Češi nejvíce věří prezidentovi a obecním zastupitelům

Kateřina Šmídová
2. 1. 2012 18:49
Nejmenší důvěře se stejně jako v minulém průzkumu těší poslanci
Václavu Klausovi věří 58 procent občanů ČR.
Václavu Klausovi věří 58 procent občanů ČR. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Největší důvěru mají Češi i nadále k prezidentovi Václavu Klausovi, nejmenší naopak k poslancům.

Potvrdil to prosincový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Hlavě státu důvěřuje 58 procent dotazovaných, poslanecká sněmovna si získala pouze 15 procent.

Proti loňskému prosinci se však na obou stranách došlo k výraznému propadu, Václav Klaus se tehdy těšil důvěře 70 procent dotázaných, poslanci pětadvaceti procentům.

Senát podporuje pětina obyvatelstva

"Prezidentovi z hlediska sociodemografických diferencí častěji důvěřují oslovení s dobrou životní úrovní a potenciální voliči ODS, méně často pak především sympatizanti KSČM," uvádí tisková zpráva CVVM.

Vládě v současnosti věří 20 procent lidí. Spoléhají na ni zejména lidé ve věku 30 až 44 let, dotázaní s deklarovanou dobrou životní úrovní, ekonomicky aktivní a vysokoškoláci.

Nadprůměrné důvěře se vláda přirozeně těší mezi přívrženci koaličních stran (zejména ODS a TOP 09), naopak u potenciálních voličů levice (KSČM a ČSSD) je její podpora výrazně nižší. Senát má podporu zhruba pětiny obyvatel ČR.

Stejné přízni jako prezident se těší obecní zastupitelstva. Jejich popularita oproti minulému výzkumu vzrostla o dvě procenta. Krajským zastupitelstvům důvěřuje 36 procent dotázaných, o dvě procenta méně než v listopadu.

CVVM také zkoumalo důvěru lidí v ombudsmana, Ústavní soud a Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Jako nejdůvěryhodnější z nich vyšel ombudsman Pavel Varvařovský, jemuž důvěřuje 55 procent lidí, Ústavnímu soudu 46 procent a NKÚ 33 procent.

Od posledního dotazování v dubnu loňského roku si však všechny tři instituce pohoršily - ombudsman o osm, ÚS o deset a NKÚ o tři procenta.

Tři čtvrtiny nespokojených

V rámci průzkumu CVVM zjišťovalo také spokojenost se současnou politickou situací.

Spokojenost vyjádřilo 5 procent respondentů, tedy stejně jako v posledním šetření. Ani spokojena, ani nespokojena se cítí být necelá pětina obyvatel ČR (17 %). Nespokojenost s politickou situací však vyjadřují tři čtvrtiny dotázaných. Zbytek respondentů zvolil variantu "neví".

"Spokojenost s politickou situací vyjadřují mírně častěji respondenti, kteří svoji životní úroveň považují za dobrou, ekonomicky aktivní a přívrženci ODS a TOP 09. Mezi nespokojené s politickou situací se častěji řadí sympatizanti KSČM a ČSSD. Větší míra nespokojenosti panuje rovněž mezi občany považujícími svoji životní úroveň za špatnou, ekonomicky neaktivními a oslovenými staršími 60 let," vyplývá z tiskové zprávy.

Průzkumu, který se konal od 5. do 12. prosince, se zúčastnilo 1060 lidí.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy