Popílek z Islandu je nad Českem, letiště jsou v provozu

Domácí ČTK Domácí, ČTK, Tereza Šídlová
25. 5. 2011 14:30
Meteorologové upozorňují na netypické zbarvení oblohy, které má být vidět večer
Oblak prachu zřejmě ochromí česká letiště.
Oblak prachu zřejmě ochromí česká letiště. | Foto: ČTK

Praha - Sopečný prach z islandské sopky Grímsvötn právě prochází nad územím České republiky. Popílkový mrak z Islandu postupuje nad českým územím od středeční druhé hodiny odpoledne, opustit by měl vzdušný prostor nad Českem nejpozději do 24 hodin.

Podle krizového štábu ministerstva dopravy, který jednal ve středu dopoledne, má být koncentrace popílku natolik nízká, že zatím nebude nutné vzdušný prostor nad Českem uzavřít.

"Bude se létat, bez omezení. Informace platí do doby, než by se situace případně změnila," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský. Podle něj odborníci počítají s tím, že rozhodnutí bude platit i dalších 48 hodin.

O situaci na pražském letišti v Ruzyni rozhodovali zástupci skupin, kterých by se případné omezení letecké dopravy týkalo. Krizový štáb, v němž jsou zástupci ministerstva dopravy, Úřadu pro civilní letectví, Řízení leteckého provozu, Letiště Praha a leteckých dopravců, vznikl už loni poté, co vzdušný prostor Evropy ochromil prach ze sopky Eyjafjallajökull.

Popel z islandské sopky Grímsvötn by měl nejvýrazněji zasáhnout české území mezi 14:00 a 20:00. "Kontaminováno bude ovzduší zhruba na sever od spojnice měst Chomutov, Tábor a Ostrava. Prach se bude pohybovat do výšky šesti kilometrů," řekl Petr Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu.

Odborník také Aktuálně.cz upozornil na to, že popílek z Islandu zřejmě ovlivní zbarvení oblohy při středečním západu slunce. "Dnes večer by kvůli sopečnému prachu a díky jasné obloze mohlo být vidět netypické efektní zbarvení oblohy," dodal Dvořák.

Ve druhé polovině noci se podle něj bude prach přesouvat k východu. ČHMÚ přitom vychází z měření britských meteorologů.

Eyjafjallajökull loni ochromila i dopravu nad ČR

  • Loni 21. března se na jihu Islandu probudila sopka pod ledovcem Eyjafjallajökull, preventivně bylo z oblasti evakuováno asi 500 lidí.
  • Kvůli sopečnému prachu byla zakázána letecká doprava nejprve nad částí Islandu, později popel ochromil leteckou dopravu nad polovinou Evropy včetně ČR.
  • Oblak vulkanického popela z Islandu dorazil nad Česko 16. dubna 2010, Řízení letového provozu (ŘLP) uzavřelo týž den v 10:00 vzdušný prostor nejprve na severozápadě ČR.
  • Ve 12:00 přestalo přijímat a odbavovat letadla letiště v Praze-Ruzyni. Ve 13:00 byl uzavřen vzdušný prostor nad celým územím republiky s výjimkou letišť v Brně a Ostravě, která se uzavřela až ve 14:00. Zákaz platil i pro vrtulníky záchranné služby.
  • Svůj vzdušný prostor otevřelo Česko po třídenní přestávce 19. dubna.
  • Do 20. dubna obnovila postupně provoz všechna mezinárodní letiště v Česku, nejprve však s provizorními letovými řády. Do normálního režimu se český vzdušný prostor vrátil 21. dubna.

Kvůli uzavření letového prostoru nad částí Německa ve středu ráno České aerolinie zrušily tři zpáteční lety. "Šlo o pravidelné linky do Berlína, Hamburku a Hannoveru," řekla mluvčí aerolinií Hana Hejsková.

Nejistota ohledně letů trápila během středy i české cestující. "Během hodiny jsme měli deset telefonátů ohledně možného zrušení letů," řekla Aktuálně.cz Andrea Kubíková z českého zastoupení letecké společnosti Lufthansa. Ta po celé Evropě zrušila celkem 160 letů, z Česka zatím žádný.

Tři stupně zákazu

V Česku existují tři varianty, jak omezit letecký provoz.

V Evropské unii zatím podle českého ministerstva doparvy platí nejnižší stupeň omezení, kdy o letech podle aktuálního rizika rozhodují sami dopravci. Při nejvyšším stupni ohrožení přestane Řízení letového provozu poskytovat své služby, což se rovná zákazu letu a přeletu. Konečnou možností je pak příkaz o uzavření vzdušného prostoru Česka, který vydává ministerstvo dopravy.

První krok ale zpravidla bývá specializovaná výstraha "sigmet", kterou vydává ČHMÚ na určitý jev konkrétně předem daný. Podobně meteorologové upozorňují například na silné bouřky.

"My začínáme jednat až ve chvíli, kdy ČHMÚ pošle své výstražné upozornění," uvedl mluvčí Richard Klíma. Poté začne ŘLP vydávat příslušné informace pro piloty, včetně předpovědních map.

Letiště ruší některé lety

Pražské letiště zveřejňuje aktuální informace o letech na svých webových stránkách. Zatím byly zrušeny tři přílety a tři odlety do Německa.

Další postup bude Ruzyně řešit během dopoledne na jednání s ministerstvem dopravy. Podle mluvčí letiště Michaely Lagronové však situace nevypadá nějak dramaticky.

 

Právě se děje

Další zprávy