Poslanci mají nižší prestiž než uklízečky, říká průzkum

Jakub Novák
21. 7. 2012 16:20
Naopak nejvíce si lidé v Česku cení lékařů a vědců
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poslanci mají u lidí nižší prestiž než uklízečky, o moc lépe na tom nejsou ani ministři. Pětici nejhůře hodnocených doplňují ještě povolání sekretářky a kněze.

Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu Akademie věd.

Naopak dlouhodobě si lidé nejvíce cení lékařů - a to i navzdory akcím typu Děkujeme, odcházíme. Spolu s nimi se o vrchní příčky žebříčku dělí vědci, vysokoškolští pedagogové, zdravotní sestry a učitelé na základních školách.

Ohrožení demokracie

"Katastroficky nízkou míru prestiže profese poslanců a ministrů je možné hodnotit jako určité ohrožení demokratických principů naší politiky," uvádí zpráva Centra pro výzkum veřejného mínění.

"Zde již nejde o nedůvěru k jednotlivým politikům, či ke konkrétním členům vlády, ale o vztah obecné (ne)úcty k představitelům moci zákonodárné a výkonné v našem politickém systému," dodávají autoři.

Povolání, jehož si váží nejvíce, mohli lidé ohodnotit 99 body. Naopak jen jedním bodem měli ocenit povolání, kterého si váží nejméně.

Prakticky každé z povolání, které bylo v seznamu, dostalo alespoň jednou nejvyšší a jedno nejnižší hodnocení. U většiny z nich odpovídá průměr poměrně dobře nejčastějšímu hodnocení.

Výjimkou jsou v tomto ohledu čtyři povolání - voják z povolání, profesionální sportovec, kněz a novinář - která mají poměrně rovnoměrné zastoupení hodnocení.

Z podrobnější analýzy průzkumu také vyplývá, že o podobě výsledného hodnocení prestiže jednotlivých povolání sice do určité míry rozhodují také vzdělání a věk dotazovaného, nicméně role těchto faktorů příliš významná není.

Důležitý faktor - pohlaví

Zajímavý je však pohled veřejnosti na prestiž některých povolání v závislosti na tom, zda hodnotí její ženskou či mužskou variantu.

Ukazuje se totiž, že v jejich uvedení v ženském rodě (v případě zdravotního bratra v mužském rodě) může vést k propadu v celkovém hodnocení.

Nejvýrazněji to je znát na příkladu vědkyně/vědec , kdy rozdíl činí dokonce třináct bodů ve prospěch vědce.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy