31 dní se sopkou za zády: Jak se žije na Islandu?

Radim Klekner Radim Klekner
21. 4. 2010 13:10
Islandské úřady nařídily evakuaci vesnic v bezprostředním okolí sopky, někteří farmáři ale zůstali
Islandský farmář Thorarinn Olafsonn se snaží odvést do bezpečí své koníky
Islandský farmář Thorarinn Olafsonn se snaží odvést do bezpečí své koníky | Foto: Reuters

Reykjavík - Vulkán pod ledovcem Eyjafjalla znepříjemňuje už měsíc život tisícům Islanďanů. Daleko více však trpí domácí zvířata ze zemědělských usedlostí v bezprostředním okolí sopky.

Pět stovek osob z nejbližších vesnic evakuovaly islandské úřady snadno do bezpečí. Hovězí dobytek, ovce a islandští koníci museli však zůstat na farmách pod vulkánem, ze kterého ustavičně stoupá k nebi nahnědlý kouř.

Vrstva sopečného popelu na některých místech dosahuje tloušťky i deseti centimetrů. Daleko nebezpečnější jsou však sopečné plyny, které chrlí zemské nitro. Vedle kysličníku siřičitého je to hlavně fluorovodík.

V roce 1783 zabily jedovaté plyny při erupci sopky Laki na ostrově osmdesát procent ovcí a polovinu skotu a koní. Následný hladomor zapříčinil smrt pětiny islandského obyvatelstva.

"Když se fluór zvířatům dostane do plic nebo do střev, hrozí otrava," řekla agentuře Reuters farmářka Berglind Hilmarsová, která má ve vsi Skogar ležící na jih od vulkánu farmu s přibližně stovkou krav. Společně se sousedy musela v uplynulých dnech pracně shánět zatoulané kusy, které se jim nepodařilo zahnat do chlévů hned první den.

Slaný popel

Sopečné plyny vystoupají v řídkém vzduchu nad ostrovem i do několikakilometrové výše a jejich koncentrace rychle klesá.

V roce 1783 se ale následně snesly na Británii, kde se jimi otrávilo přes dvacet tisíc lidí. To dnes zjevně nehrozí. Problém ale představuje fluorovodík, který se může vázat na sopečný popel.

Anna Runolfsová, která má severně od vulkánu ovčí farmu, čeká v nejbližších týdnech přírůstek až stovky jehňat. Pokud by se změnil směr větrů vanoucích na jihovýchod, znamenalo by to pro ni katastrofu.

"Popel má v sobě sůl a ta zvířatům chutná, stačí, aby si trochu lízly a jsou v nebezpečí," říká. "I když jsme na Islandu na něco takového zvyklí, tak silné erupce jsme nečekali."

Zavřít okna a pustit topení

Fluorovodík způsobuje u zvířat stejně jako u lidí vnitřní krvácení, v dlouhodobějším ohledu se váže na vápník a způsobuje měknutí kostí a praskání zubní skloviny.

"V oblastech, kde je velký spad a venku jsou koně, je situace hrozná," upozorňuje Sveinn Steinardsonn z místního plemenářského sdružení.

Islandský koník dosahuje v kohoutku pouhých 130 centimetrů, pro svou houževnatost je však žádaným vývozním artiklem. Na ostrově jich dnes, vesměs ve volných výbězích, žije na 80 tisíc.

"Nemohou přežít venku delší dobu, potřebují čerstvé seno a přístup k tekoucí vodě, aby se zmírnily následky toho, když zhltnou příliš mnoho popele," dodává Steinardsonn.

Na Islandu představuje orná půda pouze patnáct procent rozlohy země. Seno je možné sklízet jen z necelých dvou procent zemědělské půdy.

Farmáři, kteří v blízkosti vulkánu pracují venku, musí nosit brýle a chránit si obličej rouškou. Ti, kdo zůstali uvnitř, zavřeli všechna okna a pustili naplno topení. Je to nejlepší opatření, jak zabránit jemnému sopečnému prachu, aby pronikl dovnitř.

Strach z Katly

Anna Runolfsová má starosti: v příštích týdnech se na její ovčí farmě narodí stovka jehňat
Anna Runolfsová má starosti: v příštích týdnech se na její ovčí farmě narodí stovka jehňat | Foto: Reuters

Ještě větší obavy než sopouch pod ledovcem Eyjafjalla způsobuje Islanďanům vulkán Katla, jeden z největších na ostrově. Nachází se nedaleko, pod ledovcem Mýrdals. V posledním tisíciletí vybuchoval pravidelně každých čtyřicet až osmdesát let. Poslední erupce nastala v roce 1918.

