Poslanci se dvě hodiny hádali o programu. Vládo, jste normální? ptal se Jurečka

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
25. 5. 2021 16:41
Začátek úterní schůze Poslanecké sněmovny odpovídal tomu, že poslance čekají do konce volebního období už jen tři řádné schůze. Proto se snažili dostat do program co nejvíce svých bodů, zejména úprav zákonů. Při schvalování totiž musí počítat s tím, že zákony putují ještě do Senátu, odkud se často vracejí s připomínkami. Program schůze řešili dvě hodiny, následně začali probírat zákony.
Mezi těmi, kteří vystupují na úvod schůze sněmovny 25. května, je také poslankyně ODS Jana Černochová. Žádala, aby se sněmovna zabývala chováním běloruského režimu.
Mezi těmi, kteří vystupují na úvod schůze sněmovny 25. května, je také poslankyně ODS Jana Černochová. Žádala, aby se sněmovna zabývala chováním běloruského režimu. | Foto: Radek Bartoníček

Při zahájení schůze sněmovny se nikdy tak dlouho nedebatovalo o programu jako v poslední době, stěžuje si často předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) a dění v jednacím sále tomu odpovídá. Také v úterý odpoledne přistupovali k mikrofonu jednotliví poslanci, kteří žádali své kolegy, aby jim odhlasovali doplnění programu o jejich návrhy.

"Chtěla bych na program našeho jednání jménem koalice SPOLU navrhnout nový bod s názvem K návrhu sankcí proti Bělorusku po nedělním aktu státního terorismu vůči civilnímu letadlu," avizovala například předsedkyně výboru pro obranu a bezpečnost Jana Černochová (ODS). Popisovala, jak se podmínky života v Bělorusku zhoršují a tamní režim také stupňuje represe proti vlastnímu obyvatelstvu i vůči polské menšině. Černochová se vyslovila pro co nejtvrdší sankce, které by měly zasáhnout zejména špičky režimu.

"Proto se chceme touto otázkou zabývat i zde dnes, chceme s vládou diskutovat o tom, jaké sankce Česká republika navrhne nebo zavede a jak se bude dál postupovat," vysvětlovala. S podobným návrhem vystoupil za koalici Pirátů a STAN předseda STAN Vít Rakušan. "Společně s Piráty se budeme snažit na plénum sněmovny prosadit bod, který se bude situací v Bělorusku zabývat. A z tohoto bodu by mělo následovat jasné usnesení, které bude vyzývat k okamžitému propuštění všech, kdo byli zadrženi na palubě letu Ryanair," přidal se předseda STAN Vít Rakušan. Poslanci takové návrhy podpořili a dohodli se, že sněmovna je probere ještě v úterý.

Hned na úvod se poslanci pustili do vlády kvůli tomu, že ministři chtěli "protlačit" sněmovnou zavedení takzvaných covidových pasů ve stavu legislativní nouze. Proti jsou mnozí opoziční poslanci. "Návrh je špatně zpracovaný, bylo by lepší, aby ho vláda stáhla a navrhla něco smysluplnějšího, aby se to stihlo projednat do voleb," protestoval například Stanislav Grospič z KSČM, která mnohdy jindy naopak vládu podporuje.

"Vládo, jste normální? S tímto přístupem běžte fakt do háje, to není normální přístup. A nezkoušejte nás vydírat, že je za minutu dvanáct a teď to musíme řešit, dnes, tento týden. Opravdu fakt ne," přidal se ke kritice předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, kterému se nelíbilo, že vláda se nepokusila o žádnou dohodu s opozicí.

"Žádná dohoda, žádné avízo, žádná snaha o jednání a shodě na parametrech, přijdete s tak širokým návrhem, chcete ho teď v legislativní nouzi, zasahujete tam do věcí, které jdou na hranu ústavnosti nebo za ni. To fakt není normální postup. Stáhněte to, vrátíme vám to k přepracování," naléhal Jurečka. Následné hlasování ukázalo, že vláda nemá ve sněmovně dost poslanců, aby vyhlášení legislativní nouze prosadila.

Předseda lidoveckého poslaneckého klubu Jan Bartošek se snažil do programu prosadit bod, ve kterém by poslanci řešili možné odvolání Hany Lipovské z Rady České televize. Jeho návrh na zařazení tohoto bodu ale poslanci zamítli, a to především kvůli klubu ANO. Z jeho 75 přítomných poslanců byl pro zařazení jediný. "Jediné co jsem chtěl, je, abychom projednali, zda konání radní Lipovské je v souladu se zákonem. Chtěl jsem, aby si sama sněmovna udělala jasno, co jsou ještě poslanci ochotni tolerovat a co už ne," tvrdil Bartošek.  

Poslanci řeší zákony vrácené Senátem

Tím nejdůležitějším z jednání jsou ale pro poslance jejich zákony. Úplně první body tak byly věnovány senátním "vratkám", tedy zákonům, které už sněmovnou prošly, ale senátoři je vracejí s připomínkami.  

Také tady ale bylo patrné napětí, které ve sněmovně panuje. Dobře to bylo vidět při debatě ohledně novely zákona o učitelích, která upravuje platy kantorů v základních uměleckých a vyšších odborných školách. Sněmovna hlasy ANO, ČSSD a SPD odsunula schvalování novely na pozdější dobu, podle Pirátů, STAN a KDU-ČSL hrozí, že norma nebude přijata. 

"Tím, že jsme odsunuli projednání toho zákona úplně na konec nemůžu vnímat jinak, než zjevnou nevůli tento zákona projednat, nebo nějakou přípravu to úplně zaříznout. Je to ostuda," rozčiloval se předseda Pirátů Ivan Bartoš. Proti jeho slovům se ohradila ministryně financí Alena Schillerová (ANO), která oponovala, že toho dělá pro pracovníky ve školách mnoho. 

"To, že jsme mohli zvýšit učitelům, pedagogům i nepedagogům, platy, bylo díky tomu, že tato Poslanecká sněmovna schválila rozpočet. Schválila sedm rozpočtů, které jsem sem přinesla jménem vlády. Ale vy, vy, jste pro ně ruku nezvedli," vyčetla Pirátům.

Sněmovna naopak schválila zahrádkářský zákon, který jí vrátil Senát s pozměňovacím návrhem. Senátoři z něj chtěli vypustit některá ustanovení, například pasáž o kulturních hodnotách zahrádkářské činnosti nebo ustanovení podrobně upravující pachtovní smlouvu na pozemky pro zahrádkářské spolky. Zákon nyní dostane k podpisu prezident.

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se dostala do sporu s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem.
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se dostala do sporu s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem. | Foto: Radek Bartoníček

Už v úterý měli poslanci původně vybírat další členy Rady České televize. Tato volba vyvolává velké emoce a některé strany proto navrhují, aby nebyla volba radních tajná. Zastánci České televize se obávají ohrožení její nezávislosti a toho, že většina poslanců vybere tajně ostré kritiky nynějšího vedení televize. Sněmovna by také měla vybírat členy vyšetřovací komise k loňské ekologické havárii na Bečvě. Vznik komise nedávno odhlasovali poslanci i přes odpor hnutí ANO, které má ve sněmovně nejvíce poslanců.

 

Právě se děje

Další zprávy