Poplatek za odpad až 1000 korun? Vláda se nevyjádřila

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
2. 6. 2011 13:10
Poslanci TOP 09 navrhují zvýšení poplatku za odvoz odpadu až o 100 procent
Zvýší se poplatek?
Zvýší se poplatek? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Neutrálně se ve čtvrtek postavila vláda k návrhu poslanců TOP 09 na zvýšení poplatku za komunální odpad až o sto procent.

Kabinet Petra Nečase (ODS) nemá k poslaneckému návrhu zásadní připomínky. Jen navrhl upřesnit některé pojmy - např. místo "bytová jednotka" použít termín "byt" apod. Nakonec tedy neřekl zákonu ani "ano", ani "ne".

Zákon navrhuje skupina poslanců za TOP 09 a Starosty v čele s Janem Husákem. Argumentují tím, že poplatek se nevalorizoval od roku 2002, zatímco za stejnou dobu vzrostly náklady obcí na likvidaci odpadu o víc než 80 procent.

Obce by podle nich mohly stanovit až tisícikorunovou platbu za rok, zatímco nyní je to 500 korun.

Z vlády se nyní předloha vrací zpět do sněmovny, která o ní rozhodne. Opozice už avizovala, že pro ni ruku nezvedne.

Poplatek má dvě složky. První, která dosahuje 250 korun ročně, by měla zůstat stejná, druhou stanovují obce na základě skutečných nákladů na sběr a svoz netříděného odpadu. Ta se má zvýšit ze současných 250 korun až na 750 korun ročně.

"Nejde o zvýšení poplatku za odvoz odpadu, ale je to zvýšení limitu, které mohou, ale nemusejí, obce od svých občanů vybírat," říká dlouhodobě předseda klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík.

Navrhovatelé vysvětlují, že chtějí zvýšit limit o tolik, aby se v dohledné době nemusel zákon opět novelizovat.

"Vzhledem k tomu, že při konkrétní výši sazby v obecně závazné vyhlášce musí zastupitelstvo vycházet z vynaložených nákladů na sběr a svoz netříděného komunálního odpadu, nemůže neopodstatněně požadovat poplatek v nejvyšší možné výši stanovené zákonem," tvrdí ve své důvodové zprávě připojené k návrhu zákona.

Cizinci i rekreanti

Zároveň s tím předkladatelé chtějí, aby za odvoz odpadu platili i ti, kteří nemají v obci trvalé bydliště, ale využívají například apartmánů pro rekreaci. Chtějí proto rozšířit povinnost platit za odvoz odpadu i na cizince a rekreanty.

"Při rozšíření počtu poplatníků může v některých obcích dojít i ke snížení poplatku," dodávají optimisticky.

"Pokud zákon nebude přijat, mohlo by dojít k narušení systému odstraňování komunálního odpadu upraveného zákonem o odpadech," varuje skupina poslanců ve své zprávě přiložené k návrhu zákona.

 

Právě se děje

Další zprávy