Poslanci podle očekávání sněmovnu nerozpustili

Jakub Novák
17. 7. 2013 10:06
Dění z Poslanecké sněmovny jsme sledovali v online reportáži
První bitva dobojována. Pokračování ve sněmovně.
První bitva dobojována. Pokračování ve sněmovně. | Foto: Reuters

Praha - Parlament versus prezident - takový improvizovaný souboj čeká ve středu tuzemskou politickou scénu.

Poslanci nejprve rozhodnou o tom, zda se sněmovna rozpustí a nasměrují tak další vývoj k nejbližšímu termínu předčasných voleb (tedy pravděpodobně někdy v průběhu druhé poloviny září), nebo zda budou pokračovat v sestavě dané voliči v roce 2010.

Další kolo budou následně představovat jednání o případné důvěře úřednickému kabinetu premiéra Jiřího Rusnoka, který si vyvzdoroval prezident Miloš Zeman proti vůli většiny stran. Oproti jednání o rozpuštění sněmovny zde již karty tak jasně rozdané nejsou a například sociální demokraté tuto podporu rezolutně nevylučují.

Dění z Poslanecké sněmovny jsme pro vás sledovali v online reportáži:

ONLINE ZPRAVODAJSTVÍ:

* "Pokud by se objevila šance, že by se k našemu návrhu na rozpuštění sněmovny přidala také některá z pravicových stran - ostatně jak ODS, tak TOP 09 ještě před několika dny úplně nevylučovali možnost rozpuštění sněmovny - tak bychom se o to pravděpodobně pokusili znovu na podzim," uvedl po hlasování Bohuslav Sobotka.

* ! Poslanci sněmovnu nerozpustí - pro tento návrh se nakonec vyslovilo pouze 96 poslanců, tedy o 24 méně, než by bylo potřeba.

* Poslanci se po necelých pěti hodinách diskuzí (včetně přestávky, ať jsme spravedliví) dostali k hlasování. V tom prvním nejprve zamítli návrh Vojtěcha Filipa (KSČM), aby o rozpuštění sněmovny poslanci hlasovali po jménech.

* "Vyzýváme vládu, aby se situace neprodleně zabývala situací, která nastala výrokem Nejvyššího soudu. Pokud nálezy hotovosti nesouvisejí s obviněnými poslanci a zveřejněním této skutečnosti došlo k dezinformaci, měli by z toho účastníci tiskové konference, kde byla tato skutečnost oznámena, z toho vyvodit odpovědnost," oznámil usnesení poslaneckého klubu ODS Jan Bauer.

"Vláda musí zajistit, aby nemohlo docházet k protiústavním zásahům soudní moci do moci zákonodárné," konstatoval následně bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

"Podle mě je důležité, že pokud je tu nějaká moc, která má možnost vás uvěznit, obvinit a úplně vám změnit život, tak taková moc musí mít také příslušnou odpovědnost," doplnil ho potom praktický šéf strany Martin Kuba.

* Michal Doktor, jehož hlas byl oním 101., který bývalá trojkoalice sehnala na podporu svého případného kabinetu se pustil do kritiky postupu prezidenta Miloše Zemana. Také vyjádřil pochybnosti nad tím, že by prezident dal ve druhém pokusu šanci sestavit vládu Miroslavě Němcové

* "Lidi obklopuje drahý eurosocialistický stát, jehož hlavní zájmy jsou přerozdělování peněz. Mnoho peněz se topí v nesmyslných europrojektech," nasadil stále populárnější euroskeptickou notu bývalý člen ODS Radim Fiala (toho času Okamurův Úsvit přímé demokracie) a podobně jako ráno zopakoval, že se vysloví pro rozpuštění Poslanecké sněmovny.

* "Poslanci LIDEM nepodpoří rozpuštění sněmovny a podpoří koaliční vládu ODS, TOP 09 a LIDEM. Rozpuštění je házením flinty do žita dříve, než se podaří nalézt nějaké řešení. Nicméně i pro podporu případné koaliční vlády pod vedením paní Němcové máme tři podmínky - přijetí zákona o úřednících, přijetí opatření vedoucí k transparentnímu financování politických stran včetně nového dozorujícího úřadu a zavedení centrálního registru smluv - to vše do konce listopadu. Jediná vláda, která tyto priority deklarovala, je vláda bývalé koalice," řekla bývalá vicepremiérka Karolína Peake.

* Olomoucký státní zástupce Ivo Ištván má v nové ministryni Marii Benešové oporu. "Na výzvy k odvolání pana Ištvána nebudu nijak reagovat - nebudu nikoho odvolávat pouze na základě extenzivního výkladu Ústavy," nechala se slyšet ministryně.

Co se dalšího postupu týče, počká podle svých slov na stanovisko nejvyššího státního zástupce. Sama by však byla nejradši, aby se verdiktem Nejvyššího soudu zabývali ústavní soudci. Koncem července na setkání prezidentových poradců v Lánech proto zřejmě prezidentu Zemanovi doporučí, aby dal podnět k jeho projednání.

* Komentátor Aktuálně.cz Jan Lipold na Facebooku: "Benda a Kalousek umějí číst a nejsou slepí. Přesto jako by si nevšimli, že po celé zemi stálo: Stop této vládě! Zeman jim prostě už nedá čuchnout. A sázka na 3. pokus jmenování premiéra je iluzorní. Čili, výsledkem této jejich taktiky bude, že Rusnok nebo Rusnok 2 bude vládnout nejméně do voleb 2014 - a Zeman si dál bude dělat, co chce. Je to právě opačně, než říká Kalousek - odpovědné řešení by bylo sněmovnu rozpustit."

* "Minimálně jeden člen Rusnokova kabinetu volbami prošel - jde o pana ministra Pecinu, který se ve volbách v roce 2010 do sněmovny dostal," ironizoval hned na začátek nyní již jen poslanec Zbyněk Stanjura a začal se věnovat o poznání méně zábavnému přeběhlictví.

"Jediný typický přeběhlík v tomto volebním období je Stanislav Huml," připomíná Stanjura.

* Šéf poslanců ODS Marek Benda nadnesl kauzu vyšetřování politické korupce. "Takový zásah státních zástupců do politického systému se může stát komukoliv. Kritizovat rozhodnutí Njevyššího soudu je z vaší strany proto velmi neprozíravé," uvedl Benda. Současná krize není podle něj krizí parlamentní, ale krizí vztahu mezi prezidentem a Poslaneckou sněmovnou.

* "Jakákoliv vláda bez podpory sněmovny nic důležitého neprosadí. Jen si vezměte - třeba čerpání evropských fondů - zde je potřeba schválit například zákon o státní službě. Navíc sem nepřijde žádný investor. Předčasné volby jsou jedinou cestou z bahna," řekl Lubomír Zaorálek.

* "Varovné je volání po vázaném mandátu, snaha koncentrovat veškerou moc do rukou stranických sekretariátů," nechal se na plénu slyšet Viktor Paggio (LIDEM). Kritice "přeběhlictví" ze strany Bohuslava Sobotky čelil poukázáním na poslance Stanislava Humla, jehož mandát (původně zvolen za VV, nyní ČSSD) podle Paggia sociální demokracie "vesele využívá".

* "Pan prezident tu jasně řekl, že Česká republika není prezidentská, ale parlamentní demokracie. Na svém vystoupení zde deklaroval, že sestavením vlády pověří předsedu strany, která vyhraje volby," nechal se slyšet Sobotka. Vzhledem k celkové situaci to lze brát nejen jako poznámka svým kolegům v jednacím sále, ale zároveň také jako vzkaz prezidentovi.

* Některé věci však zůstávají při starém - z jednacího sálu nedlouho po představení kabinetu odešla většina jeho ministrů...

* "Vaším vlastním chováním snižujete parlamentní demokracii a sami odmítáním rozpuštění sněmovny posilujete prezidentské pravomoci," říká Vojtěch Filip. Ke konci své řeči vznesl procedurální návrh na to, aby poslanci hlasovali po jménech.

