Praha - Předsedkyni Nejvyššího soudu Ivě Brožové se kupí problémy. Kromě sporů s prezidentem a hádkám o penále, které má její úřad platit, ji čekají nové kontroly.
Poslanci kontrolního výboru sněmovny ve čtvrtek posuzovali zprávu o Nejvyšším soudu. Z ní vyhodnotili, že Brožové soud - kromě už zjištěného pochybení - navíc léta nedodržoval zákon o finanční kontrole. A to tím, že přes tři roky neprovedl vnitřní audit.
"Podle zákona měla organizace přijmout interního auditora už na začátku roku 2002, soud ho ale zavedl až v srpnu 2005. Po tuto dobu podle mě dostatečně nefungovala kontrola a pokuta je jen důsledek tohoto stavu," řekl Aktuálně.cz Libor Ježek (ODS), místopředseda výboru.
Spory o státní miliony
Problém objevili finanční úředníci na soudě při kontrole v roce 2005. Soud se provinil tím, že závěrečné vyhodnocení dvacetimilionové stavební investice z roku 2003 a 2004 odevzdal až po termínu. Úřad pak soudu nařídil vrátit peníze a k tomu zaplatit stejně vysoké penále - celkem 40 milionů.
V polovině ledna Nejvyšší soud dostal od brněnského finančního úřadu další pokutu ve výši téměř devíti milionů korun. Důvodem je opět pozdní vyhodnocení investic.
Předsedkyně Brožová požádala o prominutí pokuty, ministerstvo financí jí ale nevyhovělo.
Poté podala na ministra Miroslava Kalouska žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu. Brání se v ní proti tomu, že ministerstvo financí soudu pokutu neodpustilo. Ministr Kalousek vyšel soudu vstříc až tento měsíc, kdy odložil splatnost obou pokut.
Může za to předsedkyně
Poslanci ve čtvrtek ve svém usnesení jasně řekli, že za chyby na soudě může jen Brožová. "Je to tak ze zákona," doplnil Ježek. Na Brožovou už podal ministr Pospíšil kárnou žalobu. Vadí mu, že předsedkyně před ním čtyřicetimilionovou pokutu zatajila.
Jestli by měly následovat nějaké další sankce vůči Brožové, není jasné. "Nevím. Já nejsem její nadřízený," uvedl pouze Ježek.
Politici chtějí, aby ministerstvo do týdne prověřilo, jestli už vůbec vnitřní kontrola na soudu funguje - a jak. Tak krátký termín je u dotazů sněmovních výborů více než neobvyklý.
"Na soudu musí existovat dokumenty, které říkají, jak dnes kontrola funguje. Buď existují, nebo ne," dodal Ježek. Brožovou a její instituci také čeká pravděpodobně další kontrola, která by měla ukázat na případná další pochybení.
Podle Brožové je to v případě administrativních pochybení státních úřadů odpuštění penále běžná praxe. Stát podle ní touto chybou nepřišel o žádné peníze.
Brožovou se v roce 2006 pokusil z čela Nejvyššího soudu odvolat prezident Václav Klaus na návrh tehdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce. Ten jí vyčítal, že soud pod jejím vedením neplnil své hlavní úkoly, kterými jsou sjednocení judikatury, zajištění předvídatelnosti soudních rozhodnutí soudů.
Brožová se proti tomu odvolala k Ústavnímu soudu, který jí vyhověl a prezidentův krok označil za protiústavní. Brožová vyhrála u Ústavního soudu i spor o jmenování Jaroslava Bureše místopředsedou soudu.