Poslanci se stali nástrojem arménské propagandy, protestuje Turecko proti usnesení o genocidě

Barbora Němcová Michael Švec Barbora Němcová, Michael Švec
Aktualizováno 26. 4. 2017 14:27
Turecké velvyslanectví protestuje proti usnesení, v němž sněmovna v úterý uznala genocidu Arménů v osmanské říši. Velvyslanec Ahmet Bigali Aktuálně.cz řekl, že se čeští politici "stali nástrojem arménské propagandy". Naopak Jerevan výsledek hlasování vítá. Černínský palác Aktuálně.cz sdělil, že bere rozhodnutí sněmovny na vědomí. Sto let staré masakry arménského obyvatelstva jsou podle něj tématem pro historiky.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha - Ankara protestuje proti usnesení sněmovny, jímž v úterý prvně odsoudila genocidu Arménů. Podle tureckého velvyslance v Praze poslanci podlehli "arménské propagandě". Jerevan naopak výsledek hlasování přivítal.

"Usnesení neuznáváme, silně proti němu protestujeme," řekl Aktuálně.cz turecký velvyslanec v Česku Ahmet Bigali s tím, že usnesení poslanců není právní dokument, a Turecko mu tedy nepřikládá žádný valný význam. "Někteří poslanci českého parlamentu se stali nástroji arménské propagandy," dodal.

Usnesení podle něj česko-turecké vztahy zásadně nepoškodí. "Máme velmi dobré vztahy s českou vládou a věřím, že česká vláda nesdílí stejný pohled jako někteří poslanci," doplnil.

Jerevan naopak výsledek hlasování přivítal. "Jde o cenný příspěvek České republiky k předcházení genocid a zločinů proti lidskosti," napsal v prohlášení arménský ministr zahraničí Edvard Nalbandjan, kterého citovala agentura Armenpress.

"Tímto krokem Česká republika potvrdila svou oddanost demokratickým hodnotám a ochraně lidských práv. Vaše rozhodnutí bylo dalším krokem k vítězství světla nad temnotou," uvedl pak místopředseda arménského parlamentu Eduard Šarmazanov v telefonickém rozhovoru s českým poslancem Robinem Böhnischem. Ten usnesení ve sněmovně navrhl a je zároveň šéfem skupiny česko-arménského přátelství. Šarmazanov v rozhovoru, z nějž také citovala agentura Armenpress, odsoudil tureckou politiku popírání arménské genocidy.

Černínský palác zopakoval postoj, podle nějž by tyto "politováníhodné události" měli hodnotit historici. "Ministerstvo zahraničí věří, že Turecko a Arménie najdou cestu, jak tuto záležitost bilaterálně vyřešit. Usnesení Poslanecké sněmovny bereme na vědomí," napsala Aktuálně.cz mluvčí Irena Valentová.

Poslanci v úterý v podvečer přijali usnesení, v němž odsuzují "genocidu Arménů a dalších národnostních a náboženských menšin na území osmanské říše". Na návrh Robina Böhnische z ČSSD hlasovala sněmovna o této deklaraci spolu s novelou zákona o státních svátcích. Česko dosud masakr Arménů za genocidu oficiálně neuznalo, vyslovil se tak pouze před dvěma lety sněmovní zahraniční výbor. Za genocidu sto let staré události také opakovaně označil prezident Miloš Zeman.

 

Právě se děje

Další zprávy