exitu 276 Holice. Okolnosti nehody se vyšetřují.

Dálnice je uzavřena od 275. kilometru. "Všechny nájezdy na 276. kilometru exit Holice ve směru na Ostravu jsou uzavřené a to od Olomouce i od Přerova. Řidiči mohou zpět na dálnici D35 najet na 290. kilometru exitu Velký Újezd," uvedl mluvčí policie.

Komplikace na dálnici D35 zkomplikoval o víkendu také teplem poškozený povrch a to v úseku mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem. Dálnice D35 je nyní v úseku od 281. kilometru do 290. kilometru zcela uzavřena v obou směrech. Kvůli zvlněné vozovce tam poté havarovala čtyři osobní auta a nákladní vůz, při nehodách utrpělo deset lidí lehčí zranění. Záchranáři zraněné ošetřili a některé převezli do nemocnice.

Další zprávy