Češi nejvíce věří prezidentovi a obecním zastupitelům

Kateřina Šmídová
2. 1. 2012 18:49
Nejmenší důvěře se stejně jako v minulém průzkumu těší poslanci
Václavu Klausovi věří 58 procent občanů ČR.
Václavu Klausovi věří 58 procent občanů ČR. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Největší důvěru mají Češi i nadále k prezidentovi Václavu Klausovi, nejmenší naopak k poslancům.

Potvrdil to prosincový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Hlavě státu důvěřuje 58 procent dotazovaných, poslanecká sněmovna si získala pouze 15 procent.

Proti loňskému prosinci se však na obou stranách došlo k výraznému propadu, Václav Klaus se tehdy těšil důvěře 70 procent dotázaných, poslanci pětadvaceti procentům.

Senát podporuje pětina obyvatelstva

"Prezidentovi z hlediska sociodemografických diferencí častěji důvěřují oslovení s dobrou životní úrovní a potenciální voliči ODS, méně často pak především sympatizanti KSČM," uvádí tisková zpráva CVVM.

Vládě v současnosti věří 20 procent lidí. Spoléhají na ni zejména lidé ve věku 30 až 44 let, dotázaní s deklarovanou dobrou životní úrovní, ekonomicky aktivní a vysokoškoláci.

Nadprůměrné důvěře se vláda přirozeně těší mezi přívrženci koaličních stran (zejména ODS a TOP 09), naopak u potenciálních voličů levice (KSČM a ČSSD) je její podpora výrazně nižší. Senát má podporu zhruba pětiny obyvatel ČR.

Stejné přízni jako prezident se těší obecní zastupitelstva. Jejich popularita oproti minulému výzkumu vzrostla o dvě procenta. Krajským zastupitelstvům důvěřuje 36 procent dotázaných, o dvě procenta méně než v listopadu.

CVVM také zkoumalo důvěru lidí v ombudsmana, Ústavní soud a Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Jako nejdůvěryhodnější z nich vyšel ombudsman Pavel Varvařovský, jemuž důvěřuje 55 procent lidí, Ústavnímu soudu 46 procent a NKÚ 33 procent.

Od posledního dotazování v dubnu loňského roku si však všechny tři instituce pohoršily - ombudsman o osm, ÚS o deset a NKÚ o tři procenta.

Tři čtvrtiny nespokojených

V rámci průzkumu CVVM zjišťovalo také spokojenost se současnou politickou situací.

Spokojenost vyjádřilo 5 procent respondentů, tedy stejně jako v posledním šetření. Ani spokojena, ani nespokojena se cítí být necelá pětina obyvatel ČR (17 %). Nespokojenost s politickou situací však vyjadřují tři čtvrtiny dotázaných. Zbytek respondentů zvolil variantu "neví".

"Spokojenost s politickou situací vyjadřují mírně častěji respondenti, kteří svoji životní úroveň považují za dobrou, ekonomicky aktivní a přívrženci ODS a TOP 09. Mezi nespokojené s politickou situací se častěji řadí sympatizanti KSČM a ČSSD. Větší míra nespokojenosti panuje rovněž mezi občany považujícími svoji životní úroveň za špatnou, ekonomicky neaktivními a oslovenými staršími 60 let," vyplývá z tiskové zprávy.

Průzkumu, který se konal od 5. do 12. prosince, se zúčastnilo 1060 lidí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku byla hodinu neprůjezdná, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova v úterý zhruba na hodinu zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta byl přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Jeden člověk byl zraněn. Vyplynulo to z informací Národního dopravního informačního centra a krajských hasičů.

Nehoda na 56. kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Podle mluvčí středočeských hasičů Terezy Fliegerové narazilo osobní auto do nákladního. "Bylo tam nějaké lehčí zranění. Hasiči nikoho nevyprošťovali, ale poskytli předlékařské ošetření," uvedla Fliegerová. Provoz na dálnici byl podle Národního dopravního informačního centra obnoven kolem 07:30.

Na místě kromě hasičů zasahovali také policisté a záchranáři. "Zraněný byl ošetřen. Jeho zdravotní stav nevyžadoval převoz do zdravotnického zařízení, takže byl ponechán na místě," řekla mluvčí krajské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy