Průzkum: Důvěra lidí v prezidenta Klause opět klesla

ČTK ČTK
26. 3. 2012 16:29
Prezidentovi v únoru věřilo o tři procenta, a loni dokonce o 14 procent více občanů
Důvěra v prezidenta opět klesla.
Důvěra v prezidenta opět klesla. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nejdůvěryhodnějšími institucemi jsou pro české občany stále obecní zastupitelstva a prezident.

Zatímco důvěra v místní zastupitelstva zůstala na 59 procentech, prezident si za poslední měsíc mírně pohoršil z 56 na 53 procent. Nejméně lidé důvěřují stále Poslanecké sněmovně.

Téměř tři čtvrtiny lidí navíc zůstávají nespokojeny s politickou situací. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

V únoru prezidentovi věřilo 56 procent lidí, nyní o tři procenta méně. Mnohem výraznější pokles to ale znamená proti loňskému roku, kdy v březnu prezidentovi důvěřovalo o 14 procent dotázaných více než nyní.

Tradičně nízkou důvěru občanů má Poslanecká sněmovna se 17 procenty, o jedno procento si ale proti únoru polepšila. Vládě věří 21 procent a Senátu 23 procent dotázaných.

Spokojení jsou příznivci pravice

Krajským zastupitelstvům dlouhodobě důvěřuje okolo dvou pětin lidí, nyní je to 39 procent. Až letos v únoru CVVM do průzkumu zařadilo také funkci starosty a hejtmana.

Jejich podpora kopíruje důvěru v lokální zastupitelstva. Starostům důvěřuje 59 procent lidí, hejtmanům 39 procent.

Se současnou politickou situací je nespokojeno 73 procent dotázaných, stejně jako v únoru.

Spokojenost s politickou situací mírně častěji vyjadřují lidé, kteří svoji životní úroveň považují za dobrou, ekonomicky aktivní a přívrženci ODS a TOP 09. Mezi nespokojené se naopak řadí sympatizanti KSČM a ČSSD.

Průzkum se konal od 5. do 12. března a zúčastnilo se jej 1053 lidí.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Biker Cink si v Novém Městě zopakoval čtvrté místo z úvodu SP

Biker Ondřej Cink dojel v závodě Světového poháru v cross country v Novém Městě na Moravě čtvrtý, stejně jako před týdnem v úvodu seriálu v německém Albstadtu. S velkým náskokem dnes zvítězil Brit Thomas Pidcock.

Cink se na domácí trati držel od začátku v popředí, a přestože se mu vzdalovaly medailové pozice a jel dlouho osamocený, dokázal udržet cenné čtvrté místo. Na Pidcocka měl ztrátu přesně dvou minut.

před 52 minutami

Vrtulník zasahoval u nehody na dálnici D11. Úsek už je průjezdný

Nákladní vůz najel odpoledne na 51. kilometru dálnice D11 ve směru na Prahu do vozidla silničářů. Při nehodě utrpěl jeden silničář zranění, na místě zasahoval vrtulník. Dálnice byla v místě nehody asi 30 minut uzavřena, řekla mluvčí hasičů Dagmar Zemanová. Provoz byl obnoven před 17:00.

Auto silničáře při nehodě podle Zemanové srazilo. Nehoda se stala krátce po 16:00. Pětatřicetiletý muž utrpěl středně těžká zranění nohou a hlavy, letecky byl po ošetření převezen do královéhradecké nemocnice, řekla mluvčí záchranářů Petra Homolová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy