Praha - Čtvrtina Čechů spoléhá, že se o ně ve stáří postarají děti, téměř polovina se však o své rodiče sama postarat nechystá. Vyplývá to z průzkumu neziskové organizace Maltézská pomoc.
Podle Českého statistického úřadu tvoří pětinu obyvatelstva důchodci. Ve věku nad 65 let je nyní osmnáct procent populace, toto číslo přitom dál poroste. Podle prognóz na základě celoevropského výzkumu Share “Evropa 50+” by měla během patnácti let být dokonce čtvrtina obyvatel ČR starší 65 let.
Češi starší 45 let se podle průzkumu péče o své stárnoucí rodiče většinou nezříkají, zároveň ale nejsou schopni říci, zda o ně budou pečovat sami či jaký způsob péče zvolí. Jen každý čtvrtý si je jistý, že by si rodiče vzal k sobě a postaral se o ně sám.
"Zdaleka ne každému totiž práce či soukromí dovoluje, aby si vzal rodiče domů nebo se o ně postaral sám," vysvětlil ředitel Maltézské pomoci Jiří Juda.
Méně peněz na asistenci
Více než polovina lidí se nicméně domnívá, že jim práce i soukromí dovoluje být časově flexibilní pro případ pomoci rodičům v době, kdy se už o sebe nedokážou postarat sami.
"Starší lidé, kteří jsou odkázáni na pomoc druhé osoby, si navíc často přejí zůstat doma, kde jsou zvyklí a kde se cítí dobře. Právě pro ně je vhodná například terénní osobní asistence," dodal Juda.
Tu u nás využívají senioři podstatně méně než v západní Evropě a také za ni utrácí méně peněz.
"V příštích letech se tento rozdíl bude snižovat a asistenční služby budou hrát velmi důležitou roli v péči o seniory,” uvedl Radim Boháček, koordinátor projektu Share “Evropa 50+”.
S tím, že by v budoucnu využil osobní asistenci nebo terénní pečovatelskou službu, počítá každý desátý dotázaný. Čtvrtina lidí ve věku nad 45 let věří, že se o ně ve stáří v případě nutnosti postarají jejich děti, 27 procent dotázaných spoléhá na domov důchodců či dům s pečovatelskou službou.
Průzkum pro Maltézskou pomoc zpracovala v srpnu výzkumná agentura Ipsos na reprezentativním vzorku 525 respondentů ve věku 45 - 65 let.