Českým seniorům se žije dobře. Lépe než jinde na Východě

Petr Jemelka Petr Jemelka
1. 10. 2014 12:44
Nejlépe se mají staří Norové, nejhůře se žije seniorům v Afghánistánu. Vyplývá to ze zprávy Global AgeWatch neziskové organizace HelpAge International.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Londýn - Nekvalitnější "podzim života" lze prožít v Norsku, kde je o seniory postaráno nejlépe na světě. Naopak nejtěžší to mají lidé starší šedesáti let v Afghánistánu.

Čeští senioři jsou na tom hned po Estoncích nejlépe ze všech zemí bývalého východního bloku. Vyplývá to z nové zprávy Global Age Watch neziskové organizace HelpAge International.

Materiál vychází z dat shromážděných Spojenými národy a zohledňuje výši penzí, životní úroveň (včetně zdravotní péče) a celkovou příznivost prostředí, v němž senioři žijí.

Tak jako v minulých letech platí, že se žije nejlépe důchodcům v severní a západní Evropě, v Severní Americe a v Austrálii.

Po Norsku je pro starší 60 let zemí zaslíbenou Švédsko, následované Švýcarskem, Kanadou a Německem.

Afghánistánu na chvostu žebříčku 96 hodnocených zemí sekundují Mosambik, Palestina, Malawi, Tanzanie a Pákistán.

Obecně jsou na tom nejhůře staří Afričané, na spodních místech jsou ale zastoupeny všechny kontinenty. Z Ameriky se nejhůře umístila Venezuela (76.), z Evropy Srbsko (78.) a z Asie Turecko (77.).

Česko skončilo na 25. místě, Slovensko na 47., Polsko na 32. a Maďarsko na 46.

2050: třetině lidí bude přes šedesát

Krom srovnání kvality života v jednotlivých zemích zpráva Global AgeWatch upozorňuje na to, že ve 40 hodnocených státech bude v roce 2050 přes 30 procent populace starší 60 let.

Nejrychleji stárne populace v severní Americe a Evropě, vyjma afrických zemí se ale jedná o globální problém.

Přitom platí, že v nízko a středně bohatých zemích dostává důchod jen každý čtvrtý senior starší pětašedesáti let. Sociální programy, jako jsou bezplatná zdravotní péče, hromadná doprava nebo univerzity třetího věku, jsou sice vytvářeny, vznikají ale příliš pomalu, hodnotí organizace HelpAge.

Ukazuje se také to, že vyšší příjmy samy o sobě kvalitu života v důchodovém věku na důstojnou úroveň nezvýší. Například turečtí senioři se těší vyšší průměrné penzi než jejich vrstevníci v Mexiku, Mexiko díky sociálním programům přesto skončilo o 47 příček výše - na 30. místě.

 

Právě se děje

Další zprávy