* Sérii projevů před televizními kamerami začíná Vít Bárta. Ten se ve své řeči útočí na Kalouska, jeho TOP 09 a "jeho" vládě.

"Tento reálný predátor, který zde znásilňuje demokratický systém, si dovolí označit prezidenta republiky zvoleného miliony občanů České republiky, tento Miroslav Kalousek, označit ústavním predátorem - to je velmi nízký útok na prezidenta a občany, kteří si ho zvolili," brnká na populistickou strunu Bárta.

* Následně premiér Jiří Rusnok představil "své" ministry.

* Trojice poslanců Vítězslav Jandák, Michal Hašek a nakonec Jaroslav Foldyna poté krátce, ale silně Kalouska zkritizovali. Nejosobnější byl Jandák, který se počal ohánět "chlívem", který tu vlády, jichž se Kalousek účastnil, zanechaly.

* "Ve sněmovně je většina ochotná podpořit koaliční vládu, všech 42 poslanců našeho klubu proto nevyjádří podporu vládě Jiřího Rusnoka," nechal se slyšet Miroslav Kalousek.

"A i když budou další nové předčasné volby, stejně bude mít konečné slovo prezident - a ať si zvolíte kohokoliv, o tom, kdo bude stát v čela vaší vlády, nerozhodnete na sjezdu, ale rozhodne o tom prezident a to vy dobře víte," varoval Kalousek sociální demokraty s tím, aby nepodléhali experimentům prezidenta Miloše Zemana.

* "Budeme hlasovat pro rozpuštění sněmovny, i když se do ní už po nových volbách nemusíme dostat," prezentuje postoj Věcí veřejných šéfka jejich poslaneckého klubu Kateřina Klasnová.

* Kromě členů nového kabinetu se osazenstvo Poslanecké sněmovny rozrostlo ještě o členy policejní ochranky, jejichž počet v předsálí jednacího sálu sněmovny dosahuje téměř počtu přítomných novinářů. S novou vládou tak zřejmě přichází jiná kultura - přesto se tu člověk necítí o moc bezpečněji.

* "Předčasné volby jsou jediným čistým řešením. Nové volby umožní vznik nové plnohodnotné vlády se silným demokratickým mandátem," hájí oficiální stanovisko sociální demokracie její předseda Bohuslav Sobotka.

"Ve společnosti roste hněv, nespokojenost s vládou a politiky jako takovými. A v takové situaci se oslabuje pozice parlamentní demokracie. Prosazení přímé volby nesměřovalo k výměně parlamentní demokracie za prezidentský systém; nyní je proto naprosto klíčové najít konsenzus Není možný návrat ke 101, není možný návrat časem," dodal šéf sociálních demokratů.

* Jednání mandátového a imunitního výboru o vydání Petra Nečase ke stíhání poslanci výboru přerušili do příští středy. "Do středy počkáme, zda dokument o stažení dorazí do Poslanecké sněmovny, a pokud ano, jednání zrušíme, v opačném případě budeme o původní žádosti normálně jednat," shrnul jednání výboru jeho předseda Bohuslav Sobotka.

* "Zkrocený rebel" a bývalý člen ODS Radim Fiala potvrdil, že podpoří návrh na rozpuštění sněmovny; zároveň dodal, že v případě hlasování o důvěře vládě opustí sněmovnu a jeho kabinet nepodpoří.

* Schůzi pochopitelně předchází série ranních tiskových konferencí, na nichž jednotlivé strany znovu deklarují své postoje.

* "Každý, kdo bude hlasovat proti rozpuštění sněmovny, je vinen prohlubováním krize a zhoršováním obrazu České republiky v zahraničí," řekl Vojtěch Filip (KSČM). Zároveň však dodal, že si je vědom, že vzhledem k další naplánované schůzi návrh na rozpuštění s největší pravděpodobností neprojde.

* Komunisté také připomněli, kde stáli při jednáních o přímé volbě prezidenta. "Mělo se k tomu přistoupit s chladnou hlavou a rozmyslet to," řekl Filipův spolustraník Pavel Kováčik.

 

Právě se děje

Další zprávy