Průzkum: Důvěra lidí v prezidenta Klause opět klesla

ČTK ČTK
26. 3. 2012 16:29
Prezidentovi v únoru věřilo o tři procenta, a loni dokonce o 14 procent více občanů
Důvěra v prezidenta opět klesla.
Důvěra v prezidenta opět klesla. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nejdůvěryhodnějšími institucemi jsou pro české občany stále obecní zastupitelstva a prezident.

Zatímco důvěra v místní zastupitelstva zůstala na 59 procentech, prezident si za poslední měsíc mírně pohoršil z 56 na 53 procent. Nejméně lidé důvěřují stále Poslanecké sněmovně.

Téměř tři čtvrtiny lidí navíc zůstávají nespokojeny s politickou situací. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

V únoru prezidentovi věřilo 56 procent lidí, nyní o tři procenta méně. Mnohem výraznější pokles to ale znamená proti loňskému roku, kdy v březnu prezidentovi důvěřovalo o 14 procent dotázaných více než nyní.

Tradičně nízkou důvěru občanů má Poslanecká sněmovna se 17 procenty, o jedno procento si ale proti únoru polepšila. Vládě věří 21 procent a Senátu 23 procent dotázaných.

Spokojení jsou příznivci pravice

Krajským zastupitelstvům dlouhodobě důvěřuje okolo dvou pětin lidí, nyní je to 39 procent. Až letos v únoru CVVM do průzkumu zařadilo také funkci starosty a hejtmana.

Jejich podpora kopíruje důvěru v lokální zastupitelstva. Starostům důvěřuje 59 procent lidí, hejtmanům 39 procent.

Se současnou politickou situací je nespokojeno 73 procent dotázaných, stejně jako v únoru.

Spokojenost s politickou situací mírně častěji vyjadřují lidé, kteří svoji životní úroveň považují za dobrou, ekonomicky aktivní a přívrženci ODS a TOP 09. Mezi nespokojené se naopak řadí sympatizanti KSČM a ČSSD.

Průzkum se konal od 5. do 12. března a zúčastnilo se jej 1053 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy