Praha - Sněmovna schválila vládní předlohu o zavedení výjimek pro některé nekvalifikované učitele. Pokud by nebyla přijata, tito pedagogové by museli školství k lednu opustit. Novela o pedagogických pracovnících míří k posouzení do Senátu.
Podmínka kvalifikace je v zákoně deset let, tisíce učitelů ji ale nesplňují. Návrh ministerstva školství o výjimkách se týká několika skupin pedagogů. Na školách by mohli zůstat například nekvalifikovaní učitelé starší 55 let minimálně s dvacetiletou praxí. Předloha upravuje také výuku cizích jazyků rodilými mluvčími.
Pokud budou mít maturitu, mohli by vyučovat konverzaci, pro výuku jazyka jako celku by potřebovali alespoň bakalářské vzdělání. Jako na kvalifikované by se pohlíželo rovněž na umělce, trenéry a odborníky, kteří učí na částečný úvazek.
Všichni ostatní učitelé by měli podle normy do konce roku alespoň zahájit studium pro získání pedagogické kvalifikace, jinak by měli skončit. Novela by však umožnila ředitelům škol zajistit na nezbytnou dobu výuku prostřednictvím nekvalifikovaných učitelů, pokud kvalifikovaného pedagoga na daný předmět k dispozici nemají.
Poslankyně ANO Martina Berdychová neuspěla s pozměňovacím návrhem na zařazení tlumočníků českého znakového jazyka mezi pedagogy.
Poslanci neschválili ani návrh Jana Zahradníka (ODS), podle kterého by vychovatelům v dětských domovech stačilo střední pedagogické vzdělání a nemuseli by mít specializované vysokoškolské vzdělání.