"Ani díky současným moderním metodám nedokážeme říct, proč jeden vulkán spouští sopečné aktivity druhého, víme ale, že zde existuje symbióza," řekl stanici BBC vulkanolog Dave McGarvie z univerzity v jihoanglickém Milton Keynesu.

Poslední tři erupce pod ledovcem Eyjafjalla, v letech 920, 1612 a 1821, probudily vždy k životu právě také Katlu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku dnes pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička.

Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku. Papežský legát je jmenovaný přímo papežem při mimořádných příležitostech. Schönborn také v Tetíně vyřídil osobní pozdravy od papeže Františka. V úvodní části mše se s věřícími pomodlil česky, i když nejprve zmínil, že přes své předsevzetí se česky nenaučil.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu poničil rozsáhlý požár. Nyní tak může začít vlastní obnova chrámu, oznámily v sobotu francouzské úřady. Katedrála patřila k nejnavštěvovanějším památkám v Evropě vůbec, její zničení tak vyvolalo ohlasy po celém světě.

"Práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, které začaly 16. dubna 2019 (den po požáru), byly úspěšně završeny v souladu se stanoveným harmonogramem," citovala agentura AFP z úředního komuniké. Katedrála je nyní zcela zabezpečená. Předchozí fáze zahrnovala odstranění lešení, které bylo na místě v době požáru, odmontování a odvoz velkých varhan, zkoušky čištění ve dvou kaplích, instalaci opěr pod oblouky, zajištění místa, kde trojlodím katedrály prochází příčná loď, a roztřídění a odklizení ruin.

Souběžně s tím se připravovala fáze obnovy, uvádí komuniké. První restaurační práce by měly začít nadcházející zimu. Prezident Emmanuel Macron uvedl, že rekonstrukce katedrály by měla být hotova do pěti let. Podle AFP už je ale jasné, že se stavební práce nepodaří ve stanovené lhůtě dokončit.

V hlavní lodi katedrály se má 16. dubna 2024 znovu sloužit mše, jak loni v prosinci oznámil generál Jean-Louis Georgelin. Tohoto bývalého náčelníka generálního štábu Macron před časem pověřil dohledem nad rekonstrukcí chrámu. Nyní se připravuje vypsat řízení na výběr podniků, které se budou na obnově chrámu podílet. Na začátku září také podle komuniké začalo hloubkové čištění interiérových stěn a podlah.

Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části této středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci nebo nedopalek cigarety. Památku chráněnou organizací UNESCO před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.

Při požáru se uvolnilo několik desítek tun olova z konstrukce gotické budovy, které i v podobě toxického olověného prachu zamořilo okolí. Prostranství u katedrály proto muselo projít hloubkovým čištěním.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seznam zakázaných anabolik se rozroste o 53 nových látek. Počítá s tím návrh, který v pondělí projedná vláda

Nově budou na seznamu například buserelin, deslorelin a gonadorelin, které jsou součástí registrovaných veterinárních léčivých přípravků. Změna reaguje na nové látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, které odhalují policisté a celníci. Jejím cílem je zabránit jak nabídce, tak i zneužívání těchto preparátů. 

Nové látky s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem zneužívají podle předkladatelů návrhu nejen profesionální, ale i amatérští sportovci a další veřejnost. "Výroba těchto látek probíhá nelegálně bez kontroly státních orgánů, čímž je významně zvýšeno riziko ohrožení zdraví jejich uživatelů, a to zejména z dlouhodobého hlediska," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Připomnělo, že dopingové látky mohou mít vedlejší účinky, které se nemusí projevit hned, ale až o několik let později.

Výroba, přechovávání, nabízení, prodej či poskytnutí anabolik obsažených v příslušném nařízení vlády je trestným činem, za který hrozí v základní sazbě až roční vězení. Při spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech nebo při způsobení těžké újmy na zdraví nejméně dvou lidí lze pachateli uložit až 12 let odnětí svobody.

Stávající seznam zakázaných anabolik nabyl stejně jako trestní zákoník účinnosti 1. ledna 2010 a od té doby na něj žádné nové látky nepřibyly. "Naopak na trhu s látkami s hormonálním účinkem dochází k velmi rychlému a neustálému vývoji," upozornilo ministerstvo.

Seznam nových látek ministerstvo konzultovalo s policií, celníky a Antidopingovým výborem ČR. Vychází také ze seznamu, který vede Světová antidopingová agentura (WADA). "Tyto látky nemají využití v chemickém, farmaceutickém či jiném průmyslu. Jejich případné využití pro výzkumné, vědecké či velmi omezené terapeutické účely bude umožněno pouze v konkrétně stanovených případech," uzavřel úřad. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy